Egipt – zabytki

17 kwietnia 2021
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Podróż do Arabskiej Republiki Egiptu to niezapomniana przygoda dla całej rodziny. Zabytki, ciepłe morza, piękne rafy koralowe, Sahara – o zaletach kraju faraonów można pisać całymi godzinami. W tym momencie nie będziemy jednak zanudzać Państwa wynurzeniami na temat Egiptu. Po prostu przybliżymy Wam jego najważniejsze zabytki, abyście mogli zaplanować sobie kolejną podróż.  

Egipt – zabytki, które warto odwiedzić        

Piramidy w Gizie

Piramidy zlokalizowane na przedmieściach Kairu stanowią bezapelacyjną wizytówkę kraju faraonów – żadna inna atrakcja nie może równać się z ich potęgą. W skład kompleksu egipskich piramid wchodzą trzy główne: Cheopsa (największa z budowli), Chefrena (druga pod względem wielkości) i Mykerinosa oraz szereg mniejszych, które miały być miejscem spoczynku kolejnych władców Egiptu. Ciekawostkę stanowi fakt, że największa z konstrukcji, Wielka Piramida Cheopsa, została zbudowana z blisko 2. milionów bloków wapiennych, a jej wznoszenie zajęło budowniczym aż… 20 lat. Jedno jest pewne, jeśli ktoś raz stanie naprzeciw piramid, już nigdy nie zapomni tego widoku…

– Wielki Sfinks

W bliskiej odległości od piramidy Chefrena znajduje się kolejna atrakcja Egiptu – Wielki Sfinks. Kim/Czym jest tajemniczy Sfinks? To posąg przedstawiający lwa (w pozycji leżącej) z… głową człowieka. Na głowie Sfinksa można dojrzeć nemes – chustę, którą w charakterystyczny sposób wiązali sobie starożytni Egipcjanie. Monolityczny człowiek – lew najprawdopodobniej przedstawia Chefrena, a jego imponujące rozmiary – po dziś dzień budzą respekt wśród zwiedzających. Posąg ma blisko 73 metry długości oraz 20 metrów wysokości.

– Piramida w Sakkarze

Sakkara, miejscowość zlokalizowana na południe od Kairu, stanowi prawdziwą mekkę dla miłośników starożytności. To właśnie w Sakkarze znajduje się niezwykła, sześciopoziomowa piramida, która przykuwa uwagę swoim fantazyjnym kształtem. Piramida Schodkowa Dżosera (Dżesera), bo o niej właśnie mowa, jest najstarszą piramidą w Egipcie, która (niestety) stoi nieco w cieniu piramid z Gizy. Warto ponadto wspomnieć, że konstrukcja ta została zaprojektowana i zbudowana przez architekta i lekarza – Imhotepa, uznanego za pierwszego geniusza w historii.

– Zespół świątynny w Karnaku

Świątynia w Karnaku, nazywana również Wielkim Hypostylem, jest okazałą budowlą wzniesioną na cześć boga Amona-Re/Ra. Jej centralnym punktem jest sala hypostylowa, w której znajdziemy potężne kolumny – często trudne do objęcia wzrokiem. Patrząc na te masywne podpory, aż trudno uwierzyć, że zostały wzniesione przez człowieka… Sanktuarium w Karnaku, jak wiele miejsc w Egipcie, kryje w sobie liczne grobowce faraonów. Ciekawostkę stanowi również fakt, że ten imponujący zespół świątynny był budowany i ulepszany przez blisko 1 500 lat. To naprawdę poważne przedsięwzięcie!  

Zobacz również:

Dolina Królów

To wyjątkowe cmentarzysko dla faraonów stanowi część nekropolii tebańskiej. Podobnie jak piramidy w Gizie, nekropolia cieszy się dużym zainteresowaniem wśród turystów z całego świata. Szerokie korytarze, schody wydrążone w skale, tajemnicze malowidła ścienne i grobowce stanowią prawdziwą gratkę dla wszystkich miłośników historii starożytnej. Dolina Królów znajduje się na terenie Teb Zachodnich, niedaleko Luksoru i kryje w sobie grobowce Tutanchamona, Setiego I oraz Ramzesa IV.

Uwaga! Bilet wstępu do Doliny Królów upoważnia do odwiedzenia trzech z 63. grobowców. Aby zwiedzić grób Tutanchamona, trzeba wykupić dodatkowy bilet wstępu.        

– Dolina Królowych

Żony faraonów, księżniczki, ważne kobiety tamtych czasów – one również zostały należycie upamiętnione. Ich nekropolia, nazywana Doliną Królowych, leży na południe od Doliny Królów i kryje w sobie m.in. grobowiec Nefertari – żony Ramzesa II.

Świątynia Hatszepsut

Świątynia Hatszepsut („Świątynia Milionów Lat”) to wieczna rezydencja rozsławiająca kobietę – faraona oraz miejsce kultu boga Amona-Re/Ra. Kompleks świątynny znajduje się w Tebach Zachodnich (w miejscowości Deir el-Bahari) i przykuwa uwagę imponującym wyglądem. Oglądając sanktuarium z pewnej odległości, można zobaczyć prawdziwą potęgę tego miejsca. Monumentalne góry i świątynia wykuta w skale, nie powinny umknąć uwadze wytrawnego obserwatora. Warto również podkreślić, że świątynia grobowa Hatszepsut jest złożona aż z trzech tarasów, zaś niezwykłe reliefy przybliżają Nam obraz boskich narodzin królowej.        

Świątynie w Abu Simbel  

Abu Simbel to stanowisko archeologiczne zlokalizowane w muhafazie Asuan. W tej części Egiptu (na samym skraju kraju) znajdziemy najwspanialsze zabytki Nubii – Wielką Świątynię Ramzesa II oraz Świątynię Nefertari (Małą Świątynię). Przed wejściem do Świątyni Ramzesa II spostrzeżemy aż cztery monumentalne posągi samego… Ramzesa II. Ich ilość, a także rozmiary (każdy ma 20 metrów wysokości) miały za zadanie ukazać potęgę władcy. Ich drugą rolą było natomiast podtrzymanie całej fasady budowli. Oficjalnie jednak Wielka Świątynia Ramzesa II była poświęcona Amonowi-Re, Re-Horachte oraz bogu Ptahowi.

– Klasztor św. Katarzyny

Wyprawa na półwysep Synaj stanowi niezwykłą atrakcję dla osób chcących poznać historię miejsca, w którym Bóg objawił się Mojżeszowi. A według wielu przekazów, miejscem tym jest właśnie teren, na którym znajduje się klasztor św. Katarzyny. Ten niezwykły zakon stoi na wysokości 1 570 m n.p.m. i stanowi najmniejszą diecezję na świecie.

Na koniec – 15 rzeczy, które koniecznie trzeba zrobić będąc w kraju faraonów  

1). Udajcie się do wnętrza jednej z egipskich piramid – wrażenia i emocje są nie do opisania.

2). Stańcie „oko w oko” z monumentalnym Sfinksem. 73 metry długości oraz 20 metrów wysokości to niebagatelne rozmiary.

3). Poczujcie niezwykłą atmosferę Kairu – Matki Świata. Wielomilionowa metropolia ma do zaoferowania turystom niezliczoną ilość atrakcji.

4). Wsiądźcie na quady i dajcie się ponieść saharyjskiej przygodzie. Nie ma nic lepszego, jak powiew wiatru we włosach.

5). Wybierzcie się w rejs po życiodajnym Nilu. Do wyboru: kilkudniowa wyprawa statkiem rejsowym lub rejs nocą w Kairze.

6). Zanurkujcie w Morzu Czerwonym, by móc podpatrzeć, jak wygląda prawdziwy podwodny świat.

7). Stańcie o wschodzie słońca na szczycie Góry Synaj. Tych malowniczych widoków nikt Wam nie odbierze.

8). Wskoczcie na grzbiet wielbłąda i rozkoszujcie się widokami z innej (nowej) perspektywy.

9). Dajcie napiwek bagażowemu lub kelnerowi. Wręczanie bakszyszu to już tradycja w Egipcie.

10). Zróbcie zakupy na jednym z egipskich bazarów. Woń aromatycznych przypraw z pewnością na długo pozostanie w Waszej pamięci.

11). Zainwestujcie w lokalną pamiątkę. Wzorzyste szale, słodycze, kosmetyki czy daktyle sprawdzą się w roli sympatycznego souveniru.

12). Spróbujcie tradycyjnego kebaba z jagnięciny lub świeżych owoców morza z ryżem. Po prostu palce lizać!

13). Napijcie się soku ze świeżo wyciskanych owoców lub warzyw. Do wyboru: sok pomarańczowy, truskawkowy lub z mango oraz sok pomidorowy lub pomarańczowo – marchewkowy.

14). Odwiedźcie piramidę Dżosera (Dżesera) w Sakkarze – najstarszą tego typu budowlę w Egipcie. Ta niezwykła, sześciopoziomowa konstrukcja, z pewnością wywrze na Was piorunujące wrażenie.

15). Stańcie przy jednej z kolumn w Karnaku i poczujcie, jaką potęgę kryją w sobie te wielotonowe podpory.  

 

 

 

 

 

 

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments