Egipt to kraj, który od lat fascynuje przybyszów z różnych zakątków świata. Piramidy, Sfinks, Dolina Królów, Nil – chyba każdy z Nas słyszał o największych perełkach kraju faraonów. Oprócz starożytnych skarbów, które spędzają sen z powiek miłośnikom historii, Arabska Republika Egiptu posiada także dostęp do świetnych hoteli oraz ciepłych mórz – Śródziemnego i Czerwonego. A trzeba przyznać, że hotele w Egipcie cieszą się naprawdę dużym powodzeniem wśród turystów z Polski. Dodatkową zaletą jest fakt, że w kraju faraonów zawsze można liczyć na przyjemne temperatury powietrza. Chcecie wiedzieć więcej na temat Egiptu? Koniecznie zostańcie z nami.
Napiwki w Egipcie
Dawanie napiwków w Egipcie to już tradycja. Drobne gratyfikacje wręcza się niemal na każdym kroku – za wniesienie bagażu, za kurs taksówką, za posprzątanie pokoju czy przyniesienie posiłku (bakszyszu domagają się także uliczni sklepikarze). Trzeba jednak przyznać, że dawanie napiwku ma w sobie pewien urok i trudno wyobrazić sobie Egipt bez tego codziennego rytuału. Ile wynosi napiwek w tej części świata? To zależy od Ciebie. Najlepiej na pobyt rozmień kilkadziesiąt dolarów np. po 1 USD. Najczęściej pracownicy się starają, żeby dostawać napiwek, bo zdarza się, że to ich jedyne wynagrodzenie – nie dostają pensji. Jak zdobyć drobne na napiwki w Egipcie? Sprawdź nasz artykuł.
Alkohole w Egipcie
Czy turyści mogą spożywać napoje alkoholowe podczas wakacji w Egipcie? Oczywiście! Najlepszym rozwiązaniem wydaje się zatem wykupienie wakacji all inclusive, które gwarantują dostęp do rozmaitych trunków. Zgodnie z zaleceniami Koranu, muzułmanie nie powinni sięgać po napoje wysokoprocentowe. W Egipcie funkcjonuje zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych, dlatego mieszkańcy tego kraju stosują używki tylko podczas wyjątkowych uroczystości. Ci bardzo religijni, prawdopodobnie nigdy nie sięgną po alkohol. Wróćmy jednak do turystów. W sklepach znajdziemy przede wszystkim piwo, które nieco różni się od tego, z jakim mamy do czynienia w Polsce. Wśród najpopularniejszych napojów z pianką warto wymienić piwo Stella Export (dość mocne), piwo Sakara – Gold (4%), King (10%) oraz Luksor (4,5%). Jeśli lubicie próbować nowych smaków, to koniecznie zdecydujcie się na łyk zibib – egipskiej odmiany ouzo.
Zobacz również:
- Egipt – położenie
- Jakie są atrakcje dla dzieci w Egipcie
- Egipt – ile wynosi opłata turystyczna
- Ile trwa lot do Egiptu
- Egipt – paszport
Egipt – autobusy i komunikacja miejska
Najpopularniejszym środkiem transportu w Egipcie są autobusy. Niestety, pojazdy te nie należą do szczególnie nowoczesnych – są nieco nadgryzione zębem czasu oraz mało komfortowe. Co jednak najbardziej frustrujące – często nie przyjeżdżają na czas. Tyle o wadach, teraz zalety. Największym plusem egipskich autobusów jest to, że kursują do wielu miast i atrakcji turystycznych (np. autobusy z Kairu) oraz są stosunkowo tanie.
Zamierzacie spędzić weekend w stolicy Egiptu? Spokojna głowa! Komunikacja miejska zawiezie Was do każdego punktu. Możecie liczyć m.in. na autobusy, minibusy, metro oraz… tramwaje. A jeśli nie lubicie podróżować w zatłoczonych autobusach, koniecznie skorzystajcie z wygodnych taksówek.
Czy w Egipcie można się kąpać w nocy?
Przeważnie z basenów można korzystać do godz. 17-19, w zależności od hotelu i pory roku. Później pracownicy dbają o ich czyszczenie.
Egipt – bankomaty
Świat poszedł tak do przodu, że trudno wyobrazić sobie życie bez korzystania z bankomatów. Jeśli podczas urlopu macie zamiar często wypłacać pieniądze, pamiętajcie, że tego typu urządzenia są dostępne na terenie Kairu, Aleksandrii oraz większych ośrodków turystycznych. Bankomaty zlokalizowane w Egipcie akceptują większość zagranicznych kart kredytowych czy też debetowych, ale pobierają również prowizję.
Egipt – jedzenie
Jedzenie oraz próbowanie nowych smaków czy potraw to jedna z najprzyjemniejszych rzeczy pod słońcem. W Egipcie, kraju o tak bogatej historii i kulturze, na pewno nie będziecie mogli narzekać na brak regionalnych przysmaków. Kurkuma, mięta, sezam, goździki – z pewnością niejednokrotnie korzystaliście z tych przypraw. A w tej części świata spotkacie się z nimi na każdym kroku.
Kuchnia Egiptu – poznajcie najsmaczniejsze dania kraju faraonów
- Kushari – niecodzienne (ale bardzo smaczne) połączenie ryżu, makaronu, soczewicy, suszonej cebuli oraz sosu pomidorowego.
- Tradycyjny kebab z jagnięciny.
- Kofta – mielona baranina przyprawiona orzeźwiającą miętą.
- Mahshi – małe cukinie, bakłażany, papryki czy ziemniaki faszerowane ryżem, mięsem wołowym oraz licznymi przyprawami.
- Musaga-aromatyczna zapiekanka na bazie bakłażanów, pomidorów w oleju, czosnku i przypraw.
- Owoce morza (ryby, kalmary, krewetki, małże) połączone z ryżem.
- Feteer – rodzaj egipskiego ciasta, przypominającego pizzę.
- Molohiya – zupa z liści juty jadalnej. Przygotowuje się ją z wody, w której uprzednio gotowały się kawałki wołowiny.
- Ryż z mlekiem – jako deser.
- Soki wyciskane ze świeżych owoców i warzyw: sok pomarańczy (burtu’aan), sok z truskawek (farawla), sok z trzciny cukrowej (asab), sok z owoców mango (manga), sok pomidorowy (tamaatin) czy sok pomarańczowo – marchewkowy (nuss wa nuss).
- Ciepły (bardzo smaczny) napój na bazie grysiku, mleka oraz posiekanych orzechów.
Jakim językiem można posługiwać się będąc na wakacjach w Egipcie?
Językiem urzędowym w tej części Afryki jest arabski, jednak w dużych miastach i kurortach turystycznych można dogadać się po angielsku lub francusku. Największe doświadczenie w posługiwaniu się tymi dwoma językami mają Egipcjanie pracujący w branży turystycznej – kelnerzy, bagażowi, taksówkarze oraz uliczni sprzedawcy. Znają podstawowe sformułowania w kilku językach, o ile mają już doświadczenie w tej pracy.
Zemsta faraona – jak ustrzec się przed nią?
Istnieje kilka prostych trików, aby wakacje spędzić na plaży, nie zaś w toalecie… Po pierwsze, należy zrezygnować ze spożywania wody z kranu. Zęby, owoce czy warzywa powinniśmy płukać wodą butelkowaną lub wodą przegotowaną. Trzeba również pamiętać, że kostki lodu w drinkach lub napojach mogą być robione z kranówki – może lepiej więc unikać mocno schłodzonych koktajli? Kolejną ważną kwestią jest jedzenie. Podróżując po Egipcie można spotkać naprawdę wiele miejsc, w których regionalne dania są sprzedawane na ulicy. I choć aromatyczny zapach unosi się dookoła, czasami lepiej spasować i odejść od stoiska. Na wszelkie wypadek sprawdź też ten lek na zemstę faraona.
Co kupić w Egipcie?
Możliwości jest naprawdę wiele. Turyści, oszołomieni natłokiem pamiątek, zazwyczaj sięgają po egipskie słodkości (np. baklawę), wzorzyste szale, kosmetyki na bazie mleka wielbłąda, przepyszne daktyle oraz przyprawy. Oczywiście na każdym kroku można spotkać kubki, pocztówki czy magnesy z wizerunkiem Farona, a także popularne papirusy. Trzeba jednak pamiętać, że papirusy sprzedawane na lokalnych targach są zazwyczaj wytwarzane z… liści bananowca.
Co zabrać do Egiptu?
Nie będzie zaskoczeniem fakt, że jadąc w daleką podróż trzeba mieć przy sobie mnóstwo mniej lub bardziej potrzebnych rzeczy – nigdy bowiem nie wiadomo, co może przydać się na egzotycznych wakacjach. Jeśli w dalszym ciągu macie problem z zapakowaniem walizki podróżnej, postaramy się pomóc Wam wyjść cało z opresji.
Walizka do Egiptu – co powinno znaleźć się w jej wnętrzu? Przede wszystkim:
- paszport;
- pieniądze – najlepiej dolary amerykańskie;
- przewiewne ubrania oraz takie, które przydadzą się podczas zwiedzania miejsc kultu (zazwyczaj zakrywające ramiona, kolana i włosy);
- akcesoria i kosmetyki dla starszych dzieci lub niemowląt (krem z filtrem UV, szampon do włosów, pampersy, letnie ubranka, nakrycie głowy, balsamy i kremy nawilżające, zabawki do piasku oraz pływania);
- kosmetyki dla dorosłych;
- buty (do wody, na plażę, do zwiedzania i na wieczór);
- sprzęt do nurkowania (maska, rurka, płetwy itp.);
- apteczka pierwszej pomocy (repelenty, krem z filtrem UV, materiały opatrunkowe i higieniczne, maść na ukąszenia, wapno, woda utleniona, węgiel, krem na poparzenia słoneczne);
- okulary przeciwsłoneczne;
- wygodne nakrycie głowy (może być kapelusz);
- rozmówki polsko – angielskie lub polsko – francuskie, a dla odważnych polsko – arabskie;
- wodoodporny aparat fotograficzny i wodoszczelne etui na telefon.
Najciekawsze atrakcje dla dzieci w Egipcie
- Tańczące fontanny w hotelu Golden 5.
- Przejażdżka na grzbiecie wielbłąda.
- Aquarium pełne sympatycznych lub nieco groźnych mieszkańców ciepłych mórz.
- Wycieczka łodzią podwodną.
- Rozrywka w jednym z egipskich aquaparków (np. w Jungle Aqua Park zlokalizowanym w hotelu Jungle Aqua Park Resort).
- Zwiedzanie piramid i Doliny Królów – coś dla starszych dzieci.
Szczepienia w Egipcie – czy są wymagane?
Od turystów z Polski nie wymaga się wykonania szczepień ochronnych. Mogą oni natomiast przeprowadzić szereg szczepień zalecanych, do których należą:
– szczepienie przeciwko durowi brzusznemu,
– szczepienie przeciwko tężcowi,
– szczepienie przeciwko błonicy,
– szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A (WZW A),
– szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW B),
– szczepienie przeciwko wściekliźnie.
Uwaga! W wielu miejscach kraju można natknąć się na bezpańskie zwierzęta (psy i koty). I choć zwierzaki są często przyjacielsko nastawione do ludzi, postarajmy się nie głaskać ich.
Pstrykanie fotek w Egipcie
Na wstępie należy zaznaczyć, że w Egipcie nie wolno fotografować budynków rządowych, obiektów wojskowych, lotnisk oraz mostów. Jeśli chodzi o ludzi, to przed cyknięciem zdjęcia, wypadałoby zapytać o pozwolenie. Może zdarzyć się również tak, że gdy zrobimy komuś fotkę, będziemy musieli… zapłacić za nią.
Autor
- Od ponad 20 lat podróżuję po świecie - zarówno z biurami podróży, jak i na własną rękę. Przygotowuję szczegółowe recenzje hoteli, wskazówki do planów wycieczek i inne informacje, które możesz wykorzystać podczas wyjazdu. Na co dzień prowadzę małą agencję marketingową.
Ostatnie wpisy
Partner2023.11.22Wakacje last minute – jak szukać wyjątkowych okazji?
Turcja2023.11.18Ile trwa lot do Turcji
Porady2023.11.15Zemsta sułtana
Egipt2023.11.11Egipt czy Turcja?