Piramidy w Gizie

20 października 2017
Click to rate this post!
[Total: 21 Average: 4.5]

Egipt jest krajem, który fascynuje ludzi już od stuleci – jeszcze w czasach starożytnych bardzo widoczna była fascynacja kulturą oraz historią Egiptu. Tak też jest zresztą i dzisiaj. Dlatego właśnie Egipt jest najchętniej odwiedzanym miejscem przez turystów z całego świata. Jeśli już natomiast ktoś decyduje się na przyjazd do tego kraju, obowiązkowym punktem programu są oczywiście piramidy w Gizie. Trudno sobie w ogóle wyobrazić, aby pominąć ujrzenie czegoś, co od bardzo dawna jest wizytówką Egiptu i z tym krajem nieodmiennie się kojarzy. Giza jest miastem, którego szukać należy naprzeciwko egipskiej stolicy, Kairu, po lewej stronie Nilu.

Piramidy w Gizie – powstanie

Słynie ze starożytnych budowli, które w znakomitej większości wybudowane zostały jeszcze w dwudziestym piątym wieku przed naszą erą. Najsławniejszymi z tych obiektów są naturalnie piramidy – od centrum miasta oddalone są o jakieś osiem kilometrów. W Gizie znajdują się trzy piramidy – Cheopsa, Chefrena oraz Mykerinosa, przy tym te dwie pierwsze są największe w całym kraju. Najbardziej znaną i najbardziej okazałą jest figurująca na liście cudów świata piramida Cheopsa. Na wysokość liczy sobie ona 147 metrów, natomiast każdy bok jej  podstawy ma 230 metrów długości. Piramida Chefrena jest o dziesięć metrów niższa, natomiast piramida Mykerinosa ze swoimi 65 metrami wysokości to przy nich prawdziwe „maleństwo”.

Piramidy w Gizie – ciekawostki

Krajobraz uzupełnia jeszcze wiele dużo mniejszych piramid, gdzie chowano królowe oraz królewskich dostojników. Ze wszystkich pocztówek czy zdjęć z Egiptu najbardziej znana jest zdecydowania piramida Chefrena. Wszystko za sprawą znajdującego się obok niej Sfinksa. To monumentalnych rozmiarów rzeźba. 20 metrów wysokości i 73 długości mówią same za siebie. Jeżeli chodzi o wystrój wnętrz tych charakterystycznych grobowców egipskich, to pod tym względem z trzech wymienionych powyżej piramid dominuje piramida Mykerinosa. Do wybudowania wszystkich trzech rodzajów piramid zostało wykorzystanych wiele odmian kamienia naturalnego. Piramidy w Gizie znajdują się na liście dziedzictwa światowego UNESCO.

Jak dojechać do Gizy?

Piramidy w Gizie są celem wycieczek fakultatywnych prowadzonych przez wszystkie biura podróży. Możecie wykorzystać do tego biura lokalne w Egipcie, jak również biura podróży, które organizowały wasze wyjazdy zagraniczne. W zależności od kurortu, w którym wypoczywacie, różnić się będzie czas dojazdu do Kairu i Gizy. Generalnie jeśli tylko Wam zależy to na wycieczkę pojedziecie z Hurghady, Marsa el Alam czy Sharm el Sheikh, ale nie zawsze będzie to możliwe połączeniem autokarowym. Może pozostać Wam samolot.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments