Starożytni Egipcjanie słynęli z zamiłowania do monumentalnych budowli, które podziwiano już w czasach antycznych. Spora część z nich przetrwała w lepszym lub gorszym stanie do dzisiejszych czasów. Obok potężnych piramid na uwagę zasługują również świątynie – a wśród nich świątynia Hatszepsut.
Świątynia Hatszepsut znana jako Świątynia Milionów Lat zaliczana jest obecnie do zabytków Luksoru. Należy do grona najznamienitszych budowli sakralnych starożytnego Egiptu. Powstała u podnóży ściany skalnej w Deir el-Bahari (aktualnie jest to stanowisko archeologiczne) w XV w. p.n.e. Budowa, za którą odpowiadał Senenmut (sługa królowej Hatszepsut cieszący się jej ogromnym zaufaniem) zajęła 15 lat. Częściowo świątynię wykuto w skale. Ma ona postać trzech tarasów, które ułożono kaskadowo i połączono rampami. Na dziedzińcu górnego tarasu znajdują się wejścia do Komór Odrodzenia Hatszepsut i jej ojca Totmesa I. Na dziedzińcu środkowym postawiono kaplice Hathor i Anubisa, natomiast przed kolumnami trzeciego tarasu wzniesiono posągi przedstawiające Ozyrysa. Całość ozdobiono cokołami, posągami i reliefami – część tych posągów można dziś podziwiać w różnych muzeach świata, np. w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku.
Przez wiele wieków świątynia była ukryta pod piachem i gruzem. Prace archeologiczne na tym terenie zaczęto prowadzić w XIX w., jednakże dopiero w 1961 r. ruszyła rekonstrukcja z prawdziwego zdarzenia. Ukończono ją po kilkudziesięciu latach, pierwszą faza prac kierował wybitny polski archeolog prof. Kazimierz Michałowski. W 2002 r. obiekt udostępniono zwiedzającym.