Kair

28 czerwca 2018
Click to rate this post!
[Total: 4 Average: 3.8]

Kair zwany Matką Świata jest stolicą i zarazem największym miastem nie tylko Egiptu, ale też Afryki i Bliskiego Wschodu. Podzielony jest na 14 dzielnic, leży po obu stronach Nilu. Od XIX w. jest to światowe centrum turystyczne słynące z licznych muzeów oraz zabytków.

W Kairze na godnych uwagi miejsc i obiektów nie sposób narzekać, co jest zasługą niezwykle bogatej i barwnej historii. Oto najważniejsze atrakcje dostępne w tym mieście. Przede wszystkim stolicę warto zwiedzać poza sezonem – dobrym pomysłem jest np. Egipt w listopadzie, kiedy nie jest już tak gorąco, a mniej jest również turystów.

Muzeum Egipskie

Założone zostało w 1835 r. To największa na świecie placówka, w której zgromadzone zostały przedmioty związane z egipską sztuką. Szacuje się, iż zgromadzonych jest tu ok. 160 tys. eksponatów. Wśród nich znajdują się m.in. przedmioty pochodzące z grobowca Tutanchamona, rzeźby, posągi, biżuteria, królewskie mumie itp. Przed budynkiem muzeum ustawione zostały popiersia najsłynniejszych naukowców i archeologów specjalizujących się w dziejach starożytnego Egiptu – jest tu i polski akcent, a mianowicie popiersie prof. Kazimierza Michałowskiego.

Wieża Kairska

Wolnostojąca wieża telewizyjna wybudowana w latach 1956-1961. Szukać jej należy w centrum miasta – na wysokość liczy ponad 187 m. Na szczycie znajduje się punkt widokowy, z którego można podziwiać panoramę miasta.

Piramida Chefrena w Gizie

Giza to gubernia miejska wchodząca w skład wielkiej metropolii kairskiej. Jeśli chodzi o piramidy egipskie, to piramida Chefrena jest drugą pod względem wielkości tego typu budowlą. Jej ukończenie datowane jest na ok. 2532 r. p.n.e. Początkowo mierzyła na wysokość 143,5 m, obecnie natomiast jest to 136 m nad poziom gruntu (to skutek procesów starzenia). Zajmuje powierzchnię 46 tys. m kw. Powstała z wapiennych i granitowych bloków skalnych, których waga dochodzi nawet do 7 ton.

Piramida Cheopsa

Nazywana  Wielką Piramidą lub piramidą Chufu. Ona i dwie inne piramidy w Gizie, a mianowicie piramida Chefrena i piramida Mykerinosa, to najbardziej znany na świecie kompleks piramid. Piramida Cheopsa ukończona została w ok. 2560 r. p.n.e., jej budowa trwała prawdopodobnie ok. 20 lat. Pierwotna jej wysokość wynosiła 146,59 m, aktualnie zaś jest to 138,75 m. Już w starożytności uznano ją za jeden siedmiu cudów świata.

Wielki Sfinks

Posąg  na terenie kompleksu piramid w Gizie. Ma 72,85 m (początkowo 73,5m) długości i 20 m wysokości. Powstał prawdopodobnie ok. 2550 r. p.n.e., zdaniem naukowców przedstawia wizerunek Chefrena.

Cytadela Saladyna

Znana również jako Cytadela Kairska lub Cytadela Muhammada Alego. Wzniesiono ją  w latach 1176-1183 na polecenie egipskiego władcy Saladyna. Przez niemalże 700 lat tutaj właśnie władcy egipscy mieli swą siedzibę. W południowej jej części znajduje się Meczet Muhammada Alego wybudowany w stylu osmańskim w XIX w. Umieszono tu także muzea, np. Muzeum Powozów czy Muzeum Policji.

Dzielnica Koptyjska

Jest to najstarsza część miasta określana nierzadko mianem Starego Kairu. Wciąż widoczne są tutaj pozostałości po rzymskim i chrześcijańskim Babilonie. Najważniejszymi zabytkami znajdującymi się w tej dzielnicy są m.in.:

– pozostałości fortecy Babilon, gdzie zgodnie z tradycją schronienie znalazła Święta Rodzina,

– Kościół Zawieszony – najbardziej znana na świecie świątynia koptyjska powstała pod koniec III w.,

– kościół Najświętszej Dziewicy-Naczynie Wonnej Bazylii,

– klasztor św. Jerzego,

– kościół św. Sergiusza,

– meczet Amra Ibn al-Asa,

– synagoga Ben Ezry,

– Muzeum Koptyjskie utworzone na początku XX w.

Meczet Ahmada Ibn Tuluna

Powstał w latach 876-879 na tzw. Wzgórzu Dziękczynienia (mówi się, że tu wylądowała Arka Nowego). Jest to największy meczet w Kairze, który do współczesnych czasów przetrwał w oryginalnym kształcie.

Meczet Sułtana Hassana

Świątynię zbudowano w latach 1356-1359. W swoich dziejach parokrotnie pełniła funkcję fortecy. Jako ciekawostkę warto podać informację, iż jej kopułę zrobiono z drewna.

Miasto Umarłych

Nie jest to co prawda miejsce, gdzie turyści chętnie się zapuszczają, niemniej wzbudza ono ogromną ciekawość. Położone jest u podnóża gór Muqattam, zamieszkuje tam uboga ludność muzułmańska. Codzienne życie toczy się w zrujnowanych grobowcach i zbudowanych tu domach.

Park Al-Azhar

Jest to publiczny park będący niewątpliwie jednym z najpiękniejszych zakątków Kairu. Zajmuje powierzchnię 60 h.

Suk Chan al-Chalili

Wielki suk w samym sercu Kairu. Nabyć tu można piękne pamiątki z Egiptu. Oczywiście część ze sprzedawanych przedmiotów to zwyczajny kicz, niemniej nie brakuje także oryginalnych rzeczy.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments