Macedonia

5 kwietnia 2018
Click to rate this post!
[Total: 68 Average: 3.7]

Bałkany to kierunek cieszący się wśród turystów dużą popularnością. Nic dziwnego, gdyż to jeden z najpiękniejszych i najciekawszych regionów nie tylko w Europie, ale i na świecie – zwłaszcza że nie wszystkie kraje zaliczane do bałkańskich zostały w pełni odkryte na potrzeby turystyki. Mowa tu o Macedonii, której liczne walory zachwycają każdego, kto decyduje się tu przyjechać.

Macedonia – oficjalnie Republika Macedonii – to nieduże państwo, które powstało po rozpadzie Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii. Jego stolicą jest Skopje. Większość powierzchni zajmują wyżyny i góry. Kraj ten znajduje się pod wpływem  klimatu podzwrotnikowego, choć na terenach górskich przeważa klimat umiarkowany. Zauważalny jest ponadto wpływ suchych mas powietrza, co sprawia, że latem temperatury w Macedonii są wysokie. To, kiedy jechać do Macedonii, jest podyktowane indywidualnymi przesłankami, np. dla miłośników zwiedzania najlepsze pory to wiosna, późne lato i wczesna jesień, kiedy nie ma upałów. W kwestii tego, jak dojechać do Macedonii, najczęściej wybierane opcje to samochód i samolot – samolotem jest oczywiście szybciej, lot do Macedonii trwa średnio ok. 2 godzin. Podczas pobytu w tym kraju nie będziemy mieć problemów z komunikacją z rodziną i przyjaciółmi – mobilny internet w Macedonii nie jest bowiem drogi.

Bezpieczeństwo w Macedonii

Czy w Macedonii jest bezpiecznie? To pytanie często zadawane przed wyjazdem. Macedonia jest stosunkowo spokojnym krajem. W 2001 r. mocno wstrząsnęły nim konflikty etniczne, lecz od tamtego czasu sytuacja zmieniła się zdecydowanie na plus. Lokalnie – zwłaszcza na obszarach północno-zachodnich – zdarzają się co prawda pewne incydenty, jednakże nie na taką skalę, aby zagrażały turystom. Rzecz jasna trzeba na siebie uważać, pilnować swoich rzeczy, ostrożnie podchodzić do nowo zawieranych znajomości – ale tych zasad należy przestrzegać w każdym innym miejscu.

Macedonia – wiza

W 2006 r. rząd macedoński podjął decyzję o zniesieniu obowiązku wizowego dla Polaków – dotyczy to pobytu do 90 dni oraz przejazdów tranzytowych. Od 2008 r. do przekroczenia granicy wystarczy tylko dowód osobisty lub paszport (najlepiej mieć ze sobą oba te dokumenty). Aby wjechać samochodem na terytorium Macedonii, trzeba posiadać zieloną kartę – jeśli ktoś jej nie ma, może na przejściu granicznym wykupić specjalną polisę ważną tylko w Macedonii. Obywatele Unii Europejskiej – a więc i Polacy – przyjeżdżający do Macedonii nie muszą mieć ubezpieczenia podróżnego.

Jaką walutę zabrać do Macedonii?

Obowiązującą walutą w Macedonii jest denar macedoński  (100 MKD to ok. 7 zł). Przed wyjazdem najlepiej zaopatrzyć się w euro i już na miejscu dokonać stosownej wymiany w kantorze lub banku. Z nabyciem denarów macedońskich w Polsce może być bowiem spory kłopot. Warto przy tej okazji nadmienić, iż w Macedonii w wielu sklepach, restauracjach itp. są przyjmowane płatności w euro – pomimo iż kraj ten nie jest członkiem UE oraz nie należy do strefy euro.

Zabytki w Macedonii

Macedonia to istny raj dla osób, które lubią ciekawe miejsca oraz zabytkowe obiekty. Do największych atrakcji zaliczają się:

– Ochryda: zabytkowe miasto stanowiące ważną część światowego dziedzictwa historycznego i kulturowego,

– Jezioro Ochrydzkie, które wraz z otaczającym je regionem (w tym z Ochrydą) figuruje na liście światowego dziedzictwa UNESCO,

– kanion Matka znajdujący się na zachód od Skopje i obejmujący obszar 5000 ha,

– wieś Kuklica słynąca z tzw. kamiennego miasta: wysokość niektórych rzeźb skalnych dochodzi do 10 m,

– Park Narodowy Mawrowo w zachodniej Macedonii: charakterystyczne są tu ruiny świątyni pw. św. Mikołaja częściowo zatopione w sztucznie utworzonym jeziorze,

– klasztor św. Nauma niedaleko granicy z Albanią,

– stanowisko archeologiczne Kokino na górze Taticev Kamen: są to ruiny obserwatorium astronomicznego powstałego najprawdopodobniej ok. 1800 roku p.n.e.,

– Skopje: stolica kraju i jedno z najchętniej odwiedzanych miast w Macedonii,

– Park Narodowy Galiczica,

– Bitoła: miasto, gdzie swą obecność zaznaczyły islam i kultura śródziemnomorska,

– klasztor Treskawec uznawany za jeden z najpiękniejszych tego typu obiektów w Macedonii,

– Stobi: pozostałości po antycznym mieście.

Kurorty w Macedonii

Gdzie się zatrzymać podczas pobytu w Macedonii? Oto kilka propozycji:

Święty Stefan: niewielkie letnisko leżące nieopodal Ochrydy,

Struga: mały kurort nad Jeziorem Ochrydzkim i rzeką Czarny Drin,

Elen Kamen: miejscowość w zachodniej Macedonii położona w odległości ok. 20 km od Ochrydy,

Dolno Konjsko: spokojna wieś na wschodnim brzegu Jeziora Ochrydzkiego,

Ochryda: perła Bałkanów, bardzo ważny punkt na turystycznej mapie Macedonii.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments