Hurghada

19 lutego 2018
Click to rate this post!
[Total: 51 Average: 4.3]

Hurghada to jeden z najpopularniejszych egipskich kurortów. Znajduje się we wschodniej części Egiptu, na wybrzeżu Morza Czerwonego, w odległości ok. 500 km na południowy wschód od Kairu. Gałęzią gospodarki odgrywającą tu kluczową rolę jest turystyka.

Hurghada to główny ośrodek regionu o tej samej nazwie. Te liczące ponad 160 tys. mieszkańców miasto powstało na początku XX w. Początkowo była to typowa osada rybacka, gdzie bazę mieli poszukiwacze ropy naftowej. Rok 1930 przyniósł utworzenie na tym terenie osiedla dla pracowników Narodowego Instytutu Oceanografii i Rybołówstwa, zaś w latach 80-tych ubiegłego wieku Hurghada zaczęła się rozwijać na potrzeby masowej turystyki. Obecnie dzieli się na kilka części – do najważniejszych dzielnic zaliczają się Dahar (najstarsza), Sakkala, Village Road zwana Mamshą, Sahl Hasheesh oraz powstała w 2007 r. Marina.

Ceny w Hurghadzie

Dla osób wybierających się na wakacje do Hurghady duże znaczenie mają kwestie finansowe. To, ile pieniędzy trzeba ze sobą zabrać, zależy przede wszystkim od tego, z jakich atrakcji zamierza się korzystać, czy jedzie się z rodziną, jak długo będzie trwać pobyt etc. W restauracjach czy hotelach nie będzie raczej problemu z płaceniem kartą, niemniej trochę gotówki trzeba mieć przy sobie. Obowiązującą walutą w Egipcie jest funt egipski: 1 LE to ok. 0,18 zł (stan na dzień 19 luty 2018). Oprócz tego przydatne okazują się dolary – miejscowi sprzedawcy chętnie przyjmują zapłatę w tej walucie, aczkolwiek trzeba uważać, bo mają tendencję do zaokrąglania cen w górę. Ile zapłacimy za poszczególne towary w Hurghadzie? Tutejsze ceny kształtują się mniej więcej na takim samym poziomie jak ogólne ceny w Egipcie.

Zabytki w Hurghadzie

Czy jest coś, co warto zobaczyć w Hurghadzie? Na podziwianie zabytków w tym kurorcie nie ma się co nastawiać. W dzielnicy Dahar znajduje się chętnie odwiedzany przez turystów bazar. Jeśli ktoś lubi nocne życie, niech wybierze się do dzielnicy Sakkala – nie brakuje tu barów i dyskotek. Najbardziej obleganymi lokalami są m.in. Hard Rock Cafe, Papas, Bonanza i Calipso. Czy można się tu czuć bezpiecznie? Należy pamiętać iż bezpieczeństwa w Egipcie pilnują uzbrojeni żołnierze, ale też i we własnym zakresie lepiej uważać na siebie – jak zresztą wszędzie, nie tylko w kraju faraonów.

A co jest ciekawego w okolicy? Hurghada to znakomita baza wypadowa do Kairu, Luksoru ze słynną Doliną Królów, Karnaku z kompleksami świątyń wybudowanych w różnych okresach oraz do Abu Simbel z Wielką Świątynią Ramzesa II i Małą Świątynią Nefertiti. Można ponadto wybrać się do portowego miasteczka El Quseir, aby zobaczyć fort wzniesiony w czasach osmańskich czy do niesamowitej Aleksandrii. Świetną propozycją jest również wycieczka do Parku Narodowego Wadi El-Hamata obejmującego ochroną niezwykłe rafy koralowe. Z Hurghady organizowane są także fakultatywne wycieczki do Jerozolimy, ale uwaga: podróż trwa ponad 30 godzin i jest droga, ceny zaczynają się od 230 USD.

Plaże w Hurghadzie

Znajdujące się w Hurghadzie plaże to w znakomitej większości prywatne plaże hotelowe. Są czyste i zadbane, przy każdej funkcjonuje wypożyczalnia sprzętu sportowego oraz akcesoriów takich jak leżaki i parasole. Oprócz tego w Hurghadzie jest kilka publicznych plaż – za możliwość skorzystania z nich płaci się mniej niż w przypadku plaż prywatnych. Znajdują się m.in. przy hotelu Sunny Days El Palacio, w okolicach hotelu Hilton oraz na końcu Sheraton Road w Sakkali. Jednakże największa publiczna plaża to ta pomiędzy hotelami Sunny Days a Beirut – przypomina ona raczej znakomicie zorganizowany kompleks wypoczynkowo-rozrywkowy i liczy ponad 1 km długości.

Rafy koralowe i nurkowanie w Hurghadzie

Rafy koralowe to na mapie Hurghady bardzo ważne punkty. Należy koniecznie przy tej okazji nadmienić, iż omawiana miejscowość jest położona pośród ok. 50 raf koralowych – nie zaszkodzi przypomnieć, iż egipskie rafy uchodzą za jedne z najpiękniejszych na świecie. Nie bez powodu do Hurghady tłumnie przyjeżdżają miłośnicy nurkowania. Najlepszymi w Hurghadzie i okolicach miejscami do nurkowania są: Shaab El Erg, Abu Nugar, Erg Abu Nugar, Abu Nugar North, Torfa Fanus East, South Abu Ramada oraz Gota Abu Ramada (obszar określany potocznie mianem Akwarium).

Pogoda w Hurghadzie

Hurghada znajduje się pod wpływem klimatu zwrotnikowego skrajnie suchego. Słońce świeci tu przez cały rok – temperatury w Egipcie sprzyjają wypoczywaniu w tym kraju o każdej porze roku. W Hurghadzie najchłodniejszy jest styczeń, kiedy przeciętna temperatura w ciągu dnia wynosi 22 st. C. Najgorętszy jest lipiec – termometry pokazują wówczas minimum 36 st. C, przy czym temperatura odczuwalna jest wyższa. Jeżeli zatem ktoś się decyduje na Egipt w lipcu, musi przygotować się na nieznośne upały. Zresztą, takie są właśnie uroki sezonu w Hurghadzie trwającego od końca maja do początku października.

Wiza do Hurghady

Podróżnym wybierającym się do Hurghady potrzebna jest turystyczna wiza do Egiptu. Zachowuje ona ważność przez 30 dni i jest wydawana przez konsulat egipski lub na lotnisku, istnieje również opcja wyrobienia jej online. Wersja jednokrotna kosztuje 25 USD, wielokrotna – 35 USD. Trzeba też posiadać paszport ważny od ci najmniej 6 miesięcy oraz przy wjeździe do Egiptu uiścić opłatę rozwojową w wysokości 7 USD.

Jeśli wybierasz się do tego kurortu, to sprawdź koniecznie wybrane przez nas, najlepsze hotele w Hurghadzie. Przeczytaj również recenzje hoteli, które odwiedziliśmy:

Przejrzyj także inne najpiękniejsze miejsca, które warto odwiedzić w Egipicie: https://lifestyler.pl/najpiekniejsze-miejsca-w-egipcie/

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments