Egipt – waluta

4 stycznia 2018
Click to rate this post!
[Total: 764 Average: 4.4]

Egipt to jeden z najchętniej odwiedzanych przez turystów krajów na świecie, o czym decydują liczne jego walory – w głównej mierze wspaniałe zabytki ze słynnymi piramidami na czele będące pozostałością po wspaniałej, starożytnej cywilizacji. Wybierając się do Egiptu, trzeba pamiętać m.in. o sprawach związanych z walutą.

Jednostką monetarną Egiptu jest funt egipski (EGP). 1 funt = 100 piastrów = 1000 milimów. W obiegu znajdują się:

– banknoty o nominałach 25 i 50 piastrów oraz 1, 5, 10, 20, 50, 100 i 200 funtów,

– monety o nominałach 5, 10, 20, 25 (w praktyce są one rzadko używane) i 50 piastrów oraz 1 funta.

1 EGP to ok. 0,19 zł – tak przedstawia się aktualny kurs funta egipskiego (stan z dnia 04. 01. 2018 r.).

Jaką walutę zabrać do Egiptu?

Funt egipski to waluta trudno dostępna w polskich kantorach, dlatego też planując wyjazd do Egiptu, najlepiej zabrać dolary amerykańskie. Wwożąc do Egiptu waluty obce nie musimy wypełniać deklaracji celnej, jeżeli wartość tychże walut nie przekracza 10 tys. USD. Inną opcją jest zaopatrzenie się w euro, niemniej jeśli chodzi o waluty obce, to w Egipcie najpopularniejsze są dolary. Z ich wymianą na miejscu nie będziemy mieć problemów – dokonamy tego w lokalnych kantorach, bankach, hotelach bądź na lotnisku po przylocie. Zdecydowanie unikajmy zaopatrywania się w funty u ulicznych handlarzy, ponieważ prawdopodobieństwo, że zostaniemy oszukani, jest niestety bardzo wysokie.

Zobacz również:

W niektórych miejscach zapłacimy kartą, ale i tak lepiej mieć przy sobie odpowiednią ilość gotówki. Ważna uwaga: nie wymieniajmy od razu wszystkich posiadanych dolarów na funty, ale róbmy to w zależności od bieżących potrzeb. Dlaczego? Powód jest prosty – nie zamienimy z powrotem dolarów na funty, zaś wywożenie z Egiptu większych ilości funtów jest zabronione. Do gospodarowania pieniędzy podchodźmy zatem w sposób rozsądny.

Czy okres roku ma wpływ na kurs waluty? Nie ma znaczenia, czy wybierzecie Egipt w marcu, czy w innym miesiącu. Liczy się po prostu aktualna sytuacja gospodarcza.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments