Egipt – waluta

22 grudnia 2023
Click to rate this post!
[Total: 766 Average: 4.4]

Egipt to jeden z najchętniej odwiedzanych przez turystów krajów na świecie, o czym decydują liczne jego walory – w głównej mierze wspaniałe zabytki ze słynnymi piramidami na czele będące pozostałością po wspaniałej, starożytnej cywilizacji. Wybierając się do Egiptu, trzeba pamiętać m.in. o sprawach związanych z walutą.

Jednostką monetarną Egiptu jest funt egipski (EGP). 1 funt = 100 piastrów = 1000 milimów. W obiegu znajdują się:

– banknoty o nominałach 25 i 50 piastrów oraz 1, 5, 10, 20, 50, 100 i 200 funtów,

– monety o nominałach 5, 10, 20, 25 (w praktyce są one rzadko używane) i 50 piastrów oraz 1 funta.

1 EGP to ok. 0,19 zł – tak przedstawia się aktualny kurs funta egipskiego.

Jaką walutę zabrać do Egiptu?

Funt egipski to waluta trudno dostępna w polskich kantorach, dlatego też planując wyjazd do Egiptu, najlepiej zabrać dolary amerykańskie. Wwożąc do Egiptu waluty obce nie musimy wypełniać deklaracji celnej, jeżeli wartość tychże walut nie przekracza 10 tys. USD. Inną opcją jest zaopatrzenie się w euro, niemniej jeśli chodzi o waluty obce, to w Egipcie najpopularniejsze są dolary. Z ich wymianą na miejscu nie będziemy mieć problemów – dokonamy tego w lokalnych kantorach, bankach, hotelach bądź na lotnisku po przylocie. Zdecydowanie unikajmy zaopatrywania się w funty u ulicznych handlarzy, ponieważ prawdopodobieństwo, że zostaniemy oszukani, jest niestety bardzo wysokie.

Gdzie kupić euro lub dolary? Najlepiej w kantorze online. Wtedy tymi środkami możesz płacić kartą, a po za tym kursy online są dużo niższe niż stacjonarnie. Wymiana waluty nie wiąże się z opłatami.

Tanie euro i dolary w kantorze online

W niektórych miejscach zapłacimy kartą, ale i tak lepiej mieć przy sobie odpowiednią ilość gotówki. Ważna uwaga: nie wymieniajmy od razu wszystkich posiadanych dolarów na funty, ale róbmy to w zależności od bieżących potrzeb. Dlaczego? Powód jest prosty – nie zamienimy z powrotem dolarów na funty, zaś wywożenie z Egiptu większych ilości lokalnej waluty jest zabronione. Do gospodarowania pieniędzy podchodźmy zatem w sposób rozsądny.

Zobacz również:

Czy okres roku ma wpływ na kurs waluty? Nie ma znaczenia, czy wybierzecie Egipt w marcu, czy w innym miesiącu. Liczy się po prostu aktualna sytuacja gospodarcza.

Pamiętaj, aby mieć drobne na napiwki w Egipcie. Ile? To zależy od Ciebie. Jedni dają po dolarze dziennie, inni dużo więcej. Oceń, ile możesz przeznaczyć. Gdzie kupić jednodolarówki? Np. wymień je u osób sprzątających czy kelnerów. Mają mnóstwo drobnych.

Czym płacić w Egipcie?

Zdecydowanie lokalną walutą. Tak wyjdziesz najlepiej, co szczególnie jest odczuwalne przy dużych kwotach. W zasadzie wszędzie jednak zostaną przejęte również dolary czy euro.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

Jakie dolary do Egiptu? Jaki rocznik?

Najlepiej niech to będą dolary wydane po 2000 roku. Te, które pojawiły się przed 1996 roku nie są przyjmowane.

Czy w Egipcie można płacić euro

Nie ma w tym najmniejszych problemów, ale lepiej wyjdziesz na płatnościach w funtach egipskich.

Autor

Szymon Machniewski
Szymon Machniewski
Od ponad 20 lat podróżuję po świecie - zarówno z biurami podróży, jak i na własną rękę. Przygotowuję szczegółowe recenzje hoteli, wskazówki do planów wycieczek i inne informacje, które możesz wykorzystać podczas wyjazdu. Na co dzień prowadzę małą agencję marketingową.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments