Egipt

27 lutego 2018
Click to rate this post!
[Total: 15 Average: 4.4]

Egipt należy do grona najchętniej odwiedzanych krajów świata – każdego roku przyjeżdża tu kilkanaście milionów turystów pragnących podziwiać wspaniałe zabytki będące świadectwem bogatego dziedzictwa historycznego i kulturowego oraz korzystać z atrakcji oferowanych przez liczne kurorty wczasowe.

Egipt leży w północno-wschodniej części Afryki i na półwyspie Synaj w Azji. Jest państwem muzułmańskim z arabskim jako językiem urzędowym. Jego stolicą i zarazem największym miastem jest Kair zwany „Miastem tysiąca minaretów” lub „Matką Świata”. Kair to siedziba Ligi Państw Arabskich, co świadczy o jego bardzo wysokiej pozycji w arabskim świecie.

Położenie geograficzne oraz utrzymujące się temperatury w Egipcie sprzyjają wizytom tutaj przez cały rok – ostateczny termin należy dopasować do indywidualnych preferencji, jeśli np. ktoś nastawia się na zwiedzanie, najlepszymi na to miesiącami są kwiecień, maj, wrzesień oraz październik. Sezon turystyczny w Egipcie trwa od końca mają do początku października – jest wówczas upalnie, nie bez powodu zatem najbardziej oblegana jest Riwiera Morza Czerwonego. Planując podróż do kraju faraonów, należy uwzględnić to, iż lot do Egiptu trwa średnio od 3,5 do 5 godzin. Z innych przydatnych informacji: internet w Egipcie ogólnie najtańszy nie jest, niemniej istnieją rozwiązania w postaci odpowiednich kart SIM umożliwiające dostęp do sieci w rozsądnych cenach.

Bezpieczeństwo w Egipcie

Każdy, kto po raz pierwszy wybiera się do kraju muzułmańskiego, zastanawia się nad kwestiami związanymi z bezpieczeństwem – jest to w głównej mierze efektem informacji przekazywanych przez media. Stąd często pojawia się pytanie: czy w Egipcie jest bezpiecznie? W tym miejscu warto przypomnieć, iż turystyka to jedna z najważniejszych gałęzi egipskiej gospodarki generująca do budżetu państwa potężne dochody. W interesie Egipcjan leży zatem czuwanie nad bezpieczeństwem przyjeżdżających tu osób. W kurortach obecne są patrole policyjne, na lotniskach jest większa kontrola itp. Najlepszą opcją jest zachowane zdrowego rozsądku – przecież na rozmaite zagrożenia człowiek narażony jest wszędzie, nawet we własnym domu, nie da się ich całkowicie wyeliminować.

Egipt – wiza

Turyści przyjeżdżający do Egiptu muszą posiadać wizę oraz paszport ważny od co najmniej 6 miesięcy. Obecnie wiza Egipt kosztuje 25 USD. A jak wyrobić wizę? Egipt raczej tego nie utrudnia – otrzymamy ją na lotnisku lub w konsulacie albo możemy starać się o nią online.

Jaką walutę zabrać do Egiptu?

Funt egipski to waluta Egiptu (1 LE to ok. 0,19 zł – stan na dzień 27 luty 2018), kupimy ją w Polsce lub już na miejscu, w lokalnych kantorach, np. na lotnisku – z tym zastrzeżeniem, że takie transakcje są w Egipcie kosztowne. Jeżeli zatem mamy możliwość zaopatrzenia się w LE jeszcze przed wyjazdem, to z niej skorzystajmy. Ogólne ceny w Egipcie są niższe niż w Polsce – dotyczy to zarówno produktów spożywczych, jak i pamiątek.

Zabytki w Egipcie

Egipt to kraj słynący z okazałych zabytków. Jest ich tutaj naprawdę mnóstwo, lecz do tych najbardziej znanych są zaliczane m.in.:

piramidy w Gizie: piramidy Cheopsa, Chefrena i  Mykerinosa wraz z towarzyszącymi im obiektami turystyczną atrakcję stanowiły już w starożytności,

– Wielki Sfinks: wysoka na 20 m rzeźba znajdująca się na terenie kompleksu piramid w Gizie,

Dolina Królów: miejsce spoczynku władców Egiptu w okresie od XVIII do XX dynastii leżące  na terenie Teb Zachodnich,

Świątynia Luksorska zwana Świątynią Narodzin Amona,

– zespół świątyń w Karnaku: Karnak i Luksor połączone są ze sobą Aleją Sfinksów (ok. 3 km),

– Wielka Świątynia Ramzesa II i Mała Świątynia Nefertiti w Abu Simbel pochodzące z  XIII w. p.n.e.,

piramida schodkowa Dżesera w Sakkarze zbudowana ok. 2650 r. p.n.e. przez Imhopteba, pierwszego znanego z imienia architekta,

Świątynia Hatszepsut w Tebach określana mianem „Świątyni Milionów Lat”,

kolosy Memnona w Tebach Zachodnich: posągi faraona Amenhotepa III z XVIII dynastii powstałe ok. 1370 r. p.n.e.,

– Klasztor Świętej Katarzyny u stóp Góry Świętej Katarzyny i góry Synaj: najstarszy z obecnie istniejących klasztorów chrześcijańskich,

– Medinet Habu w Tebach Zachodnich: są to ruiny m.in. zespołu świątyni Totmesa III, świątyni grobowej oraz pałacu Ramzesa III,

– Świątynia Horusa w Edfu: a uściślając, to co z niej pozostało, czyli sala biblioteczna z wyrytym na ścianie katalogiem książek.

Kurorty w Egipcie

Riwiera Morza Czerwonego to jeden z najpopularniejszych regionów turystycznych świata. To właśnie tutaj znajdują się egipskie kurorty takie jak m.in.:

Dahab na  wybrzeżu Zatoki Akaba będący świetną bazą wypadową do zwiedzania Góry Synaj,

Hurghada: należy do grona największych ośrodków wczasowych w Egipcie, w okolicy jest ok. 45 raf koralowych,

El Gouna: luksusowe miasteczko wybudowane specjalnie na potrzeby turystyki przez prywatnych inwestorów,

Makadi Bay: stosunkowo młoda miejscowość wypoczynkowa oddalona ok. 32 km na południe od Hurghady,

Safaga: kurort w regionie Hurghada słynący z niezniszczonego środowiska naturalnego,

Sahl Hasheesh niedaleko Hurghady,

– Soma Bay z licznymi centrami nurkowymi, dzięki którym można podziwiać okazałe rafy koralowe,

Al-Kusajr z zabytkowym turecki fortem z XVI w.,

Madinat Coraya w regionie Marsa Alam: panują to idealne warunki do plażowania i uprawiania sportów wodnych,

Marsa Alam: jest w ścisłej czołówce egipskich kurortów, jest tu wiele baz nurkowych, a najlepsze plaże w Egipcie są w Marsa Alam,

Port Ghalib: leży w niedużej odległości od Marsa Alam, w okolicy znajdują się parki narodowe Wadi Dżimal na Pustymi Wschodniej i Wadi El-Hamata,

Szarm el-Szejk: port morski o mocno rozbudowanej infrastrukturze turystycznej, z doskonałym zapleczem nurkowym.

Sprawdź również polecane hotele w Egipcie:

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments