Egipt – paszport czy dowód osobisty?

23 kwietnia 2021

Dokumentem podróży uprawniającym do przekroczenia granicy oraz pobytu na terytorium Egiptu jest paszport. Oczywiście nie możemy zapomnieć, że dokument ten musi być utrzymany w nienagannym stanie oraz ważny co najmniej 6 miesięcy od dnia wjazdu do kraju faraonów. Podróżując po Egipcie, zawsze należy mieć paszport pod ręką. Bywa on przecież potrzebny podczas meldowania się w hotelu.   

Zgubiłeś/Zgubiłaś paszport podczas wakacji? Sprawdź, jak temu zaradzić

Paszport to taka rzecz, która (niestety) może zgubić się lub zapodziać w trakcie pakowania walizki czy przenoszenia się z hotelu do hotelu. I choć nie wiem jak bardzo byś starał się lub starała, taka sytuacja może mieć miejsce. Co zatem zrobić, gdy Ty sam bądź ktoś z Twoich bliskich utraci lub zniszczy paszport? W takich okolicznościach należy niezwłocznie zgłosić ten fakt organom ścigania. Co dalej? Niestety to nie koniec procedur, ponieważ po wizycie na komisariacie policji należy zwrócić się do Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Kairze z prośbą o wydanie paszportu tymczasowego.

Zobacz również:

Wiza do Egiptu – czy jest konieczna?

Obywatele polscy wybierający się na urlop do Arabskiej Republiki Egiptu są objęci obowiązkiem wizowym. O wizę mogą ubiegać się w egipskim przedstawicielstwie dyplomatycznym, na lotnisku (zaraz po wylądowaniu), a także drogą elektroniczną. Cena wizy wynosi 25.00 USD – w przypadku wizy jednokrotnej oraz 60.00 USD – w przypadku wizy wielokrotnej. Wizy dla turystów (turystyczne) są wydawane na okres trzydziestu dni.

W kraju faraonów wciąż można natrafić na niebezpieczne miejsca i tereny, do których MSZ nie poleca wyjazdów. Są nimi m.in. półwysep Synaj, Pustynia Zachodnia, tereny na granicy z Libią i Sudanem, Dolina Nilu pomiędzy Kairem i Luksorem (z wyjątkiem samego Luksoru), Delta Nilu oraz wybrzeże Morza Śródziemnego (z wyjątkiem Aleksandrii). Na szczęście w popularnych kurortach, takich jak Hurghada, Sharm ElSheikh czy Marsa Alam, wciąż jest stosunkowo bezpiecznie.

 

 

 

 

 

 

Zobacz Również

Komentarze