Egipt – paszport czy dowód osobisty? Na dowód? Bez paszportu?

3 sierpnia 2022
Click to rate this post!
[Total: 7 Average: 4]

Dokumentem podróży uprawniającym do przekroczenia granicy oraz pobytu na terytorium Egiptu jest paszport. Oczywiście nie możemy zapomnieć, że dokument ten musi być utrzymany w nienagannym stanie oraz ważny co najmniej 6 miesięcy od dnia wjazdu do kraju faraonów. Podróżując po Egipcie, zawsze należy mieć paszport pod ręką. Bywa on przecież potrzebny podczas meldowania się w hotelu.   

Zgubiłeś/Zgubiłaś paszport podczas wakacji? Sprawdź, jak temu zaradzić

Paszport to taka rzecz, która (niestety) może zgubić się lub zapodziać w trakcie pakowania walizki czy przenoszenia się z hotelu do hotelu. I choć nie wiem jak bardzo byś starał się lub starała, taka sytuacja może mieć miejsce. Co zatem zrobić, gdy Ty sam bądź ktoś z Twoich bliskich utraci lub zniszczy paszport? W takich okolicznościach należy niezwłocznie zgłosić ten fakt organom ścigania. Co dalej? Niestety to nie koniec procedur, ponieważ po wizycie na komisariacie policji należy zwrócić się do Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Kairze z prośbą o wydanie paszportu tymczasowego.

Zobacz również:

Czy do Egiptu można lecieć mając paszport tymczasowy?

Taki dokument jest wystarczający do tego, aby móc wypoczywać w Egipcie. Natomiast obowiązuje tutaj ta sama zasada, co w przypadku stałego paszportu. Otóż musi być on ważny przez co najmniej 6 miesięcy, licząc od dnia powrotu z Egiptu. Czy wymóg ten jest egzekwowany? Na pewno nie warto ryzykować, że nie zostaniesz wpuszczony do Egiptu. Sprawdź aktualność dokumentu na długo przed planowanym urlopem.

Wiza do Egiptu – czy jest konieczna?

Obywatele polscy wybierający się na urlop do Arabskiej Republiki Egiptu są objęci obowiązkiem wizowym. O wizę mogą ubiegać się w egipskim przedstawicielstwie dyplomatycznym, na lotnisku (zaraz po wylądowaniu), a także drogą elektroniczną. Cena wizy wynosi 25.00 USD – w przypadku wizy jednokrotnej oraz 60.00 USD – w przypadku wizy wielokrotnej. Wizy dla turystów (turystyczne) są wydawane na okres trzydziestu dni.

W kraju faraonów wciąż można natrafić na niebezpieczne miejsca i tereny, do których MSZ nie poleca wyjazdów. Są nimi m.in. półwysep Synaj, Pustynia Zachodnia, tereny na granicy z Libią i Sudanem, Dolina Nilu pomiędzy Kairem i Luksorem (z wyjątkiem samego Luksoru), Delta Nilu oraz wybrzeże Morza Śródziemnego (z wyjątkiem Aleksandrii). Na szczęście w popularnych kurortach, takich jak Hurghada, Sharm ElSheikh czy Marsa Alam, wciąż jest stosunkowo bezpiecznie.

Podróż dziecka z osobą trzecią do Egiptu – czy jest wymagana zgoda?

Jeśli zabierasz na wakacje dziecko, którego nie jesteś rodzicem lub opiekunem prawnym, to miej przy sobie pisemną ich zgodę na ten wyjazd. Prawdopodobnie przez nikogo nie będzie on weryfikowany, natomiast najlepiej go mieć.

 

 

 

 

 

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments