Marsa Alam

23 lutego 2018
Click to rate this post!
[Total: 121 Average: 4.2]

Egipt to jedna z najchętniej wybieranych opcji przez osoby planujące zagraniczne wakacje. Bogata historia, unikalne na skalę światową zabytki, interesująca kultura i szereg innych walorów – Egipt ma turystom sporo do zaoferowania. Nie sposób też nie wspomnieć o licznych kurortach – m.in. o Marsa Alam.

Marsa Alam to dawna wioska rybacka leżąca 271 km na południe od Hurghady. W odległości ok. 60 km na północ od tej miejscowości znajduje się port lotniczy – lot do Egiptu w te strony trwa średnio ok. 4 godzin. W tłumaczeniu z języka arabskiego Marsa Alam oznacza „sławny port” – w przeszłości był to ośrodek zaopatrujący Kair w rozmaite niezbędne do życia towary. Obecnie Marsa Alam uchodzi za jedno z nielicznych w Egipcie miejsc, gdzie można podziwiać dziką przyrodę. Najczęściej przyjeżdżają tu osoby szukające spokoju oraz rodziny z dziećmi. Rozwój turystyki nabrał rozpędu po ukończeniu w 2001 r. budowy lotniska. Na bazę noclegową składa się kilkadziesiąt hoteli, dodatkowo w pobliżu (ok. 20 km na północ) istnieją kompleksy ekologicznych kwater – Marsa Nakarii i Marsa Szagra.

Ceny w Marsa Alam

Ceny w Marsa Alam kształtują się na podobnym poziomie co ogólne ceny w Egipcie. Każdy we własnym zakresie powinien oszacować, ile pieniędzy będzie potrzebować. Funt egipski to waluta Egiptu (1 LE to ok. 0,19 zł – stan na dzień 23 luty 2018) – zaopatrzmy się w nią już na miejscu. Najlepiej mieć przy sobie dolary, aby dokonać stosownej wymiany. Poza tym dolary też okazują się przydatne – np. opłaty za wycieczki objazdowe są chętnie przyjmowane w tej właśnie walucie.

Zabytki w Marsa Alam

Informacja dla tych, którzy zastanawiają się, co warto zobaczyć w Marsa Alam: na podziwianie zabytków nie ma się co nastawiać. Ogromnym atutem tej miejscowości jest niesamowita fauna i flora – włącznie z rafami koralowymi. A co jest ciekawego w okolicy? Można wybrać się do nieodległego (ok. 20 km na południe) Parku Narodowego Wadi Dżimal na Pustymi Wschodniej. Są tu gaje palmowe, nieskażone ludzką działalnością plaże, ciekawe formy geologiczne oraz robiące spore wrażenie suche koryto rzeki zaliczane do największych tego typu miejsc w Egipcie.

Dalej – bo w odległości ok. 150 km – znajdują się godne uwagi wyspy Hamata z rezerwatem mangrowców, niespotykanymi w Polsce gatunkami ptaków i niezwykłymi rafami koralowymi stanowiącymi część Parku Narodowego Wadi El-Hamata.

Oprócz tego można także zwiedzić Luksor, Abu Simbel, Kair czy Aleksandrię – to w ramach wycieczek fakultatywnych, jakie posiada w swej ofercie każdy touroperator organizujący wypoczynek w Egipcie. Na zwiedzanie najlepsze są miesiące wiosenne i jesienne – Egipt w lipcu czy sierpniu to lejący się z nieba żar.

Plaże w Marsa Alam

Plaże w Marsa Alam słyną z niezwykłej urody – uchodzą za jedne z najpiękniejszych w całym Egipcie. Piaszczyste, z łagodnym zejściem do morza, zadbane – najwyżej oceniane są m,in. Sharm El Luli, Coraya Beach, Marsa Mubarak, Marsa Shoona Bay oraz plaże Concorde Moreen Beach Resort, Gorgonia Beach Resort i w pobliżu Port Ghalib.

Aktywny wypoczynek w Marsa Alam

Marsa Alam to przede wszystkim świetne warunki do nurkowania. Spośród najdogodniejszych miejsc do nurkowania w tej okolicy wymieniane są np. Elphinstone Reef, Samaya Reef czy Dolphin House Reef. Rozczarowani również nie będą wielbiciele sportów wodnych takich jak surfing czy jachting. Dla rodzin z dziećmi idealne będą natomiast parki wodne.

Pogoda w Marsa Alam

Marsa Alam leży w strefie klimatu pustynnego. Opady deszczu występują tutaj sporadycznie, lata są upalne, a zimy krótkie i ciepłe (ogólnie zima w Egipcie to łagodna pora roku). Najchłodniejszym miesiącem jest styczeń, kiedy słupek rtęci pokazuje średnio 20-22 st. C. Najgoręcej jest w lipcu i sierpniu – 40-stopnie upały to wówczas standard. Wybierając się do kraju faraonów latem, trzeba pamiętać o tym, iż temperatury w Egipcie mogą być wtedy dla niektórych wyjątkowo uciążliwe. Koniecznie sprawdź też najlepsze hotele w Marsa Alam, żeby wypoczywać w doskonałych warunkach.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments