Aleksandria

28 czerwca 2018

Aleksandria to drugie pod względem wielkości miasto Egiptu i jednocześnie największy port tego kraju. Leży nad brzegiem Morza Śródziemnego i uchodzi za kulturalna stolicę Egiptu. Miasto założone zostało przez Aleksandra Macedońskiego w 332 roku p.n.e. – tak stanowi nie tylko tradycja, ale również potwierdzają to historycy.

Dla wielu osób synonimem zabytków w Egipciepiramidy egipskie. Warto tymczasem pamiętać, iż to mnóstwo innych oryginalnych miejsc i obiektów będących unikatami na skalę światową. Egipt to też nie tylko kurorty takie jak np. El Gouna, Szarm el-Szejk czy Marsa Alam. Podczas pobytu w tym kraju warto wybrać się do Aleksandrii, która przez niemalże 1000 lat była stolicą Egiptu. Najlepszy czas na zwiedzanie to miesiące poza sezonem wczesna wiosna lub jesień, latem temperatura w Egipcie jest bardzo wysoka. Co zobaczyć w Aleksandrii? Oto propozycje.

Nowa Biblioteka Aleksandryjska

Powstała w 2002 r. w domniemanym miejscu starożytnej Biblioteki Aleksandryjskiej, która była największą biblioteką antycznego świata i funkcjonowała od III wieku p.n.e. do IV wieku n.e., spłonęła w I wieku p.n.e. Współczesny budynek to nowoczesny gmach składający się z 11 poziomów. Zbiory są podzielone na wiele działów, jest tu m.in. Dział Noblowski oraz kolekcja rzadkich książek. Na terenie biblioteki znajdują się też: Muzeum Sadata, Muzeum Starożytności, Muzeum Rękopisów i Muzeum Historii Nauki.

Katakumby Kaum asz-Szukafa

Odkryto je przypadkiem w 1900 r. W czasach starożytnych uchodziły za jeden z siedmiu cudów świata. Składają się z 3 poziomów. Stanowią znakomite połączenie tradycji egipskich, greckich i rzymskich.

Meczet Abu al-Abbasa al-Mursiego

Najpiękniejszy i najważniejszy z historycznego punktu widzenia meczet w mieście. Powstał w 1775 r., był wielokrotnie remontowany i przebudowywany. Zajmuje powierzchnię 3 tys. m kw.

Amfiteatr rzymski

Pochodzi z II w. Ma kształt półkola i 13 rzędów siedzeń wykonanych z marmuru. Na jego terenie można obecnie podziwiać zabytki pozyskane w ramach poszukiwań prowadzonych pod woda, m.in. fragment obelisku z czasów Setiego I oraz Sfinksa.

Twierdza Kajtbaj

Zbudowano ją w XV w. w miejscu, gdzie dawniej stała latarnia morska zaliczana do siedmiu cudów antycznego świata. W środku zwiedzić można Muzeum Morskie.

Meczet Tysiąca Kolumn

Okazała budowla pochodząca z IV w.

Katedra św. Marka

Koptyjska świątynia wybudowana – jeśli wierzyć tradycyjnym przekazom – w miejscu pierwszego kościoła aleksandryjskiego zbudowanego przez Marka Ewangelistę.

Muzeum Sztuki Grecko-Rzymskiej

Zgromadzono tu przeszło 40 tys. eksponatów umieszczonych w 25 salach. Muzeum dysponuje także własnym ogrodem, gdzie ustawione są pomniki i artefakty.

Kolumna Pompejusza

Wykonany z granitu obiekt z III w. Na wysokość liczy 26,85 m – jest to jedna z największych w skali światowej kolumn.

Zobacz Również

Komentarze