O egzotycznych wakacjach na Karaibach marzy wielu z nas – to jeden z najpiękniejszych zakątków świata. Spośród państw położonych na Morzu Karaibskim na szczególną uwagę zasługuje Dominikana – popularny kierunek nieodmiennie kojarzony z rajskimi wakacjami.
Dominikana – zwana często „Królową Karaibów” lub „Perłą Karaibów” – jest po Kubie drugim pod względem wielkości państwem leżącym na Morzu Karaibskim. Zajmuje większą część powierzchni Haiti. Stolicą kraju jest Santo Domingo, a językiem urzędowym hiszpański. Jak dojechać na Dominikanę? Oczywiście samolotem, niemniej trzeba przygotować się na kilkunastogodzinną podróż. To, ile leci się na Dominikanę, zależy m.in. od rodzaju rejsu – najszybciej dolecimy czarterem (ok. 11 godzin). Przy tradycyjnych lotach liniowych czas podróży wydłuża się do minimum 16 godzin.
Kiedy jechać na Dominikanę? Gorąco jest tutaj przez cały rok, niemniej najwyższe temperatury Dominikana odnotowuje w lipcu i w sierpniu. Kraj leży strefie klimatu równikowego, dlatego też w niektórych miesiącach występują intensywne i obfite opady deszczu – pora sucha zaczyna się w grudniu i kończy w kwietniu. Ponadto późnym latem i jesienią trzeba liczyć się z ryzykiem huraganów.
Ważna informacja dotycząca internetu: Dominikana oferuje turystom różne opcje z zakresu sieci mobilnej. Najlepiej kupić kartę SIM do telefonu u jednego z lokalnych operatorów.
Bezpieczeństwo na Dominikanie
Czy urlop na Dominikanie to bezpieczne wakacje? To pytanie, które turyści zadają sobie często – zwłaszcza jeżeli lecą na wyspę po raz pierwszy. Jest to kraj przyjazny turystom – nad bezpieczeństwem gości czuwają specjalne służby. Warto przy okazji nadmienić, iż region Punta Cana wyróżnia się jednym z najniższych odsetków przestępczości na świecie. Rzecz jasna tak jak wszędzie powinniśmy zachować ostrożność.
Dominikana – wiza
Jadąc na Dominikanę, zabierzmy ze sobą ważny paszport. Musimy też posiadać bilet powrotny i środki finansowe niezbędne na pokrycie kosztów pobytu. Nie mamy obowiązku posiadania wizy, aczkolwiek konieczne jest wykupienie karty turystycznej uprawniającej do 30-dniowego pobytu.
Jaką walutę zabrać na Dominikanę?
Walutą na Dominikanie jest peso dominikańskie (1 DOP to ok. 0,75 zł – kurs z dnia 19 lutego 2019). Najlepiej zabrać ze sobą dolary amerykańskie. Można nie tylko wymienić je na peso, ale też nimi płacić – w większości przypadków zaleca się zresztą płacenie dolarami. Euro da się także na wyspie wymienić, ale dolary są popularniejsze. Na Dominikanie ceny są zróżnicowane, niemniej przygotujmy się na większe wydatki – wszak w kraju tym turystyka stanowi bardzo istotne źródło dochodu.
Zabytki na Dominikanie
Co warto zobaczyć na Dominikanie? Oto garść propozycji:
– Santo Domingo – tutejsza dzielnica kolonialna figuruje na liście światowego dziedzictwa UNESCO,
– parki narodowe, np. Jaragua, Los Tres Ojos i Los Haitises oraz podwodny Park Narodowy Submarino La Caleta z dziewiczą rafą koralową,
– wyspa Catalina, której wizytówkami są piękna plaża La Palmilla i rezerwat mangrowców,
– plantacje kakaowca,
– Rezerwat Ssaków Morskich Republiki Dominikańskiej,
– szczyt Pico Isabel de Torres,
– park krajobrazowy East National Park,
– wyspa Saona,
– półwysep Samana, gdzie znajduje się słynny wodospad El Limon,
– wyspa Bacardi,
– Bavaro Beach – plaża uważana za najpiękniejszą na świecie,
– Wyspa Delfinów – można tu popływać z delfinami,
– La Romana – miasto słynące z prywatnej przetwórni trzciny cukrowej,
– miasto Puerto Plata – to właśnie do jego brzegów w 1493 r. przybił Krzysztof Kolumb,
– Park Ekologiczny Punta Cana.
Kurorty na Dominikanie
Na Dominikanie nie brakuje hoteli. Zatrzymać się można w jednym z wielu ośrodków, na tej liście znajdują się m.in.:
– Punta Cana – najdalej na wschód wysunięty przylądek Dominikany i jednocześnie najdynamiczniej rozwijające się centrum turystyczne,
– wyspa Saona, gdzie są piękne, białe plaże i rafy koralowe,
– Boca Chica – miasto przyciągające turystów spragnionych zabawy,
– Juan Dolio – nieduża miejscowość z licznymi kompleksami hotelowymi,
– Cabarete – w tym kurorcie panują znakomite warunki do uprawiania kitesurfingu i windsurfingu,
– Puerto Plata – ośrodek w północno-zachodniej części Dominikany.