Albania to bałkański kraj posiadający od zachodu dostęp do Morza Adriatyckiego, a od południowego zachodu do Morza Jońskiego. Nie jest póki co tak popularnym punktem turystycznym na mapie Bałkanów jak np. Chorwacja czy Grecja, niemniej turystyka zaczyna odgrywać tu coraz ważniejszą rolę.
Albania to piękny, w większości górzysty kraj ze stolicą w Tiranie – lot do Albanii w te strony trwa średnio 1,5 do 2 godzin. Albania położona jest w strefie klimatu podzwrotnikowego, którego chłodniejsza odmiana dominuje w głębi lądu, zaś cieplejsza, śródziemnomorska na nizinach. Latem temperatury w Albanii na wybrzeżach jońskim i adriatyckim są wysokie, co ma związek z napływem zwrotnikowego powietrza znad Afryki – zima na tych obszarach jest łagodna i stosunkowo ciepła. Albania w czerwcu, lipcu czy sierpniu przyjazna jest głównie miłośnikom kąpieli morskich i słonecznych, jeśli natomiast ktoś nastawia się zwiedzanie, niech przyjedzie tu najlepiej w kwietniu, maju lub na jesieni, we wrześniu bądź w październiku. Zastanawiając się nad tym, jak dojechać do Albanii, aby było wygodnie i w miarę szybko, najlepiej wybrać samolot. O kontakt z bliskimi w Polsce nie musimy się zbytnio martwić – internet w Albanii działa sprawnie, kartę SIM do telefonu kupimy bez problemu u jednego z kilku operatorów, już na lotnisku.
Spis treści
Bezpieczeństwo w Albanii
Albania nie należy co prawda do zamożnych państw, ale jej mieszkańcy są życzliwie nastawieni do turystów. Nie zmienia to jednak faktu, ze tak jak wszędzie powinniśmy zachować ostrożność i pilnować bagażu. Ministerstwo Spraw Zagranicznych przestrzega przed kradzieżą mienia oraz aut – w szczególności w rejonach północnych. Poruszając się po Albanii własnym samochodem trzeba nieustannie się pilnować, ponieważ w wielu miejscach stan dróg pozostawia sporo do życzenia. Jeśli wypożyczasz auto, koniecznie z pełnym ubezpieczeniem i parkuj wyłącznie na parkingach płatnych, strzeżonych.
Jazda po albańskich drogach wymaga szczególnej uwagi. Kierowcy mają bardzo luźne podejście do przepisów drogowych, a tak naprawdę trudno dostrzec, aby obowiązywały tutaj jakiekolwiek. Jazda po albańskich miastach jest przeznaczona głównie dla spokojnych, opanowanych prowadzących.
Nie pij wody z kranu! Jeśli to zrobisz, czekają Cię problemy żołądkowe w Albanii i zniszczone wakacje! Nawet przy myciu zębów korzystaj z wody butelkowanej.
W kurortach jest mnóstwo żebraków, w tym małych dzieci. Zachowaj przy nich szczególną uwagę. Podchodzą do każdego, znają słowa w różnych językach. Pilnuj cennych rzeczy, aby nie doszło wtedy do kradzieży.
W Albanii nie ma ratowników ani na plażach, ani przy basenach hotelowych, a przynajmniej nie trafiliśmy na nich w żadnym obiekcie.
Pamiętaj, że w Albanii musisz mieć polisę turystyczną z szerokim zakresem ochrony. Tam nie działa karta EKUZ. Natomiast w kurortach możesz trafić na miejsca, w których za darmo udzielana jest pomoc medyczna. Dopytaj o nie lokalnych mieszkańców.
Czy w Albanii trzeba mieć ubezpieczenie turystyczne?
Obowiązkowo! Karta EKUZ nie działa w tym kraju. Jeśli masz wykupione podstawowe ubezpieczenie turystyczne w ramach oferty biura podróży, prawdopodobnie suma ubezpieczenia jest niska i może nie wystarczyć na pokrycie kosztów, jeśli dojdzie do poważnego wypadku, niezbędne będą operacje czy transport medyczny do Polski. Polisa dla jednej osoby, z sumą ubezpieczenia wynoszącą blisko pół miliona złotych, to wydatek około 10 zł za dzień. Dlatego nie warto z tego rezygnować. Poniżej znajduje się odnośnik do porównywarki, dzięki której wybierzesz najlepszą ofertę. Nie chodzi o zakup najtańszego ubezpieczenia, tylko takiego z wysoką sumą na koszty leczenia czy ratownictwa. Standardem są polisy, które obejmują zdarzenia pod wpływem alkoholu, ale upewnij się, czy tak jest w danym przypadku, o ile to ma dla Ciebie znaczenie.
Znajdź tanie i dobre ubezpieczenie
Albania – wiza
Polscy turyści wybierający się do Albanii nie potrzebują wizy. Ważny paszport lub dowód osobisty wystarczy, żeby przebywać na terytorium tego kraju do 90 dni w ciągu 180 dni, licząc od dnia pierwszego wjazdu. Paszport czy dowód do Albanii? MSZ zaleca, by zabierać ze sobą i dowód, i paszport – brak tego drugiego może utrudnić m.in. korzystanie z usług medycznych. Koniecznie sprawdź również, co zabrać do Albanii.
Jaką walutę zabrać do Albanii?
W Albanii walutą jest lek – 100 ALL to ok. 3,23 zł. Z jej nabyciem w Polsce możemy mieć kłopot, dlatego też najlepiej kupić ją już na miejscu – na wymianę zabierz ze sobą euro. Nierzadko w restauracjach, sklepach i hotelach ceny podawane są zarówno w lekach, jak i w euro – pomimo iż Albania nie jest członkiem Unii Europejskiej i nie należy do strefy euro. Co się natomiast tyczy cen w Albanii, to są one niższe niż w Polsce. Ogólnie – wystarczy, że masz euro. Teoretycznie nieco korzystniej jest płacić w lekach, ale różnica jest niewielka. Najtaniej walutę kupisz w kantorach online.
Tanie euro w kantorze online
Czy warto wypożyczyć samochód w Albanii?
Na własną rękę zrealizowaliśmy wycieczkę po najważniejszych atrakcjach – Tiranie, Kruji i Durres. W stosunku do ceny z biura podróży na 6 osobach zaoszczędziliśmy około 250 euro. Samochód kosztował nas na dobę 75 euro + 20 euro benzyna. Biura podróży zamiast Durres zaliczają Berat, ale widzieliśmy wiele podobnych miejsc i odpuściliśmy je. Nasza cena za auto nie była wybitnie niska – da się taniej. Im dłużej wypożyczasz samochód, tym mniej płacisz za dobę.
Po pierwsze: bierzecie wyłącznie auto z pełnym ubezpieczeniem. Po drugie: zróbcie zdjęcia samochodu zanim ruszycie w drogę. Po trzecie: sprawdźcie umowę. Wypożyczenie auta w Albanii to nowe doświadczenia – nie płaciliśmy kaucji zwrotnej i tak naprawdę przy odbieraniu auta nikt go nie sprawdzał. Panowie wsiedli i odjechali.
Jak się jeździ po Albanii? Jeśli podróżowaliście po Włoszech czy Hiszpanii i wydaje się Wam, że tam kierowcy są wyluzowani, to niewiele widzieliście. Jazda po Albanii autem jest wyłącznie dla spokojnych, opanowanych kierowców. Parkowanie na rondzie, wyprzedzanie na rondzie, ciągłe używanie klaksonu, wyprzedanie na piątego to tutaj standard. W Polsce mamy znaki ostrzegające przed wybiegnięciem zwierzęcia na drogę. W Albanii znaki sugerują ustąpienie pierwszeństwa… przebiegającym matkom z dziećmi. Spotkacie również takie, które zakazują używania klaksonu. Jadąc drogą jednokierunkową możecie wielokrotnie trafić w kilka minut na jadących pod prąd, nawet na… autostradzie.
Jakość dróg na miejscu jest kiepska. Zwiedzanie Albanii autem jest ryzykowne i stresujące, ale i tak warto. Uwaga: radzę parkować na płatnych parkingach. Kosztują grosze w stosunku do stawek w Polsce, a jednak jest bezpieczniej.
Znajdź tanie auto i wypożycz
Albania – plusy i minusy
Wybór tego kraju ma wady i zalety. Do plusów wakacji w Albanii można zaliczyć:
- atrakcyjne ceny – jest taniej niż w Polsce;
- duża liczba zabytków i miejsc wartych zobaczenia;
- to mały kraj – odległości między istotnymi miejscami nie są duże;
- smaczna kuchnia;
- głównie nowe/kilkuletnie hotele;
- piaszczyste plaże i gwarantowana pogoda w sezonie;
- hotele znajdują się głównie bezpośrednio przy plaży.
Do wady wakacji w Albanii można zaliczyć:
- hotelarstwo jest daleko w tyle za innymi popularnymi kierunkami turystycznymi;
- brak programów animacyjnych, hotele przeważnie mają jeden basen + brodzik;
- jazda autem po Albanii jest przeznaczona tylko dla opanowanych kierowców;
- komunikacja miejska jeździ, jak chce;
- nieliczne atrakcje dla dzieci w Albanii;
- stan dróg jest średni.
Zabytki i atrakcje w Albanii
W Albanii nie sposób narzekać na brak godnych uwagi obiektów oraz miejsc. Oto najważniejsze spośród nich:
– rzymski amfiteatr w Durres – pochodzi z II w. n. e., obecnie jest jednym z najbardziej zagrożonych obiektów światowego dziedzictwa kulturalnego,
– XIX-wieczna katedra Świętego Szczepana w Szkodrze,
– ruiny Białego Meczetu oraz Czerwonego Meczetu w Beracie,
– cerkwie, np. Najświętszej Marii Panny z Blacherne w Beracie, św. Atanazego w Voskopoje, św. Eliasza w Voskopoje, św. Teodora w Beracie, Trójcy Świętej w Beracie, św Mikołaja w Perondi etc.,
– chanaki Rufai i Halveti w Beracie,
– zamek w Gjirokastrze – jego historia sięga XII w., kiedy to powstały w tym miejscu pierwsze fortyfikacje,
– meczety, np. Ethem Beja w Tiranie, Hysena Paszy w Beracie, Iljaza Mirahori w Korczy, Naziresha w Elbasanie, Ołowiany w Szkodrze etc.,
– prawosławna Katedra Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny w Voskopoje,
– zamek Alego Paszy w Butrincie – jego budowę rozpoczęto w XIII w.,
– zamek Rozafa w Szkodrze,
– zamek w Krui znany też jako Cytadela Skanderbega,
– zatoka Porto Palermo niedaleko Himary,
– Jezioro Szkoderskie – jest to największe jezioro na Półwyspie Bałkańskim,
– kanion rzeki Osum,
– Góry Północnoalbańskie,
– źródła Syri i Kalter nieopodal Sarandy,
– jeziora Koman i Fierza w regionie Kukes,
– Jezioro Ochrydzkie – najstarsze i zarazem najgłębsze jezioro na Bałkanach, rozdzielone między Albanię i Macedonię.
Kurorty w Albanii
Albania nie została jeszcze odkryta na potrzeby masowej turystyki, ale to wcale nie oznacza, że nie ma tu kurortów. Oto te najbardziej znane:
– Divjaka – miasteczko w zachodniej Albanii będące jednym z najważniejszych kurortów nad Morzem Adriatyckim,
– Durres – miasto słynące z okazałych zabytków,
– Golem – nieduże letnisko leżące w odległości ok. 13 km od Durres,
– Shengjin – dynamicznie rozwijający się ośrodek wczasowy w północno-zachodniej Albanii,
– Spille – wioska wchodząca w skład Riwiery Albańskiej,
– Wlora – jedno z największych miast albańskich o dużym znaczeniu kulturalnym, historycznym i gospodarczym,
– Borsh – mała wioska na Wybrzeżu Jońskim,
– Ksamil – niewielkie miasteczko oddalone o ok. 24 km od granicy z Grecją,
– Radhime – letnisko leżące pomiędzy Wlorą a Orikum,
– Saranda – aktualnie najpopularniejszy kurort albański.
Czy Albania to dobry kierunek na wakacje z dzieckiem?
To zależy, jakie masz oczekiwania. Ważne są dla Ciebie atrakcje wodne? Hotele z aquaparkiem w Albanii to rzadkość. Przeważnie obiekty mają jeden basen, a do tego brodzik. Ogólnie hotele w Albanii są głównie nowe, ale zazwyczaj nie zapewniają wielu atrakcji dla dzieci. Mało gdzie są animacje, boiska, place zabaw czy mini disco. Przeważnie nie ma mini klubów. Natomiast zazwyczaj obiekty znajdują się bezpośrednio przy piaszczystej plaży, z łagodnym zejściem do morza. Plaże są przeważnie piaszczyste, a w sezonie woda cieplutka. Lot z Polski trwa mniej niż 2 godziny, a kraj jest niewielki, więc droga z lotniska przeważnie trwa nawet krócej niż godzinę. Dzieci mogą spokojnie jeść na miejscu bez obaw o problemy żołądkowe, a kuchnia albańska jest smaczna. Jak widzisz, Albania ma wady i zalety. Oceń, co jest istotne dla Twojej rodziny. Na pewno weź pod uwagę liczne atrakcje dla dzieci w Albanii.
Albania – opinia
To kraj, który dopiero uczy się hotelarstwa. Przeważnie obiekty noclegowe mają kilka lat, są nowoczesne, ale zajmują niewielką powierzchnię. Raczej standardem jest obiekt bezpośrednio przy plaży z niewielkim basenem i brodzikiem. Rzadkością są hotele z aquaparkiem. Nie ma również bogatego zaplecza przygotowanego pod atrakcje dla dzieci czy genialnych animacji. Natomiast różnicę robią bardzo atrakcyjne ceny, piaszczyste plaże i ciepłe morze. Trudno się przyczepić do lokalnej kuchni, ale to oczywiście zależy od tego, jaki wybierzecie hotel w Albanii, gdzie będziecie się stołować na mieście. Obiad z napojem za koło 20 zł? Jak najbardziej do zrobienia. Albania nie ma powalających zabytków, ale kilka miejsc zdecydowanie warto odwiedzić. M.in. Berat, Tiranę, Kruję czy Durres. W stolicy koniecznie skorzystajcie z z kolejki gondolowej na górę Dajti. Robi ogromne wrażenie. Kolejną zaletą Albanii jest krótki lot – poniżej 2 godzin. Czy warto tam spędzić wakacje? Tak, ale jeśli chcecie poznać nową kulturę, zobaczyć coś innego, a nie gdy szukacie miejsca z wypasionymi hotelami. I uwaga: uważajcie na drogach!
Autor
- Od ponad 20 lat podróżuję po świecie - zarówno z biurami podróży, jak i na własną rękę. Przygotowuję szczegółowe recenzje hoteli, wskazówki do planów wycieczek i inne informacje, które możesz wykorzystać podczas wyjazdu. Na co dzień prowadzę małą agencję marketingową.
Ostatnie wpisy
- Na własną rękę26 sierpnia 2024Madryt na własną rękę – plan zwiedzania na 3-4 dni. Samodzielne zwiedzanie Madrytu
- Na własną rękę23 sierpnia 2024Mediolan na własną rękę – bez biura podróży. Plan zwiedzania 3-4 dni. Weekend w Mediolanie
- Rankingi hoteli20 sierpnia 2024Najlepsze hotele z aquaparkiem Polsce. Ranking hoteli z basenem i SPA
- Polska6 sierpnia 2024Świeradów – Zdrój