Albania

7 maja 2018
Click to rate this post!
[Total: 108 Average: 3.8]

Albania to bałkański kraj posiadający od zachodu dostęp do Morza Adriatyckiego, a od południowego zachodu do Morza Jońskiego. Nie jest póki co tak popularnym punktem turystycznym na mapie Bałkanów jak np. Chorwacja czy Grecja, niemniej turystyka zaczyna odgrywać tu coraz ważniejszą rolę.

Albania to piękny, w większości górzysty kraj ze stolicą w Tiranie – lot do Albanii w te strony trwa średnio od 4 do 6 godzin, aczkolwiek ostateczny czas trwania podróży jest uzależniony głównie od czasu oczekiwania na samolot przesiadkowy. Albania położona jest w strefie klimatu podzwrotnikowego, którego chłodniejsza odmiana dominuje w głębi lądu, zaś cieplejsza, śródziemnomorska na nizinach. Latem temperatury w Albanii na wybrzeżach jońskim i adriatyckim są wysokie, co ma związek z napływem zwrotnikowego powietrza znad Afryki – zima na tych obszarach jest łagodna i stosunkowo ciepła. Albania w czerwcu, lipcu czy sierpniu przyjazna jest głównie miłośnikom kąpieli morskich i słonecznych, jeśli natomiast ktoś nastawia się zwiedzanie, niech przyjedzie tu najlepiej w kwietniu, maju lub na jesieni, we wrześniu bądź w październiku. Zastanawiając się nad tym, jak dojechać do Albanii, aby było wygodnie i w miarę szybko, najlepiej wybrać samolot lub samochód. O kontakt z bliskimi w Polsce nie musimy się zbytnio martwić – internet w Albanii działa sprawnie, kartę SIM do telefonu kupimy bez problemu u jednego z kilku operatorów.

Bezpieczeństwo w Albanii

Albania nie należy co prawda do zamożnych państw, ale jej mieszkańcy są życzliwie nastawieni do turystów. Nie zmienia to jednak faktu, ze tak jak wszędzie powinniśmy zachować ostrożność i pilnować bagażu. Ministerstwo Spraw Zagranicznych przestrzega przed kradzieżą mienia oraz aut – w szczególności w rejonach północnych. Poruszając się po Albanii własnym samochodem trzeba nieustannie się pilnować, ponieważ w wielu miejscach stan dróg pozostawia sporo do życzenia.

Albania – wiza

Polscy turyści wybierający się do Albanii nie potrzebują wizy. Ważny paszport lub dowód osobisty wystarczy, żeby przebywać na  terytorium  tego kraju do  90 dni  w ciągu 180 dni,  licząc od  dnia pierwszego wjazdu. Paszport czy dowód do Albanii? MSZ zaleca, by zabierać ze sobą i dowód, i paszport – brak tego drugiego może utrudnić m.in. korzystanie z usług medycznych. Koniecznie sprawdź również, co zabrać do Albanii.

Jaką walutę zabrać do Albanii?

W Albanii walutą jest lek – 100 ALL to ok. 3,23 zł. Z jej nabyciem w Polsce możemy mieć kłopot, dlatego też najlepiej kupić ją już na miejscu – na wymianę zabierzmy ze sobą euro. Nierzadko w restauracjach, sklepach i hotelach ceny podawane są zarówno w lekach, jak i w euro – pomimo iż Albania nie jest członkiem Unii Europejskiej i nie należy do strefy euro. W Albanii najbardziej opłaca się  płacić gotówką, płatności kartą są bowiem obciążone dodatkowymi prowizjami. Co się natomiast tyczy cen w Albanii, to są one niższe niż w Polsce.

Zabytki w Albanii

W Albanii nie sposób narzekać na brak godnych uwagi obiektów oraz miejsc. Oto najważniejsze spośród nich:

– rzymski amfiteatr w Durres – pochodzi z II w. n. e., obecnie jest jednym z najbardziej zagrożonych obiektów światowego dziedzictwa kulturalnego,

– XIX-wieczna katedra Świętego Szczepana w Szkodrze,

– ruiny Białego Meczetu oraz Czerwonego Meczetu w Beracie,

– cerkwie, np. Najświętszej Marii Panny z Blacherne w Beracie, św. Atanazego w Voskopoje, św. Eliasza w Voskopoje, św. Teodora w Beracie, Trójcy Świętej w Beracie, św Mikołaja w Perondi etc.,

– chanaki Rufai i Halveti w Beracie,

– zamek w Gjirokastrze – jego historia sięga XII w., kiedy to powstały w tym miejscu pierwsze fortyfikacje,

– meczety, np. Ethem Beja w Tiranie, Hysena Paszy w Beracie, Iljaza Mirahori w Korczy, Naziresha w Elbasanie, Ołowiany w Szkodrze etc.,

– prawosławna Katedra Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny w Voskopoje,

– zamek Alego Paszy w Butrincie – jego budowę rozpoczęto w XIII w.,

– zamek  Rozafa w Szkodrze,

– zamek w Krui znany też jako  Cytadela Skanderbega,

– zatoka Porto Palermo niedaleko Himary,

– Jezioro Szkoderskie – jest to największe jezioro na Półwyspie Bałkańskim,

– kanion rzeki Osum,

– Góry Północnoalbańskie,

– źródła Syri i Kalter nieopodal Sarandy,

– jeziora Koman i Fierza w regionie Kukes,

– Jezioro Ochrydzkie – najstarsze i zarazem najgłębsze jezioro na Bałkanach, rozdzielone między Albanię i Macedonię.

Kurorty w Albanii

Albania nie została jeszcze odkryta na potrzeby masowej turystyki, ale to wcale nie oznacza, że nie ma tu kurortów. Oto te najbardziej znane:

Divjaka – miasteczko w zachodniej Albanii będące jednym z najważniejszych kurortów nad Morzem Adriatyckim,

Durres – miasto słynące z okazałych zabytków,

Golem – nieduże letnisko  leżące w odległości ok. 13 km od Durres,

Shengjin – dynamicznie rozwijający się ośrodek wczasowy w północno-zachodniej Albanii,

Spille – wioska wchodząca w skład Riwiery Albańskiej,

Wlora – jedno z największych miast albańskich o dużym znaczeniu kulturalnym, historycznym i gospodarczym,

Borsh – mała wioska na Wybrzeżu Jońskim,

Ksamil – niewielkie miasteczko oddalone o ok. 24 km od granicy z Grecją,

Radhime – letnisko leżące pomiędzy Wlorą a Orikum,

Saranda – aktualnie najpopularniejszy kurort albański.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments