Abu Simbel

28 czerwca 2018
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Abu Simbel to jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych w Egipcie. Znajduje się w południowej części kraju, w muhafazie Asuan, nad Jeziorem Nasera (w dawanych czasach nad Nilem). Dostać się tu można z Asuanu – samolotem lub samochodem w konwoju, gdyż linia kolejowa Kair-Asuan nie dociera do tego miejsca.

Mówiąc o zabytkach w kraju faraonów, zwykle wymienia się w pierwszej kolejności piramidy w Gizie. Jednakże świątynie w Abu Simbel mogą spokojnie z nimi konkurować. Zostały zbudowane za panowania Ramzesa II, najprawdopodobniej w  latach 1274–1250 p.n.e., w sercu Pustyni Nubijskiej. Dla współczesnych pokoleń odkrył je Johann Ludwig Burckhardt w 1813 r. 4 lata później Giovanni Battista Belzoni, włoski podróżnik i egiptolog-amator, odkopał budowle z piasków i je zbadał.

Wielka Świątynia w Abu Simbel poświęcona jest bogu słońca Amonowi-Ra, bogu stworzycielowi Ptahowi, strażnikowi Wrót Zaświatów Harmakhisowi oraz Ramzesowi II. Przed wejściem do świątyni znajdują się 4 potężne posągi przedstawiające wspomnianego władcę Egiptu – każdy z nich liczy na wysokość 20 m. Między nogami tych kolosów umieszczono mniejsze posągi przedstawiające rodzinę faraona, włącznie z jego matką Tują i żoną  Nefertari.

Mała Świątynia w Abu Simbel poświęcona jest natomiast bogini miłości i piękna Hathor oraz Nefertari. Fasada budowli została ozdobiona 6 posągami, z których 2 to wizerunek królewskiej małżonki, a 4 pozostałe przedstawiają Ramzesa II. Ciekawostką jest to, że wszystkie posągi mają jednakową wysokość, co świadczy o tym, że faraon darzył swą żonę dużym szacunkiem.

Kiedy ruszyła budowa  Wysokiej Tamy Asuańskiej, kompleks świątynny w Abu Simbel został realnie zagrożony zalaniem. Dlatego właśnie zdecydowano się na zmianę lokalizacji – przeniesiono budowle znad Nilu nad sztucznie utworzone Jezioro Nasera. Cała operacja miała miejsce w latach 1964-1968 i kosztowała prawie 36 mln. USD. Nie zabrakło tu polskiego akcentu – prace te nadzorował wybitny polski archeolog Kazimierz Michałowicz.

Od 1979 r. świątynie w Abu Simbel – podobnie jak m.in. piramidy egipskie i szereg innych zabytków – znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Najlepiej wybrać się tu wiosną lub jesienią, gdyż latem temperatura w Egipcie nie sprzyja zwiedzaniu.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments