Luksor

26 czerwca 2018

Egipt to istny raj dla osób zafascynowanych starożytną historią. Do współczesnych czasów przetrwało tam mnóstwo unikalnych na skalę światową zabytków będących pozostałością po wspaniałej cywilizacji. Niemała ich część znajduje się w Luksorze.

Luksor – „miasto pałaców” określane mianem największego na świecie muzeum na świeżym powietrzu – leży w południowym Egipcie w miejscu południowej części starożytnych Teb oddzielonej kanałem od części północnej zwanej Karnakiem. Od 1979 r. figuruje – podobnie jak np. piramidy egipskie – na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Marzec, kwiecień, maj oraz wrzesień i październik w Egipcie to najlepsza pora na zwiedzanie Luksoru – latem temperatura w Egipcie raczej nie sprzyja wycieczkom po kraju, jest bowiem bardzo upalnie. Z kolei podczas zimy w Egipcie część atrakcji nie jest dostępna dla turystów. Co zatem zobaczyć w Luksorze? Oto propozycje.

Świątynia Luksorska

Znana jest też  jako Świątynia Narodzin Amona. Jej budowa ruszyła za panowania  Amenhotepa III, a ostatecznie ukończona została za czasów Ramzesa II. Powstały tutaj dwa obeliski, każdy o wysokości 25 m (jeden z nich znajduje się obecnie w Paryżu), a także sześć posągów przedstawiających Ramzesa II oraz jego małżonkę  Nefertari i ich córkę Maritamon. Dziś można podziwiać tylko trzy z tych posągów, pozostałe uległy zniszczeniu. Pylony bogato ozdobiono reliefami, za nimi znajdują się: dziedziniec Ramzesa II połączony z dziedzińcem Amenhotepa III, kaplica Hatszepsut i  meczet Abu al-Haggag (ten ostatni obiekt powstał w czasach nowożytnych).

Muzeum Luksorskie

Podziwiać w nim można liczne dzieła sztuki znalezione podczas wykopalisk prowadzonych na terenie starożytnych Teb – w tym m.in. przedmioty z grobowca Tutenchamona, którego odkrycie było jednym z najbardziej spektakularnych wydarzeń w dziejach światowej archeologii.

Kompleks świątynny w Karnaku

Karnak uważany jest obecnie za przedmieścia Luksoru. Dawniej znajdowało się tu parę świątyń poświeconych tebańskim bóstwom, jednakże największą z nich była świątynia Amona o powierzchni ok. 250 tys. m2. Składa się ona z licznych kaplic, pylonów i sal, np. sala hypostylowej o wymiarach 102×53 m podpartej 134 kolumnami. Naukowcy oceniają, iż przy budowie kompleksu pracowało łącznie ponad 80 tys. osób, wliczając w to kapłanów i straż. Oprócz świątyni Amona na zespół świątynny składa się jeszcze przeszło 20 mniejszych świątyń, m.in. Ramzesa III czy Chonsu.

Dolina Królów i Dolina Królowych

To słynne nekropolie tebańskie stanowiące miejsce pochówku władców Egiptu oraz ich żon. Znaczną część grobowców splądrowano jeszcze w starożytności. W Dolinie Królów jak dotąd udało się odkryć tylko jeden zaplombowany, niezniszczony grobowiec 0 wspomniany już wcześniej grobowiec Tutenchamona.

Świątynia Hatszepsut

Jedna z najbardziej znanych budowli sakralnych starożytnego Egiptu określana także mianem Świątyni Milionów Lat.

Świątynia Seti I

Powstała dla uczczenia Seti I, faraona z XIX dynastii, ojca Ramzesa II uważanego za najpotężniejszego władcę starożytnego Egiptu. Świątynię zbudowano z wapienia w planie litery L, do dziś zachowały się piękne reliefy przedstawiające czynności rytualne przeprowadzane kiedyś na jej terenie.

Kolosy Memnona

To jedyna pozostałość po grobowej świątyni faraona Amenhotepa III z XVIII dynastii. Nie wiadomo, co było przyczyną zniszczenia świątyni – archeolodzy przypuszczają, że trzęsienie ziemi.

Medinet Habu

Są to ruiny kompleksu, w skład którego wchodzą świątynie Totmesa III, świątynia grobowa i pałacu Ramzesa III oraz kilka kaplic związanych z kultem Amona. Niewątpliwie największe wrażenie robi okazała Brama Południowa. Świątynia Ramzesa III to najpiej zachowany obiekt tego typu.

Ramesseum

Kolejny kompleks starożytnych świątyń. Te powstały za panowania Ramzesa II – współcześnie oglądać można jedynie ich ruiny.

Świątynia Merenptaha

Merenptah był synem Ramzesa II i władcą starożytnego Egiptu z XIX dynastii. Świątynia nie przetrwała do dzisiejszych czasów w całości – pozostały po niej tylko ruiny.

Deir el Medina

Są to pozostałości po osadzie, w której mieszkali rzemieślnicy i budowniczy tworzący królewskie grobowce w Dolinie Królów.

 

Zobacz Również

Komentarze