Sharm el Sheikh

26 lutego 2018
Click to rate this post!
[Total: 3 Average: 4.7]

Osoby spragnione słońca i egzotyki na miejsce urlopu często wybierają Egipt, gdzie na brak atrakcji nie sposób narzekać. W sezonie trwającym od końca maja do początku października wczasowe ośrodki przeżywają istne oblężenie – a wśród nich Szarm el-Szejk, jeden z najpopularniejszych kurortów na Riwierze Morza Czerwonego.

Szarm el-Szejk – czyli Zatoka Starca w tłumaczeniu z języka arabskiego – leży w południowej części półwyspu Synaj w Złotej Zatoce Riwiery Morza Czerwonego. Składa się z paru dzielnic, przy czym najważniejsze są: Szarm al-Maja znana też jako Old Market lub Old City oraz Naama Bay będąca głównym centrum turystyczno-rozrywkowym. Turystyczną infrastrukturę Szarm el-Szejk tworzy m,in. kilkaset hoteli (wciąż powstają nowe), pola golfowe, liczne lokale gastronomiczne, centra nurkowe i obiekty rekreacyjne etc. Ponadto w mieście funkcjonuje przystań dla prywatnych jachtów. Szarm el-Szejk to również port morski. W odległości 20 km od centrum znajduje się międzynarodowy port lotniczy – lot do Egiptu z Polski w te strony trwa średnio ok. 4 godzin.

Ceny w Szarm el-Szejk

Obowiązującą walutą Egiptu jest funt egipski (1 LE to ok. 0,19 zł – stan na dzień 26 luty 2018). Jeśli zaś chodzi o ceny w Szarm el-Szejk, to kształtują się one na mniej więcej takim samym poziomie jak ogólne ceny jedzenia w Egipcie. Oto kilka przykładów:

– lokalne piwo beczkowe 0,5 l – 40,00 LE,

– posiłek w taniej restauracji – 115,00 LE,

– zestaw fast food – 40,00 LE,

– kawa cappuccino – 28,00 LE,

– posiłek w średniej klasy restauracji dla 2 os./3 dania – 300,00 LE,

– woda mineralna 0,33 l w restauracji – 6,80 LE,

– woda mineralna 1,5 l w sklepie – 4,30 LE,

– pomarańcze 1 kg – 7,00 LE,

– banany 1 kg – 15,00 LE,

– paczka papierosów – od 29,00 LE.

Zabytki w Szarm el-Szejk

Jeśli kogoś interesuje, co warto zobaczyć w Szarm el-Szejk, powinien pamiętać o tym, iż jest to miejscowość przystosowana do potrzeb masowej turystyki. Warto je zwiedzić podczas spacerów, aby poznać poszczególne dzielnice. To istny raj dla miłośników sportów wodnych oraz nurkowania – osoby preferujące aktywny wypoczynek nudzić się tutaj nie będą.

A co jest ciekawego w okolicy? Jak się okazuje, całkiem sporo. Z najważniejszych atrakcji należy wymienić: Górę Synaj (ok. 80 km na południe) i znajdujący się u jej stóp Klasztor Świętej Katarzyny, Kolorowy Kanion (w odległości ok. 200 km), park narodowy Ras Muhammad oraz rezerwat Nabk. Można także wybrać się na wycieczkę do Kairu, Aleksandrii, Luksoru, Abu Simbel i Karnaku – do pokonania są większe odległości, w związku z czym są to zwykle dwu- lub trzydniowe wyprawy. Z Szarm el-Szejk udać się też można do Jordanii oraz Izraela – touroperatorzy posiadają w swych ofertach stosowne propozycje.

Plaże w Szarm el-Szejk

Ważnymi punktami na mapie Szarm el-Szejk są plaże. Część z nich stanowi własność hoteli, aczkolwiek wypada wspomnieć i o publicznych plażach, spośród których najbardziej znana jest Sharks Bay Oasis zlokalizowana niedaleko hotelu Rojal Rojana. Jeżeli chodzi o najchętniej odwiedzane plaże w Szarm el-Szejk (zarówno prywatne, jak i publiczne), to oprócz wspomnianej powyżej są to m.in. El Fanar, Reef Beach, Turquise oraz Terrazina Beach.

Wiza do Szarm el-Szejk

Co do zasady turyści odwiedzający kraj faraonów muszą posiadać wizę do Egiptu (jest ona ważna przez 30 dni i kosztuje 25 lub 35 USD – w zależności od tego czy jest to wiza jedno- czy wielokrotna) oraz paszport ważny minimum 6 miesięcy. W przypadku pobytu w Szarm el-Szejk istnieje także wariant w postaci darmowej, 15-dniowej wizy SINAI ONLY, która jest wydawana na lotnisku.

Bezpieczeństwo w Szarm el-Szejk

Kwestie związane z bezpieczeństwem w Egipcie wzbudzają mnóstwo emocji. W Szarm el-Szejk w 2005 r. doszło do zamachu bombowego, w wyniku którego kilkadziesiąt osób poniosło śmierć, a ok. 200 zostało rannych. Władze Egiptu podjęły kroki mające na celu zapewnić jak największe bezpieczeństwo nie tylko mieszkańcom, ale też i turystom – nad ich spokojem czuwają uzbrojeni żołnierze. Zagranicznym gościom odradza się jednak samotne wycieczki po kraju.

 

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments