Kiedy jechać na Ukrainę?

11 sierpnia 2018
Click to rate this post!
[Total: 4 Average: 3.5]

Ukraina (państwo unitarne położone w Europie Wschodniej) jest miejscem słynącym z wyrobu doskonałych koniaków, smacznych, niedrogich słodyczy, a także rękodzieła ukraińskiego. Turyści decydujący się na wyjazd na „Dziki Wschód” („Happy Easter”), powinni wiedzieć, kiedy panuje tam najprzyjemniejsza atmosfera. Sprawdźmy to już teraz.

Ukraina w styczniu

Styczeń zazwyczaj przynosi bardzo niskie temperatury powietrza – w ciągu dnia należy spodziewać się minus 2. stopni Celsjusza, natomiast w nocy – około minus 7. stopni Celsjusza. Warto jednak wiedzieć, że atmosferę w styczniu podgrzewa Święto św. Melanii (Małanki), w trakcie którego przez ukraińską wieś przechodzi barwny pochód w przebraniach. Ciekawostką może być fakt, że Święto św. Melanii (Małanki) jest historią z blisko 300 – letnią tradycją.

Liczba godzin słonecznych w styczniu: 3 godziny.
Średnia temperatura wody w morzu: 10 stopni Celsjusza.
Średnia dzienna wilgotność względna: około 83%.
Średnia suma opadów w styczniu: 36 mm.
Najcieplejszy tydzień stycznia: zazwyczaj pierwszy tydzień.

Uwaga! Podczas chłodnej, niesprzyjającej aury (-2 stopnie Celsjusza w dzień, -7 stopni Celsjusza w nocy), należy ubierać się adekwatnie do panujących warunków atmosferycznych, a także chronić twarz przed mrozem.

Wakacje na Ukrainie w styczniu od 699 zł!

Ukraina w lutym

Luty, pomimo minusowych temperatur powietrza, jest „najsłodszym” miesiącem w całym roku… Skąd taki wniosek? Wynika to z faktu, że w lutym mieszkańcy Ukrainy obchodzą „Święto Czekolady”, powstałe z okazji „Dnia Zakochanych”. W czasie „Święta Czekolady” (odbywającego się we Lwowie), Lwowianie, a także goście miasta, mają możliwość spróbowania czekoladowych specjałów pochodzących ze wszystkich stron Ukrainy, a także wcięcia udziału w tematycznych konkursach.

Liczba godzin słonecznych w lutym: 4 godziny.
Średnia temperatura wody w morzu: 9 stopni Celsjusza.
Średnia dzienna wilgotność względna: 80 %.
Średnia suma opadów w lutym: od 35 mm do 41 mm.
Najcieplejszy tydzień lutego: zazwyczaj trzeci tydzień.

Uwaga! Podczas chłodnej, niesprzyjającej aury (minimalna temperatura -7 stopni Celsjusza, maksymalna temperatura 1 stopień Celsjusza w dzień), należy ubierać się adekwatnie do panujących warunków atmosferycznych, a także chronić twarz przed mrozem.

Wakacje na Ukrainie w lutym od 699 zł!

Ukraina w marcu

Marzec można uznać za „najzdrowszy” miesiąc na Ukrainie. Z czego to wynika? Głównie z faktu, że w marcu jest organizowany „Best Food Fest” – „Festiwal Zdrowego Jedzenia”. W trakcie trwania festiwalu uczestnicy będą mogli spróbować zdrowych, a jednocześnie bardzo pożywnych potraw, a także poszerzyć wiedzę na temat zdrowych nawyków żywieniowych. „Best Food Fest” – „Festiwal Zdrowego Jedzenia” jest organizowany w Kijowie.

Kartka z kalendarza: Ósmego marca jest obchodzony Międzynarodowy Dzień Kobiet.

Liczba godzin słonecznych w marcu: 5 godzin.
Średnia temperatura wody w morzu: 9 stopni Celsjusza.
Średnia dzienna wilgotność względna: około 74%.
Średnia suma opadów w marcu: 30 mm (około 9 dni z opadami).
Najcieplejszy tydzień marca: zazwyczaj trzeci tydzień.

Uwaga! Podczas chłodnej, niesprzyjającej aury (od 5. do 9. stopni Celsjusza w dzień oraz od 1. do -3. stopni Celsjusza w nocy), należy ubierać się adekwatnie do panujących warunków atmosferycznych, a także chronić twarz przed mrozem.

Wakacje na Ukrainie w marcu od 799 zł!

Ukraina w kwietniu

Wraz z kwietniem przychodzi wyczuwalne ocieplenie. W ciągu dnia w Kijowie należy spodziewać się około 12. stopni Celsjusza, natomiast na wschodzie kraju (w Kramatorsku) – nawet 14. stopni Celsjusza. Ciekawostką może być fakt, że w kwietniu jest obchodzony nietypowy festiwal, zatytułowany „Weselna Forteca”. W trakcie trwania festiwalu uczestnicy będą mogli zobaczyć, w jaki sposób odbywały się tradycyjne wesela ukraińskie, żydowskie oraz ormiańskie, a także wziąć udział w wypieku obrzędowego korowaja.
Festiwal „Weselna Forteca” jest organizowany w Kamieńcu Podolskim.

Liczba godzin słonecznych w kwietniu: 7 godzin.
Temperatura powietrza w nocy: 4 stopnie Celsjusza.
Średnia temperatura wody w morzu: 10 stopni Celsjusza.
Średnia suma opadów w kwietniu: od 42 mm do 60 mm (około 11 dni z opadami).
Najcieplejszy tydzień kwietnia: zazwyczaj piąty tydzień.

Wakacje na Ukrainie w kwietniu od 800 zł

Ukraina w maju

Maj jest miesiącem, w którym można rozkoszować się pierwszymi, naprawdę ciepłymi promieniami słońca. Warto podkreślić, że w ciągu dnia temperatura będzie oscylowała wokół 19. – 26. stopni Celsjusza, natomiast w ciągu nocy – wokół 13. – 16. stopni Celsjusza.

Karta z kalendarza: Pierwszego oraz drugiego maja jest obchodzony Dzień Międzynarodowej Solidarności Pracujących, natomiast dziewiątego maja – Dzień Zwycięstwa (rocznica zakończenia II wojny światowej w Europie).

Liczba godzin słonecznych w maju: 9 godzin.
Średnia temperatura wody w morzu: 11 stopni Celsjusza.
Średnia dzienna wilgotność względna: około 60%.
Średnia suma opadów w maju: 46 mm (około 11 dni z opadami).
Najcieplejszy tydzień maja: zazwyczaj czwarty tydzień.

Wakacje na Ukrainie w maju od 800 zł

Ukraina w czerwcu

Wraz z czerwcem przychodzą prawdziwe upały – w ciągu dnia słupki termometrów będą wskazywały 22 – 28 stopni Celsjusza, natomiast w ciągu nocy – około 14. stopni Celsjusza. Każdy, kto w tym czasie zamierza odwiedzić „Dziki Wschód” („Happy Easter”), powinien zabrać ze sobą letnie odzienie wierzchnie, nakrycie głowy (czapkę z daszkiem, kapelusz lub chustkę), filtr przeciwsłoneczny SPF 30+, a także przyciemniane okulary.

Kartka z kalendarza: Dwudziestego ósmego czerwca jest obchodzony Dzień Konstytucji, upamiętniający rocznicę podpisania, a także przyjęcia Konstytucji Ukrainy w 1996 roku.

Liczba godzin słonecznych w czerwcu: 10 godzin.
Średnia temperatura wody w morzu: 13 stopni Celsjusza.
Średnia dzienna wilgotność względna: około 65%.
Średnia suma opadów w czerwcu: od 57 mm na wschodzie kraju do około 96 mm w środkowej części Ukrainy.
Najcieplejszy tydzień czerwca: zazwyczaj pierwszy tydzień.

Wakacje na Ukrainie w czerwcu od 800 zł

Ukraina w lipcu

Lipiec jest miesiącem poświęconym marzeniom… Z czego to wynika? Głównie z faktu, że w tym czasie jest obchodzony Festiwal „Kraina Mrij” – „Kraina Marzeń”. Podczas wydarzenia uczestnicy będą mogli cieszyć się wysokiej jakości muzyką ludową, obejrzeć prace artystów ludowych, nauczyć się rzemiosła ludowego, a także posłuchać lirycznej muzyki kobzarów.
Warto wspomnieć, że lipiec jest także miesiącem słonecznych, upalnych dni – w ciągu dnia można spodziewać się nawet 30. stopni Celsjusza, natomiast w nocy – około 14. stopni Celsjusza.

Liczba godzin słonecznych w lipcu: 11 godzin – najwięcej w całym roku
Średnia temperatura wody w morzu: 15 stopni Celsjusza.
Średnia suma opadów w lipcu: od 81 mm do nawet 96 mm (około 12 dni z opadami).
Najcieplejszy tydzień lipca: zazwyczaj piąty tydzień.

Wakacje na Ukrainie w lipcu od 800 zł

Ukraina w sierpniu

Sierpień jest kolejnym upalnym miesiącem na Ukrainie. Średnie dzienne temperatury powietrza w tym czasie kształtują się na poziomie 26. – 30. stopni Celsjusza, natomiast nocne – na poziomie około 15. stopni Celsjusza.
Osoby wybierające się na Ukrainę (w celach turystycznych lub biznesowych), powinny spakować do walizki następujące akcesoria: letnią odzież wierzchnią, przewiewne obuwie, nakrycie głowy (czapkę z daszkiem, kapelusz lub chustkę), krem z filtrem oraz okulary przeciwsłoneczne.

Kartka z kalendarza: Dwudziestego czwartego sierpnia jest obchodzony Dzień Niepodległości Ukrainy (Ukraina proklamowała niepodległość w 1991 roku).

Liczba godzin słonecznych w sierpniu: 10 godzin.
Średnia temperatura wody w morzu: 15 stopni Celsjusza.
Średnia dzienna wilgotność względna: około 64%.
Średnia suma opadów w sierpniu: 47 mm (około 8 dni z opadami).
Najcieplejszy tydzień sierpnia: zazwyczaj pierwszy tydzień.

Wakacje na Ukrainie w sierpniu od 800 zł

Ukraina we wrześniu

Wraz z wrześniem przychodzi nieznaczne ochłodzenie. W ciągu dnia słupki termometrów będą wskazywały 15 – 24 stopnie Celsjusza, natomiast w nocy – około 10 stopni Celsjusza. Aby nieco ocieplić wrześniową atmosferę, warto wybrać się na Międzynarodowy Festiwal Literacki „Meridian Czernowitz”, przeznaczony dla miłośników książek. W trakcie trwania „Meridian Czernowitz” literaci będą mogli wziąć udział w licznych prelekcjach, odczytach, a także warsztatach.

Liczba godzin słonecznych we wrześniu: 9 godzin.
Średnia temperatura wody w morzu: 15 stopni Celsjusza.
Średnia suma opadów we wrześniu: od 39 mm na wschodzie do 68 mm w okolicach Kijowa.
Najcieplejszy tydzień września: zazwyczaj drugi tydzień.

Wakacje na Ukrainie we wrześniu od 800 zł

Ukraina w październiku

Październik jest miesiącem ubogim w deszcz (patrz niżej!), a także obfitującym w dość niskie temperatury powietrza. W ciągu dnia należy spodziewać się zaledwie 7. – 15. stopni Celsjusza, natomiast w nocy – około 4. stopni Celsjusza. Od czasu do czasu może wystąpić także mgła.

Liczba godzin słonecznych w październiku: 7 godzin.
Średnia temperatura wody w morzu: 14 stopni Celsjusza.
Średnia dzienna wilgotność względna: około 78%.
Średnia suma opadów w październiku: 30 mm (około 10 dni z opadami).
Najcieplejszy tydzień października: zazwyczaj pierwszy tydzień.

Wakacje na Ukrainie w październiku od 800 zł

Ukraina w listopadzie

W listopadzie należy spodziewać się minusowych temperatur powietrza w nocy (ok. -1 stopień Celsjusza), a także niskich temperatur powietrza w dzień (około 5 stopni Celsjusza).
Każdy, kto zamierza ciekawie spędzić czas na Ukrainie (chociaż pogoda na zewnątrz nie rozpieszcza turystów), powinien wybrać się na Festiwal Dramaturgii Współczesnej „Drama.UA”, w trakcie którego będzie można uczestniczyć w licznych wykładach, dyskusjach, a także spotkaniach.

Liczba godzin słonecznych w listopadzie: 4 godziny.
Średnia temperatura wody w morzu: 13 stopni Celsjusza.
Średnia dzienna wilgotność względna: około 85%.
Średnia suma opadów w listopadzie: od 45 mm do 54 mm.
Najcieplejszy tydzień listopada: zazwyczaj pierwszy tydzień.

Ukraina w grudniu

Grudzień jest czasem przedświątecznych przygotowań, podsumowań, a także refleksji – to idealna chwila na krótki wyjazd we dwoje. Dokąd? Pod koniec roku można wziąć udział w wyjątkowym Bożonarodzeniowym Jarmarku organizowanym we Lwowie. Jarmark we Lwowie jest świetnym pretekstem, aby wybrać się zimą do „Kulturalnej Stolicy Ukrainy”.
W ciągu dnia należy spodziewać nawet minus 6 stopni Celsjusza.

Liczba godzin słonecznych w grudniu: 2 godziny – najmniej w całym roku.
Średnia temperatura wody w morzu: 11 stopni Celsjusza.
Średnia dzienna wilgotność względna: około 86%.
Średnia suma opadów w grudniu: 47 mm.
Najcieplejszy tydzień grudnia: zazwyczaj pierwszy tydzień.

Konkludując, Ukraina jest bezpiecznym kierunkiem na urlop z rodziną, a także znajomymi.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments