Starożytni Egipcjanie wierzyli w istnienie życia po śmierci – dlatego tak ogromną wagę przywiązywali do przygotowań do ostatniej drogi. Doskonałym tego przykładem były pochówki faraonów – przez ok. 1700 lat władcy kraju chowali byli w piramidach i grobowcach.
Dolina Królów – Biban al-Muluk – na terenie Teb Zachodnich to miejsce spoczynku władców Egiptu z okresu od XVIII do XX dynastii. Pierwszym pochowanym tu faraonem był Totmes I, a ostatnim Ramzes XI. Grobowce wykuwano w skałach, składały się one z wielu sal i korytarzy. Wykopaliska w Dolinie Królów rozpoczęto w XVIII w. Prace archeologiczne prowadzone są tam do dziś – na chwilę obecną odkryto 64 grobowce oraz 20 rozpoczętych i nieukończonych budowli. Zdaniem naukowców są tutaj jeszcze nieodkryte grobowce – raczej mniejsze, chociaż nie wyklucza się istnienia dużego grobowca królewskiego. Nie wiadomo, gdzie znajdują się miejsca spoczynku m.in. Ramzesa VIII i Totmesa II.
Najbardziej znanymi grobowcami odkrytymi w Dolinie Królów są grobowce: Setiego I, Amenhotepa II, Ramzesa I, Ramzesa IV, Ramzesa V, Ramzesa VI, Merenptaha oraz Tutanchamona. Ten ostatni jako jedyny przetrwał stulecia nienaruszony – jego odkrycie w 26 listopada 1922 r. przez Howarda Cartera to jedno z najważniejszych wydarzeń w dziejach światowej archeologii. Przypuszcza się, iż grobowiec ten ocalał dzięki powodziom, które szczelnie zakryły go warstwą mułu (pod nekropolią znajdował się 10-metrowy kanał mający chronić grobowce przed powodziami, lecz dość szybko zaprzestano troski o ten system). Jeszcze w czasach starożytnych część grobowców została splądrowana. Obecnie większość przedmiotów znalezionych w grobowcu Tutanchamona – włącznie ze złota maską – znajduje się w Muzeum Egipskim w Kairze. Warto nadmienić, iż wyniesienie wszystkich rzeczy z tego grobowca trwało ponad 3 lata.
Od 1979 r. nekropolia figuruje na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Kiedy się tam wybrać? Najlepsza pora na zwiedzanie to wiosna lub wczesna jesień – latem pogoda w Egipcie nie sprzyja zwiedzaniu z uwagi na niemiłosierne upały. Dobrym pomysłem może być również np. Egipt w lutym – wtedy pogoda jest idealna do zwiedzania.