Kolosy Memnona

3 lipca 2018
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Egipt zabytkami stoi. Są one absolutnymi unikatami, gdyż w żadnym innym kraju nie ma podobnych obiektów – oczywiście sztuka i architektura starożytnego Egiptu do dziś stanowią inspirację dla wielu twórców. Kolosy Memnona są zaliczane do najbardziej znanych zabytków egipskich.

Kolosy Memnona to jedyna część świątyni grobowej faraona Amenhotepa III, która przetrwała do dzisiejszych czasów. Świątynia została doszczętnie zniszczona wskutek obfitych wylewów Nilu oraz trzęsienia ziemi. Monumentalne posągi przedstawiające Amenhotepa III powstały ok. 1370 p.n.e. w Tebach Zachodnich. Materiałem użytym do ich wykonania był kwarcyt. Każdy kolos waży niemalże 800 ton, a na wysokość liczy 17,9 m (z postumentem, bez niego – 15,6 m). Z przodu, po bokach władcy, postawiono nieduże posągi przedstawiające królewską małżonkę Teję i matkę władcy Mutemuję.

Kolosy Memnona

Kolosy Memnona – historia

Kolosy zachowały się w całkiem niezłym stanie, chociaż górna część jednego z nich jest wyraźnie uszkodzona – to efekt nie tylko trzęsienia ziemi, ale także (jak przypuszczają naukowcy) aktów wandalizmu.

Warto jeszcze wyjaśnić, skąd wzięła się nazwa tego zabytku. Uszkodzony posąg przez pewien czas wydawał o świcie dość charakterystyczne dźwięki – był to rezultat wychłodzenia podczas nocy. Starożytni Grecy, którzy już w czasach antycznych odwiedzali te miejsce, wierzyli, iż te dźwięki to skarga syna Jutrzenki Memnona, zabitego przez Achillesa. Na przełomie II i III stulecia owa nietypowa usterka została naprawiona przez Septymiusza Sewera, rzymskiego cesarza panującego w latach 193-211.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments