Piramida schodkowa Dżesera

3 lipca 2018
Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 4]

Zabytki będące pozostałością po dawnej, starożytnej cywilizacji to jeden z największych atutów Egiptu. Obiektów oraz miejsc, jakie można zobaczyć właśnie tutaj, nie ma nigdzie indziej na świecie – nic zatem dziwnego, że każdego roku Egipt odwiedzają miliony turystów. Do najbardziej charakterystycznych budowli znajdujących się w kraju faraonów należą piramidy.

Piramidy egipskie to nie tylko piramidy w Gizie – przykładem tego jest piramida schodkowa Dżesera w Sakkarze. Powstała ok. 2650 p.n.e., a jej twórcą jest Imhotep, pierwszy znany z nazwiska architekt. Materiałem budowalnym użytym do wzniesienia tej nekropolii był kamień, aczkolwiek nadano mu dość specyficzny wygląd, np. od zewnątrz przypomina suszoną cegłę. Pierwotnie piramida liczyła na wysokość 62,5 m. obecnie jest to 60 m. Wymiary podstawy wynoszą 121×109 m. Na konstrukcję składa się  sześć segmentów mających formę mastab, które rozbudowano zarówno wzwyż, jak i horyzontalnie. Całość wzbogacono nowymi dekoracjami postaci dwóch fryzów, które później pojawiały się także i w innych budowlach egipskich.

Teren wokół piramidy został zagospodarowany w taki sposób, aby stworzyć miniaturowe miasto – powstały tu zatem kaplice, nieduże świątynie i dziedzińce, a nawet i pałace królewskie w wersji mini. Faraonowi miało niczego nie zabraknąć po śmierci.

Naukowcy dowiedli, iż plany budowy omawianej piramidy były kilkukrotnie zmieniane. Ostatecznie zdecydowano się na obiekt, który przetrwał do współczesnych czasów. Piramida Dżesera stała się dla kolejnych władców egipskich wzorem – dokładali oni wszelakich starań, aby ich grobowce były jeszcze bardziej okazałe.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments