Egipt czy Turcja?

11 listopada 2023
Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]

Turcja i Egipt od dawna należą do kierunków bardzo chętnie wybieranych przez Polaków. Ich popularność zależała w ostatnich latach od wydarzeń, do jakich dochodziło w tych krajach, ale nawet w kryzysowych okresach, kiedy dochodziło w tych krajach do ataków terrorystycznych, wielu i tak wybierało właśnie te kraje. Który z nich wybrać na wakacje, jeśli nigdy nie byliście ani w jednym, ani w drugim z tym państw?

Żeby najlepiej pokazać to, co oferują poszczególne kraje, wszystkie informacje umieściliśmy w tabeli. Jeśli się nie zgadzacie, to oczywiście zapraszamy do dyskusji. To są nasze doświadczenia na podstawie 3 wyjazdów do Egiptu i 4 wyjazdów do Turcji.

Długość sezonu

Zima w Egipcie to okres, w którym w dalszym ciągu możecie być niemal pewni doskonałych warunków do wypoczynku. Egipt w lutym? Nawet wtedy temperatura w Egipcie może dochodzić do 30 stopni Celsjusza, chociaż bardziej prawdopodobne jest ponad 20 stopni i podobna temperatura wody. Dzień jest jednak wówczas krótki. Wszystkie dobre hotele mają podgrzewane baseny. Noce są chłodne.

Sezon w Turcji jest krótszy, chociaż nawet w Turcja w listopadzie może zapewniać przyjemne warunki do wypoczynku. Zima w Turcji to już jednak co najwyżej warunki do zwiedzania, duże ryzyko częstych opadów. Turcja w tym okresie w dalszym ciągu może zapewnić fajne warunki do wypoczynku, o ile hotel posiada zadaszone atrakcje.

WERDYKT: EGIPT

Sezon w Egipcie

Wiza

Wiza turystyczna do Egiptu kosztuje 25 dolarów i obowiązuje przez 30 dni, ale np. wiza do Sharm el Sheikh i ogólnie na półwysep Synaj jest darmowa. Można z niej skorzystać wówczas, kiedy nie planujemy zwiedzania Kairu czy Luksoru. Wizę można kupić przez internet lub na lotnisku. Kupowanie online nie ma sensu, gdyż na lotnisku kosztuje ona tyle samo, a system internetowy nie jest dopracowany.

Obecnie Polacy mogą podróżować do Turcji bez konieczności płacenia za wizę. Wiza turecka jest darmowa. Uwaga: od 19 kwietnia 2022 roku dla Polaków dostępna jest Turcja na dowód! Nie potrzebujesz paszportu.

WEDRYKT: TURCJA

Hotele

W Egipcie odwiedziliśmy hotele Jungle Aquapark, Serenity Makadi Beach i Aqua Vista. Kosztowały odpowiednio 2500, 2000 i 1400 zł za osobę dorosłą. Wszystkie zajmowały ogromny teren, zapewniały pakiet all inclusive, miały genialne baseny i tak naprawdę wszystko, czego potrzebowaliśmy. W przypadku Serenity mieliśmy nawet niewielkie molo i rafę przy plaży hotelowej. Na pewno minusem tych hoteli były plaże – w każdym przypadku musieliśmy korzystać z obuwia ochronnego. Minusem Serenity było to, że hotel pomimo bogatego all miał strasznie słabą kuchnię pod względem jakościowym.

W Turcji byliśmy w Stella Beach, Palm Wings Beach Resort, Lonicera World i Club Serena Beach. Kosztowały odpowiednio 1800, 1400, 2350 i 850 zł. Najpiękniejsze w tych hotelach było to, że bez względu na cenę wszędzie mieliśmy pyszne jedzenie. Nie oszukiwano na jakości alkoholu i napojów. Najlepszym z nich jest Lonicera World, który moim zdaniem poziomem zbliżony jest do Jungle Aquapark. W każdym przypadku poza Stella Beach hotele zajmowały znaczny obszar. Turcja ma bardzo dobre hotele, a standard uzależniony jest od tego, jak wiele możecie wydać.

WERDYKT: BEZ WYBORU

Zabytki

Po 3 pobytach w Egipcie daleko nam jeszcze do zobaczenia wszystkich kluczowych zabytków. Piramidy w Gizie, Luksor, Karnak, Kair – tam już byliśmy. Miejsc godnych zobaczenia jest po prostu ogrom.

Podczas każdego wyjazdu do Turcji coś zwiedzaliśmy, ale pewnie nawet po 10 pobytach nie zobaczymy wszystkiego. Byliśmy nawet w Istambule. Poza tym na naszym koncie Kapadocja, Pammukale. Turcja to kraj, w którym nawet w kurortach są miejsca godne zobaczenia. Przykłady? Choćby Side.

WERDYKT: BEZ WYBORU

Plaże

W Egipcie plaże są piaszczyste i ewentualnie piaszczysto-kamieniste. Najczęściej potrzebne są buty do wody.

W Turcji plaże są piaszczyste i kamieniste. Różnej wielkości i jakości. W wielu miejscach potrzebne są buty do wody.

WERDYKT: BEZ WYBORU

Rafa koralowa

Jest i to przepiękna. Możesz wybrać hotel z rafą, które znajdziesz przede wszystkim w Marsa Alam.

W Turcji nie ma raf.

WERDYKT: EGIPT

Flora bakteryjna

Zemsta faraona może skutecznie zniszczyć wakacje. Problem pojawia się szczególnie przy bardzo wysokich temperaturach. U nas dolegliwości pojawiły się podczas 2 z 3 wyjazdów.

Zemsta sułtana również jest groźna. Jednak jak dotąd tylko raz się zdarzyło, abyśmy chorowali podczas tureckich wakacji.

WERDYKT: TURCJA

Bezpieczeństwo

Kwestia bezpieczeństwa w Egipcie skutecznie zniechęcała turystów do podróży w te rejony. Ataki terrorystyczne mocno ograniczyły napływ turystów. Obecnie jest spokojnie, a ogólnie takich środków bezpieczeństwa jak w Egipcie nie spotkałem nigdzie na świecie.

Jeśli chodzi o kwestię bezpieczeństwa w Turcji, to tutaj problem pojawiły się ze względu na konflikt w Syrii i zamach stanu w 2016 roku. Nie doszło jednak do ataku na turystów i ogólnie jest spokojnie. Środki bezpieczeństwa nie są takie, jak w Egipcie, ale widocznie – nie muszą być, bo tak naprawdę nie ma do tego podstaw.

WERDYKT: TURCJA

Ceny

Ceny w Egipcie są atrakcyjne na polską kieszeń, ale i tak większość turystów korzysta z formuły all inclusive, więc pieniądze wydają głównie na pamiątki i wycieczki.

Ceny w Turcji również są niskie i wygląda to tak samo, jak w Egipcie. Zdecydowana większość turystów korzysta z formuły all inclusive.

WERDYKT: BEZ WYBORU

Gdzie jechać – Egipt czy Turcja?

Gdzie zatem jechać? Jeśli byłeś już w Egipcie, to teraz wybierz się do Turcji i na odwrót. Jeśli szukasz ciepłego miejsca na inne miesiące niż od maja do października, to wybierz Egipt. Oba kraje są zdecydowanie warte zobaczenia, gwarantują rewelacyjne hotele z basenami, hotele dla rodzin z dziećmi i na pewno nie będziecie tam się nudzić. A jakie są Wasze opinie? Podzielcie się nimi.

Autor

Szymon Machniewski
Szymon Machniewski
Od ponad 20 lat podróżuję po świecie - zarówno z biurami podróży, jak i na własną rękę. Przygotowuję szczegółowe recenzje hoteli, wskazówki do planów wycieczek i inne informacje, które możesz wykorzystać podczas wyjazdu. Na co dzień prowadzę małą agencję marketingową.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments