Turcja – paszport czy dowód osobisty? Turcja na paszport tymczasowy?

2 września 2022
Click to rate this post!
[Total: 19 Average: 4]

Paszport czy dowód osobisty? Czy do Turcji potrzebny jest paszport? Czy do Turcji możesz wjechać, mając ważny wyłącznie dowód osobisty?

Od 19 kwietnia 2022 roku wprowadzono nowe regulacje. Zgodnie z nimi, aby pojechać na wakacje do Turcji, nie potrzebujesz paszportu – wystarczy dowód osobisty. Z tego samego mogą korzystać mieszkańcy Niemiec, Francji i kilku krajów bałkańskich – nie jest to uprawnienie dostępne dla wszystkich.

Dokument musi być ważny przez co najmniej 150 dni, licząc od daty wylotu do Turcji.

Czy płatna jest też wiza turecka? Obecnie obywatele Polski, którzy przyjeżdżają na wakacje w Turcji nie muszą wykupować wizy, o ile ich pobyt trwać będzie nie więcej niż 90 dni. Dokładnie nie może to być więcej niż 90 dni w trakcie 180 dni. Obowiązuje to od 2 marca 2020 roku.

Sprawdź również: Hotele z aquaparkiem w Turcji

Czy paszport tymczasowy wystarczy do Turcji?

Taki dokument wystarczy, jeśli chcesz wjechać na terytorium Turcji. Pamiętaj o okresie ważności tego dokumentu.

Turcja – pobyt powyżej 90. dni

Obywatele Polski, którzy zamierzają zostać w Turcji dłużej niż 90 dni – np. w celu podjęcia pracy, powinni zwrócić się do Ambasady Republiki Turcji w Warszawie z odpowiednim wnioskiem. Skontaktuj się również z tą placówką, jeśli chcesz wyjechać do Turcji, mając paszport tymczasowy.

Uwaga: za przekroczenie dozwolonego okresu pobytu w Turcji możesz zostać ukarany. Możliwy jest nawet zakaz ponownego wjazdu do Turcji i kara pieniężna. W skrajnych przypadkach możliwe są nawet deportacja na Twój koszt i zakaz wjazdu do kraju na czas nieokreślony.

Pamiętaj, że w Turcji istnieje obowiązek meldunkowy w hotelach. Nie zostawiaj jednak pracownikowi resortu Twojego dokumentu na czas pobytu. Pokaż mu go przy załatwianiu formalności meldunkowych, ale nie pozostawiaj go do jego dyspozycji przez czas urlopu.

Zobacz również: Co zabrać do Turcji? 

Czy jest wymagana pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka z osobą trzecią do Turcji?

Tak, posiadanie takiego dokumentu jest zalecane. Zgoda powinna być potwierdzona notarialnie, z tłumaczeniem przysięgłym na język angielski. Funkcjonariusze pytają o to raczej sporadycznie, ale takie ryzyko istnieje. Poza tym jest to potrzebne również ze względu na konieczność decydowania o opiece medycznej lub do wyrobienia paszportu tymczasowego po utracie tego dokumentu na miejscu. Zapewne od wielu turystów na pytanie o tę kwestię usłyszysz, że pisemna zgoda jest zbędna. Nie znają kogoś, komu była potrzebna. Niestety, ale jej brak może przysporzyć problemów.

Sprawdź także: Ceny w Turcji

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments