Planujesz wyjazd do Turcji? Koniecznie pamiętaj o załatwieniu wszystkich związanych z tym formalności. Jedną z najważniejszych rzeczy, której będziesz potrzebować, jest dokument uprawniający do przekroczenia granicy tureckiej.
Uwaga: od marca 2020 roku Polacy, którzy wybierają się do Turcji w celach turystycznych na okres niedłuższy niż 90 nie muszą płacić za wizę.
Wiza turecka – ważność
Dokumentem uprawniającym do wjazdu do Turcji jest wiza turecka – zniesiona nie została, a to oznacza obowiązek jej wyrobienia. Musi być adekwatna do charakteru podróży, a zatem np. wiza turecka dla kierowcy a wiza turecka turystyczna to dwie różne sprawy. Z punktu widzenia osoby podróżującej niezwykle istotny jest okres, na jaki wydaje się wizę turecką – ważność dokumentu zależna jest od jego rodzaju:
– wiza turystyczna/biznesowa ważność zachowuje przez 180 dni od daty wpisanej we wniosku wizowym, łączny pobyt wynieść może 90 dni; dokument wielokrotnego wjazdu,
– wiza turecka dla kierowców ciężarówek oraz autobusów ważność zachowuje przez 30 dni i jest dokumentem wielokrotnego wjazdu.
Wiza turecka – cena
Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami wiza turecka dla Polaków nie ma już postaci nalepki wizowej wklejanej w paszport na granicy. Dostępne są cztery opcje:
– wiza turecka w ambasadzie: wydawana przez Konsulat Ambasady Republiki Tureckiej w Warszawie, cena – 252 zł,
– wiza turecka na lotnisku: sprzedawana w tzw. e-kioskach, cena – 40 USD,
– wiza turecka na wakacje z biurem podróży: wykupując wycieczkę w wybranym biurze podróży, można zamówić także wizę (uwaga: nie wszyscy touroperatorzy oferują tę usługę),
– wiza turecka online: dokument uzyskuje się za pomocą strony www.evisa.gov.tr, cena – 35 USD.
Wiza turecka – informacje
Aktualnie wiza turecka jest wydawana podróżnym posiadającym paszporty ważne co najmniej 180 dni po dacie zakończenia podróży. Trzeba jednak pamiętać, iż konsulatowi przysługuje prawo odmowy wydania wizy oraz zmiany terminu ważności wizy lub wnioskowanej krotności bez podania przyczyny. Turcja na dowód? Tak: od 19 kwietnia możesz lecieć do tego kraju bez paszportu!
Wiza turecka a paszport tymczasowy
Osoby posiadające paszporty tymczasowe mają ograniczone możliwości uzyskania wizy do Turcji. Mogą się o nią ubiegać tylko i wyłącznie w Konsulacie Ambasady Republiki Tureckiej w Warszawie – pozostałe przedstawione powyżej warianty nie wchodzą w rachubę.
Wiza turecka – czas oczekiwania
Zwykle czas oczekiwania na wizę wynosi od 1 do 2 dni roboczych – rzecz jasna na lotnisku wizy dostępne są od ręki. W przypadku konieczności wizowania paszportu w innym mieście niż miejsce składania dokumentów należy doliczyć czas realizacji na przesyłki kurierskie – przeważnie są to 2 dodatkowe dni robocze.
Jak wypełnić wniosek o wizę turecką online?
Lecąc na wakacje do Turcji wizę możecie nabyć na kilka sposobów. Ten najdroższy to zakup na lotnisku – wtedy płacicie 30 dolarów. Druga opcja to załatwienie tego przez biuro podróży np. Rainbow Tours. Trzecia możliwość, ta najbardziej opłacalna to zakup wizy online – samodzielnie. Koszt wyniesie wtedy 35 dolarów + 0,7 dolara prowizji. Jak to zrobić?
- Wchodzimy na stronę https://www.evisa.gov.tr/pl/ Wszystko jest po polsku, nie musicie nawet znać języka obcego! W pierwszym kroku klikamy w złóż wniosek:
2. Wybieramy kraj, wskazujemy dokument jakiego użyjemy i przepisujemy kod zabezpieczający:
3. W kolejnym kroku wskazujemy dzień przyjazdu do Turcji. Niżej macie wskazaną cenę i typy kart, przy pomocy których można dokonać płatności. Uwaga: wystarczy normalna karta debetowa – nie musi to być karta kredytowa!
4. Po przejściu dalej należy wypełnić formularz. Przy numerze paszportu nie umieszczajcie spacji pomiędzy serią, a faktycznym numerem. Czyli AB1234456 zamiast AB 1234456. Kod pocztowy podajecie bez „-„. Sprawdźcie dwa razy wszystkie dane. Adres mailowy musi być prawidłowy – będziecie musieli go potwierdzić, żeby dokończyć operację.
5. Jeśli wniosek dotyczy więcej niż jednej osoby, to nie wypełnianie wszystkiego od nowa – klikacie dodaj nową osobę. Raz że łatwiej, a dwa – zapłacicie tylko raz prowizję, która wynosi 0,55 dolara.
6. Kiedy wprowadzicie już dane wszystkich osób, to przechodzicie do płatności. Wpisujecie numer karty, a pod nim trzy cyfry, które znajdziecie na jej odwrocie – za zaklejonym polem.
UWAGA: sprawdźcie swoje limity dla internetowych płatności kartą. W naszym przypadku były one wyzerowane. Jeśli u Was będzie podobnie, to powinniście dostać informację od banku – np. mbank wysyła natychmiast info smsem.