Kapadocja

1 listopada 2017
Click to rate this post!
[Total: 3 Average: 5]

Jednym z najbardziej atrakcyjnych rejonów Turcji jest Kapadocja. Kapadocja, jedna z historycznych krain na terenie Turcji, słynie przede wszystkim z dwóch rzeczy. Pierwszą z nich są specyficzne formy tufowe, które tworzą krajobraz przypominający krajobraz księżycowy. Druga charakterystyczna rzecz, która wyróżnia Kapadocję, to kościoły oraz domy, które zostały przez ludzi wykute w tufowych skałach. Warto też w ramach ciekawostki wspomnieć o tym, że w dawnych czasach – aż do nastania średniowiecza – Kapadocja słynęła z tego, że znajdował się tutaj bardzo mocny ośrodek chrześcijaństwa. Tutaj także zapoczątkowana została przyjęta później w wielu innych krajach na całym świecie idea życia klasztornego.

Kapadocja – zwiedzanie

Dzisiaj Kapadocja to chętnie odwiedzany przez turystów region. Największą atrakcję stanowią wspomniane powyżej formy tufowe i wykute w nich rozmaite obiekty. Są to nie tylko domy, ale też świątynie i inne obiekty publicznego użytku. Wymienić można parę miast, gdzie takich właśnie takie obiekty można podziwiać – Kaymakh, Kavusin, Uchisar, Goreme i kilka innych. Innym godnym odwiedzenia miastem jest w Kapadocji Konya. Podziwiać tutaj można takie zabytki architektoniczne jak Zielone Mauzoleum, medresa Karatay, meczet Selimie oraz karawan-seraj Sultanhani.

Kapadocja – atrakcje

Niedaleko od miasta Konya (około pięćdziesięciu kilometrów) znajdują się ruiny Catalhoytik. Jest to jedno z najstarszych dzisiaj w skali światowej miast prehistorycznych. Nemrut Dag to również godny uwagi obiekt – jest to sanktuarium, które powstało w pierwszym wieku przed naszą erą. Na terenie Kapadocji znajduje się generalnie wiele miast bogatych w architektoniczne zabytki – Gaziantep, Sivas, Malatya i Divrigi, przy czym koniecznie też trzeba wspomnieć o podziemnych miastach – Enegup lub Derinkuyu (łącznie podziemnych miast jest tuja około czterystu). Godne polecenia są też słynne doliny o bardzo wymownych nazwach – Dolina Wyobraźni oraz Dolina Szczęścia. Nie ulega żadnym wątpliwościom, że Kapadocja jest tym miejscem na świecie, które warto zobaczyć.

 

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments