Zemsta sułtana

15 listopada 2023
Click to rate this post!
[Total: 295 Average: 4.3]

Dla jednych zwyczajna plotka, a dla innych poważny problem niszczący wakacje. Kim jest ten groźny sułtan, co nam może zrobić i czy jesteśmy w stanie mu się przeciwstawić? A może to bajka dla turystów? W tekście umieściliśmy  wypowiedzi osób, które należą do grupy FB – Turcja Wakacje. To chyba najcenniejsze rady!

Zemsta sułtana – objawy

Z zemstą faraona do czynienia mogliście mieć w Egipcie. Sam byłem tam dwukrotnie i raczej te wypady kończyły się dla mnie średnio pozytywnie – pomimo tego, że hotele miały bardzo wysoki standard, to jednak czułem się źle. Doskwierały bóle brzucha, pojawiła się konieczność bardzo częstego chodzenia do toalety, a tym samym całkowicie odeszła ochota na jedzenie, które było tam bardzo smaczne. Czy to była zemsta?

screenshot025

Najprościej – w Turcji czy w Egipcie nasz układ pokarmowy może być znacznie mniej odporny na groźne bakterie, chodzi o odmienną florę bakteryjną.

screenshot018

Jak uniknąć zemsty sułtana?

Podstawowe rady, które należy brać pod uwagę podczas wakacji w wymienionych krajach to:

 • Unikajmy picia wody z kranu. Nawet zęby warto myć wodą butelkowaną.
 • Nie pijmy drinków czy napojów z lodem.
 • Nawet jedząc w restauracji, nie pijcie wody, jeśli butelka została przyniesiona Wam otwarta. Poproście o zamkniętą.

screenshot024

 • Owoce i warzywa przed zjedzeniem również warto umyć wodą butelkowaną.
 • Jeśli mamy taką możliwość, to lepiej pić kolorowe napoje butelkowane, niż te nalewane w hotelach z dystrybutorów.
 • Najlepiej unikać potraw podawanych w stanie surowym – grillowane czy pieczone jedzenie będzie znacznie lepszym wyborem.

screenshot016

A co na to wszystko turyści? Doświadczenia są bardzo różne. Mam na swoim koncie 3 hotele w Turcji – Stella Beach, Club Serena Beach i Palm Wings Beach Resort. Tylko po pierwszym miałem problemy, ale w trakcie pobytu nic się nie działo – dopadło mnie dopiero po powrocie i trzymało przez 2 dni. Przy pierwszych dwóch wyjazdach nie zwracałem uwagi na nic, ale za trzecim razem już patrzyłem na to inaczej, szczególnie, że to był wyjazd z dwójką małych dzieci.

screenshot021Nasze kroki to:

 • Woda butelkowana – nie użyliśmy wody z kranu, pojawiała się wyłącznie przy kąpieli.
 • Płukanie zębów również wodą butelkowaną.
 • Dzieci przez 7 dni przed i w trakcie pobytu miały podawane codziennie probiotyki.
 • Unikaliśmy drinków i napojów z lodem, chociaż kilka razy się on pojawił.

screenshot023

I jak się skończyło? Wszyscy wróciliśmy cali i zdrowi… Tylko czy nasze kroki miały znaczenie? Trudno powiedzieć, bo nasi towarzysze nie trzymali się żadnych zasad i zupełnie nic im nie dolegało. Być może to w dużej mierze zależy od standardów w hotelach?

screenshot022

Wielu turystów twierdzi, że zemsta sułtana, to po prostu efekt przejedzenia przy okazji all inclusive. Pamiętajmy również, że każdy organizm jest inny, ale uważam, że dla spokojnych wakacji warto zwrócić uwagę chociaż na podstawowe metody zapobiegania problemowi.

  screenshot019

screenshot017

Jaki probiotyk przed wyjazdem do Turcji?

Dwie osoby dorosłe + dwoje dzieci. 3 i 8 lat. Jedliśmy w zasadzie wszystko bez żadnych ograniczeń, syn prawdopodobnie wypił jakiś litr wody z basenu, z którego w zasadzie nie wychodził. Żadnemu z nas nic nie dolegało – żadnego bólu, czy biegunki. Braliśmy suplement, który polecili nam inni turyści na grupach FB:

Ten produkt macie pod linkiem. W opakowaniu dostajecie 60 tabletek. Dawkowaliśmy w następujący sposób:

 • dzieci – tabletka podzielona na 3 razy (przy posiłkach)
 • dorośli – tabletka podzielona na 2 razy (rano i wieczorem)

Na ulotce nie ma konkretnego info na temat dzieci – dopytywałem o to osobiście u producenta. Zaczęliśmy brać na 4 dni przed wakacjami i braliśmy jeszcze przez 3 dni po nich.

Dla ścisłości:

 • nie, nie gwarantuję, że Was sułtan nie dopadnie,
 • nie, to nie jest żadna porada lekarska, tylko turystyczne doświadczenie.

Autor

Szymon Machniewski
Szymon Machniewski
Od ponad 20 lat podróżuję po świecie - zarówno z biurami podróży, jak i na własną rękę. Przygotowuję szczegółowe recenzje hoteli, wskazówki do planów wycieczek i inne informacje, które możesz wykorzystać podczas wyjazdu. Na co dzień prowadzę małą agencję marketingową.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments