Sousse

17 marca 2019
Click to rate this post!
[Total: 15 Average: 2.8]

Sousse to jeden z najpopularniejszych w Tunezji ośrodków turystycznych, a także trzecie co do wielkości miasto w tym kraju. Każdego roku miejsce to odwiedza około milion turystów, przyciąganych przez piękne plaże oraz zabytki z listy UNESCO. Niewątpliwie wakacje w Sousse należą do udanych również z powodu panującego tu klimatu śródziemnomorskiego. Ponad 300 słonecznych dni w roku właściwie zapewnia udany pobyt zarówno dla plażowiczów, jak i amatorów historycznej części kurortu. Miasto ma bowiem bogatą historię, sięgającą kilku wieków p.n.e., związane jest z wojnami punickimi, Hanibalem oraz reformami cesarza Dioklecjana. W czasach Bizancjum Sousse uległa praktycznie doszczętnemu zniszczeniu po ataku Arabów, którzy jednak finalnie odbudowali port i rozwijali handel w okolicy. Miasto podlegało również panowaniu Hiszpanów i Francuzów i zdecydowanie po dziś dzień czuć tutaj europejskie wpływy, chociażby w tutejszej kuchni.

Atrakcje turystyczne w Sousse

Bez wątpienia jedną z największych atrakcji w Sousse jest medyna, której powstanie datowane jest na VIII wiek n.e., w całości wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO. Świetnie zachowane arabskie budowle, tunezyjskie bazary, kamienice i Wielki meczet stanowią podstawę tego wyjątkowego miejsca. Przy wejściu do niej znajduje się tradycyjny plac zastawiony kramami lokalnych rzemieślników, pełne pamiątek, świeżych warzyw, owoców i przypraw. Warto przyjść tutaj w niedzielę, kiedy to swoje produkty prezentuje najwięcej handlarzy i twórców.
Wspomniana islamska świątynia niestety nie jest dostępna dla zwiedzających, można jednak wejść na jego dziedziniec i przyjrzeć się naściennych inskrypcjom i rzeźbom.
W bezpośrednim sąsiedztwie medyny znajduje się także ribat z IX wieku – muzułmański klasztor z wieżą udostępnioną dla turystów. Z jej szczytu roztacza się piękny widok na całe zabytkowe centrum miasta. W Sousse warto także udać się do muzeum archeologicznego z wyjątkową kolekcją mozaik oraz do muzeum Kalaout El Koubba, w którym przedstawiona została unikatowa ekspozycja regionalnych strojów ślubnych.
Niesamowitych wrażeń dostarczyć może zwiedzanie tutejszych katakumb z IV w. n.e., w których znajduje się ponad 15 tys. mogił chrześcijan. Grobowce są zamurowane lub mają szklane pokrywy, przez które po dziś dzień widać ludzkie szczątki.
Wieczorem warto udać się do ville nouvelle – nowoczesnej dzielnicy miasta, gdzie znajdują się kawiarnie, bary i dyskoteki – miejsce to tętni życiem o każdej porze dnia i nocy.

Informacje praktyczne:

-Plaże w Sousse nie należą do najczystszych i ze względu na bardzo dużą ilość turystów wypoczynek na nich nie należy do najprzyjemniejszych – na udane plażowanie warto udać się choćby kilka kilometrów dalej do urokliwego Port El Kantaoui.
-Standard hoteli w Sousse jest wysoko zawyżony. Pięciogwiazdkowy hotel w tym mieście to zaledwie 2/3 gwiazdki wg europejskich standardów.
-Zabytki w centrum miasta zwiedzać można jedynie w stroju zakrywającym ramiona i nogi.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments