Houmt Souk

10 marca 2019
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Houmt Souk to największe miasto na Djerbie, pełniące jednocześnie rolę jego stolicy. W wolnym tłumaczeniu nazwa miasta oznacza „w pobliżu targu” i właśnie słynny i odwiedzany przez turystów z całego świata targ (suk) jest jedną z największych jego atrakcji. W stolicy Djerby nie brakuje także zabytkowych muzułmańskich świątyń i innych świetnie zachowanych obiektów architektury wschodu, a klimatyczne wąskie uliczki nadają miastu niepowtarzalny klimat arabskiego labiryntu.

Atrakcje Houmt Souk

Na pewno zwiedzanie miasta można rozpocząć od bardzo starych, czasem nawet tysiącletnich funduków – hoteli w centrum miasta, które działają po dziś dzień i oferują budżetowe noclegi w ramach opcji hostelowej. Obowiązkowym punktem zwiedzania stolicy jest targowisko, gdzie warto nabyć wyroby skórzane, ceramiczne, tradycyjne, regionalne stroje i tunezyjskie korale. Warto przejść także kilka uliczek dalej na targ rybny, gdzie każdego dnia sprzedaje się świeżo złowione ryby. Sporą atrakcją w Houmt Souk jest Fort Borj El K’bir z ponad 600-letnią historią. Z jego wież roztacza się piękny widok na wybrzeże i prężnie działający port. Przed fortyfikacjami znajduje się pomnik wieży czaszek. W tym miejscu niegdyś znajdowała się ponad 10-metrowa piramida ze szkieletów i czaszek, która została wzniesiona po rzezi chrześcijan w 1560 r. Piramida ta stała przed fortem aż do połowy XIX wieku, kiedy to zdecydowano się pochować ludzkie kości.
Przystań w Houmt Souk służy zarówno lokalnym przedsiębiorcom jak i wszystkim amatorom żeglarstwa. Warto udać się tu wieczorem, kiedy rybacy wracają z łowów. Główna ulica w stolicy Djerby, Avenue Habib Bourguiba zachwyca świetnie zachowanymi ponad stuletnimi kamieniczkami w różnych stylach architektonicznych. Do innych atrakcji stolicy tej największej wyspy Tunezji, których nie można pominąć należą: XVII-wieczny grobowiec świętego Zawija Sidi Brahima, meczety, np. Meczet Turków i Meczet Nieznajomych, a także Muzeum Tradycji i Sztuki Ludowej z wystawą pełną lokalnego folkloru, tradycyjnych strojów i inscenizacji lokalnych obrzędów.

Restauracje Houmt Souk

W odróżnieniu od nadmorskich kurortów Djerby, gdzie króluje kuchnia europejska oraz tanie i nienajgorszej jakości fastfoody, stolica obfituje w naprawdę sporo restauracji oferujących bardzo zróżnicowane potrawy. Bez problemu można tu znaleźć proste dania, znane z hotelowych stołówek, ale można też rozkoszować się lokalnymi przysmakami, wybierać spośród dań wegetariańskich, potraw rybnych czy spróbować owoców morza. Należy jednak pamiętać, że tunezyjska tradycyjna kuchnia należy do najbardziej pikantnych na świecie- delikatne podniebienia zatem powinny mieć to na uwadze przy wyborze miejsca na obiad.

Informacje praktyczne:
-W małych restauracjach nie ma możliwości kupna alkoholu. Większe lokale zamykane są natomiast ok. godziny 20:00.
-Zabytki w Houmt Souk należy zwiedzać w stroju zakrywającym całe ciało (w większości miejsc można wypożyczyć specjalne chusty).

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments