Tunezja – co warto zobaczyć?

23 czerwca 2018
Click to rate this post!
[Total: 14 Average: 4.2]

Tunezja (często nazywana „Najmniej Arabskim z Arabskich Państw”, „Klejnotem Morza Śródziemnego” oraz „Perłą Afryki”) jest państwem zlokalizowanym w północnej Afryce, nad Morzem Śródziemnym. Kraj graniczy z Algierią oraz Libią, natomiast jego stolicą jest słynny Tunis.

Waluta Tunezji

Oficjalną jednostką płatniczą obowiązującą na terytorium „Najmniej Arabskiego z Arabskich Państw” jest dinar tunezyjski.

Tunezja jest krajem, który większości z nas kojarzy się z urlopem, ciepłym morzem oraz pustynnymi krajobrazami. Warto jednak wiedzieć, że na miejscu czekają na turystów niezliczone zabytki oraz wielowiekowe budowle, które warto zobaczyć na żywo, a następnie – uwiecznić na fotografii. Sprawdźmy zatem, jakie miejsca należy odwiedzić w pierwszej kolejności.

Tunezja – ciekawe miejsca

– Tunis – stolica, a także centrum kulturalne, komunikacyjne oraz turystyczne Tunezji

Tunis, jak już zostało wcześniej napisane, jest stolicą Tunezji, a także miejscem, w którym można zobaczyć szereg interesujących zabytków. Do najchętniej odwiedzanych reliktów przeszłości w Tunisie należy zaliczyć: tuniską Medynę, która od 1979 roku jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, Meczet Sidi Jusufa z 1616 roku, zespół pałacowy Bardo – stanowiący siedzibę Muzeum Narodowego oraz rzymskokatolicką katedrę Świętego Wincentego.

Przebywając w Tunisie (stolicy „Klejnotu Morza Śródziemnego”), warto wybrać się na jeden z tunezyjskich bazarów (suk). Należy wiedzieć, że na bazarach można kupić wyroby wytwarzane przez lokalnych rzemieślników, specjalizujących się w rozmaitych dziedzinach. Wśród towarów znajdziemy m.in. piękne tkaniny, perfumy, skóry, przyprawy, a także złoto.

– Amfiteatr w mieście Al-Dżamm

Amfiteatr znajdujący się w mieście Al-Dżamm jest trzecim pod względem wielkości amfiteatrem na świecie. Wiele osób uważa, że potężna budowla (mieszcząca swego czasu ok. 30 – 35 tysięcy widzów) robi o wiele większe wrażenie niż słynne na całym świecie rzymskie Koloseum. Historia monumentalnego amfiteatru w Al-Dżamm sięga III wieku n.e.

Ciekawostką może być fakt, że Al-Dżamm w czasach rzymskich nosiło nazwę Thysdrus.

– Sousse – miejscowość nazywana „Perłą Tunezji”

Sousse nie bez przyczyny nosi nazwę „Perły Tunezji”. Warto wiedzieć, że prawdziwe życie miasta rozgrywa się w Medinie, a właściwie – w plątaninie wąskich, krętych uliczek starego miasta. Na miejscu można znaleźć wiele lokalnych pamiątek, kawiarni oraz restauracyjek, które urzekają swoją odmiennością kulturową.

Wielki Meczet w Sousse

Będąc w Sousse nie można ominąć Wielkiego Meczetu, zlokalizowanego tuż przy wejściu do starego miasta. Kwestią wartą zauważenia jest fakt, że Wielki Meczet znajduje się w bliskiej odległości od strefy turystycznej – co jest bardzo rzadko spotykanym zjawiskiem.

Ciekawostka! Stare Miasto Sousse zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Port El Kantaoui – tunezyjskie St. Tropez

Port El Kantaoui, nazywany tunezyjskim St. Tropez, stanowi oazę luksusu oraz piękna. Ten niewielki port, znajdujący się 7 – 10 kilometrów od miasta Sousse, jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc na mapie Tunezji. Można tu m.in. odpocząć od zgiełku w ekskluzywnej kawiarence lub wyruszyć w rejs komfortowym jachtem.

– Sidi Bou Said – wyjątkowe miasto artystów

Sidi Bou Said jest miejscowością przypominającą wyglądem greckie wyspy oraz wysepki. Charakterystycznymi elementami miasteczka są białe ściany, błękitne okiennice oraz drzwi, a także fantazyjne kraty w oknach. Warto zaznaczyć, że miasto zostało założone w XV wieku przez hiszpańskich Maurów.

Monastir – jedno z ulubionych miast turystów

Monastir jest dawnym portem rybackim, zlokalizowanym 29 kilometrów od miasta Sousse. Warto podkreślić, że miejscowość szczyci się obecnością Mauzoleum Bourguiba, a dokładniej – dość rozległym terenem cmentarnym.

Nie tylko zabytki…

Należy zaznaczyć, że Monastir słynie nie tylko ze wspaniałych, wielowiekowych zabytków, ale także z piaszczystych plaż, na których można dowoli wygrzewać kości…

Do Monastiru warto przyjechać z całą rodziną, aby na własnej skórze poczuć nieco odmienny, egzotyczny klimat.

– Park Narodowy Aszkal – dziki park Afryki

Park Narodowy Aszkal jest parkiem położonym około 50 kilometrów na północny zachód od Tunisu. Warto zaznaczyć, że jego charakterystycznym elementem jest obecność dzikiej, afrykańskiej przyrody. Na miejscu można spotkać m.in. różowe lub jaskrawoczerwone modrzyki, bawoły, szakale, mokradła, wzgórza, lasy oraz doliny – jednym słowem wszystko to, czego nie znajdziemy w miastach, wsiach oraz wioskach.

Warto wiedzieć! Park Narodowy Aszkal został wpisany na listę rezerwatów biosfery UNESCO (1977 rok), a także na listę światowego dziedzictwa UNESCO (1980 rok).

– Sahara – królowa pustyń

Niewątpliwą atrakcją „Perły Afryki” jest możliwość zwiedzenia Sahary, a właściwie jej niewielkiej części. Pustynia rozciąga się od Oceanu Atlantyckiego, aż po pasmo Morza Czerwonego, dlatego nie sposób przemierzyć jej wzdłuż i wszerz. Saharę można oglądać z grzbietu wielbłąda lub wybrać się na ekscytujące jeep safari. Warto zaznaczyć, że z góry (czyli z grzbietu wielbłąda) pustynia wydaje się jeszcze bardziej tajemnicza oraz rozległa.

Obowiązkowy punkt na mapie Tunezji

Można pokusić się nawet o stwierdzenie, że wycieczka na Saharę – królową pustyń, stanowi obowiązkowy punkt podróży do Tunezji.

– Thugga

Thugga, położona na północy Tunezji, należy do jednych z ciekawszych stanowisk archeologicznych w Afryce. Warto podkreślić, że w dawnych czasach znajdowało się tu miasto punickie, następnie numidyjskie, a jeszcze później – rzymskie.

– Kartagina – starożytne miasto – państwo położone w Afryce Północnej

Kartagina jest miastem obfitującym w bogatą historię oraz zabytki. Początkowo miasto – państwo zostało założone w IX w. p.n.e. przez Fenicjan z Tyru i stanowiło bardzo ważny ośrodek handlowy oraz polityczny. W chwili obecnej turyści mogą zwiedzać pozostałości po dawnej Kartaginie, a dokładniej – rzymskie łaźnie, świątynie oraz wille.

– Tamaghza – stara osada położona na pograniczu tunezyjsko – algierskim

Oaza Tamaghza jest osadą zlokalizowaną w środkowo – zachodniej części Tunezji, na pograniczu tunezyjsko – algierskim. Miejsce jest ukryte wśród majestatycznych Gór Atlasu, a dodatkowo – stanowi największą oazę w całym kraju.

Ciekawostką może być fakt, że na początku XX wieku w oazie Tamaghza zostały odnalezione prehistoryczne przedmioty wykonane z kamienia oraz gliny.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments