Tunezja – język

25 lipca 2018
Click to rate this post!
[Total: 7 Average: 3.7]

Tunezja, często nazywana „Bramą Sahary”, jest krajem położonym w północnej Afryce, nad Morzem Śródziemnym. Państwo graniczy z Algierią oraz Libią, zaś jego stolicą jest Tunis – miasto z bogatą historią w tle…

Językiem urzędowym obowiązującym na terytorium Tunezji jest język arabski. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że w większości urzędów czy miejsc publicznych, można posługiwać się językiem francuskim. Język francuski jest językiem obowiązkowym w każdej szkole, a ponadto – pełni funkcję dialektu handlowego. Dzieci od najmłodszych lat uczą się francuskiego, dlatego śmiało można powiedzieć, że Tunezja jest krajem dwujęzycznym. Dodatkowym atutem jest fakt, że w większych kurortach, a także ośrodkach wypoczynkowych, pracownicy posługują się językiem angielskim – co znacznie ułatwia komunikację. Jedynym utrudnieniem może być specyficzny akcent Tunezyjczyków.

Spacerując po tunezyjskich targach (zwanych po arabsku sukami) można także usłyszeć słowa w wielu innych europejskich językach, m.in. w języku włoskim, hiszpańskim, a nawet… polskim. Pomimo faktu, że Tunezyjczycy (w wielu przypadkach) posługują się aż trzema językami – arabskim, francuskim oraz angielskim, w społeczeństwie panuje dość spory analfabetyzm. Szacuje się, że aż 30% populacji kraju w ogóle nie umie pisać.

„Rozmówki” polsko – arabskie

Wybierając się w podróż do Tunezji – kraju określanego mianem „Bramy Sahary”, warto zabrać ze sobą „rozmówki” polsko – arabskie, a także nauczyć się kilku podstawowych zwrotów. Poniżej znajduje się lista najbardziej przydatnych wyrażeń w języku tunezyjskim – arabskim.

Podstawowe słówka, a także zwroty, które warto sobie przyswoić:

– Shukran – Dziękuję.
– La, shukran – Nie, dziękuję.
– Marhaba – Witam.
– Salam alejkum – jedno z arabskich powitań.
– Salaam – Cześć.
– Ma’a as-salama – Do widzenia.
– Na’am – Tak (ewentualnie īyeh).
– La – Nie.
– Men fadlak – Proszę.
– Sa’mahni – Przepraszam.
– Bi-kam? – Ile to kosztuje?
– Ismi howa… – Mam na imię…
– Kayf Hālek? – Jak się masz?
– Kah’wa – Kawa.
– Shay – Herbata.
– Beerah – Piwo.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments