Internet w Tunezji. Tunezyjska karta sim.

1 października 2023
Click to rate this post!
[Total: 101 Average: 4.3]

Tunezja wciąż pozostaje jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów krajów. Większość z nich chciałaby na miejscu korzystać z internetu, i najlepiej, gdyby dostęp do sieci nie był ograniczony wyłącznie do hotelu, ale działał na terenie całego kraju. Gdzie najlepiej kupować karty sim do internetu w Tunezji i jak z niego korzystać żeby nie przepłacić?

Wyłącz dane mobilne i pocztę głosową

Wyjeżdżając na urlop do Tunezji większość osób zabiera swój telefon z polską kartą sim. Niestety, jeśli zawczasu nie zmieni się ustawień w smartfonie, rachunek za wakacje w Tunezji może okazać się bardzo wysoki. Co trzeba sprawdzić? Przede wszystkim to, jak działa roaming u danego operatora. W Unii Europejskiej obowiązują stawki krajowe, ale Tunezja nie należy do UE, dlatego rozmowy i SMS-y będą kosztować dużo więcej.

Dla pewności najlepiej wyłączyć transmisję danych mobilnych i to przed wylądowaniem w Tunezji. To samo dotyczy poczty głosowej – w roamingu międzynarodowym zwykle ta usługa jest dużo droższa.

Ile kosztuje roaming w Tunezji?

Tunezja jest krajem spoza UE, dlatego obowiązują inne stawki za połączenia niż np. w Chorwacji czy Grecji. W sieci Plus Tunezja zalicza się do 1 strefy roamingowej. Za połączenie głosowe z Tunezji do Polski oraz innych państw UE płaci się 4,03 zł, do strefy roamingowej 2 jest to 6,05 zł za minutę, a do strefy 3 to 8,07 zł za min. Stawka za połączenie odebrane w roamingu wynosi 4,03 zł. Za międzynarodowy MMS trzeba zapłacić 2,46 zł, przy czym opłata jest naliczana za każde rozpoczęte 100 KB. Wysłanie SMS-a z Tunezji kosztuje 1,42 zł, do pozostałych państw 1,85 zł. Jeśli chodzi o mobilny internet, to transmisja danych podczas wakacji w Tunezji oznacza opłatę w wysokości 0,05 zł za 1 KB.

Internet w hotelach w Tunezji

Hotele w Tunezji zwykle oferują swoim gościom dostęp do internetu. Turysta po zameldowaniu otrzymuje hasło do wi-fi i może w ten sposób zalogować się do sieci w pokoju albo hotelowym lobby. Inną popularną opcją są kafejki internetowe działające na terenie hotelu. Internet bezprzewodowy, z którego możemy skorzystać w hotelu, najczęściej jest darmowy.

Co zabrać do Tunezji, żeby wygodnie połączyć się z siecią? Oczywiście smartfon, do którego można też kupić kartę sim od lokalnego operatora, prócz tego praktycznym rozwiązaniem będzie przenośny router, ponieważ pozwoli on podzielić sygnał na kilka urządzeń. Do routera da się podłączyć dowolne urządzenia mobilne, więc w tym samym czasie kilka osób na różnych sprzętach może przeglądać internet.

Tunezyjska karta sim – porównanie

Zamiast roamingu często poleca się wykupienie pakietu danych od tunezyjskich operatorów sieci komórkowych. Można to zrobić na lotnisku, w dużych miastach jak Tunis działa też sporo autoryzowanych punktów obsługi klienta. Obcokrajowiec chcący po przylocie do Tunezji kupić kartę sim musi okazać paszport. Do wyboru jest kilka pakietów. Ceny w Tunezji podawane są w dinarach – 1 TND (dinar tunezyjski) to ok. 0,32$.

Ooredoo oferuje turystom 4 GB danych za 0,99$, a karta jest ważna jeden dzień. W Orange jest więcej planów:

– 1 GB na 30 dni za 1,48$
– 2,2 GB na 30 dni za 2,63$
– 6 GB na 30 dni za 4,93$
– 10 GB na 30 dni za 6,58$
– 25 GB na 30 dni za 9,87$
– 55 GB na 60 dni za 18,09$
– 75 GB na 60 dni za 19,73$

W Tunisie Telecom można kupić 1 GB na 30 dni za 1,64$ albo 2,5 GB na 30 dni za 3,12$. Są jeszcze oferty na Amazon, jak Orange Holiday World SIM, w cenie 39,99$ za 10 GB, działające także np. w Egipcie – to korzystne rozwiązanie dla osób, które planują podróżować po Afryce Północnej. Większość tunezyjskich kart sim można doładować, kiedy termin ważności dobiegnie końca.

Jak jeździć po Tunezji autem bez internetu (nawigacji)?

Internet przydaje się aby sprawdzić co kupić w Tunezji albo co warto zwiedzić, korzysta się też z niego do nawigacji samochodowej, która pozwala łatwo i szybko dotrzeć do najlepszych miejsc, odnaleźć starożytny amfiteatr, medynę czy wskazać zabytkowe meczety dostępne dla turystów.

Brak internetu na szczęście nie oznacza przymusowej rezygnacji z nawigacji. Aby turyści mogli swobodnie poruszać się po Tunezji, wystarczy aplikacja Maps.me. Jest ona darmowa, do pobrania z Google Play. Ma funkcję wyznaczania tras, pokazuje korki, lokale gastronomiczne, atrakcje turystyczne, a podczas korzystania z mapy nie są pobierane żadne dane pakietowe. Maps.me można zainstalować na urządzeniach z systemem Android oraz iOS.

Czy w Tunezji działa WhatsApp i Messenger?

W Tunezji nie są blokowane. W razie problemów sprawdź, czy pomoże zainstalowanie darmowego programu typu VPN.

Autor

Szymon Machniewski
Szymon Machniewski
Od ponad 20 lat podróżuję po świecie - zarówno z biurami podróży, jak i na własną rękę. Przygotowuję szczegółowe recenzje hoteli, wskazówki do planów wycieczek i inne informacje, które możesz wykorzystać podczas wyjazdu. Na co dzień prowadzę małą agencję marketingową.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
duch
duch
2 miesięcy temu

Ludzie przyjeżdzający do Tunezji maja problem z otwieraniem stron internetowych nawet korzystając z WIFi hotelowego i nie wiem czy to coś telefon blokuje czy jest inny powód narazie nie znalazłem na to odpowiedzi w internecie