Waluta Tunezji

28 grudnia 2017
Click to rate this post!
[Total: 445 Average: 4.3]

Tunezja to miejsce często wybierane na urlop – nie tylko przez polskich turystów. O czym należy pamiętać, przygotowując się do wyjazdu? Jedną z najważniejszych spraw, których nie można pominąć, są kwestie finansowe.

Obowiązującą w Tunezji jednostką monetarną jest dinar tunezyjski (TND). W obiegu znajdują się:

– monety o nominałach 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100 i 200 milimów (1 dinar = 1000 milimów) oraz ½, 1, 2 i 5 dinarów,

– banknoty o nominałach 5, 10, 20 i 50 dinarów.

1 TND to ok. 1,43 zł – tak przedstawia się aktualny kurs dinara tunezyjskiego (stan z dnia 28. 12. 2017 r.).

Jaką walutę zabrać do Tunezji?

Najważniejsza rzecz, o której w żadnym wypadku nie wolno zapomnieć: wwóz, jak i wywóz dinarów poza granice Tunezji jest nielegalny. Turyści muszą liczyć się zatem z rygorystycznymi kontrolami podczas odprawy celnej i bagażowej. Jaką zatem walutę powinni zabrać ze sobą? Zdecydowanie najlepszą opcją jest euro – kupimy je w Polsce bez najmniejszego problemu, a w Tunezji wymienimy na dinary. Stosownych transakcji dokonamy w kantorach znajdujących się na lotniskach, w hotelach i na ulicach, możemy w tym celu udać się również do banku. Warto zachować kwit potwierdzający operację – niewykluczone, że przyda się na lotnisku. Innym wariantem są dolary – rzadziej polecane, ponieważ przelicznik zazwyczaj nie jest korzystny. Co się zaś tyczy kursu dinara, to jest on ustalany przez Centralny Bank Tunezyjski, w związku z czym we wszystkich kantorach jest mniej więcej jednakowy – odchylenia są niewielkie.

W popularnych kurortach nie powinniśmy mieć kłopotu z płaceniem kartą kredytową w restauracjach, hotelach czy w niektórych sklepach, niemniej i tak najlepiej mieć odpowiednią ilość gotówki – zwłaszcza że prowizje od wypłat z tunezyjskich bankomatów do niskich nie należą. Oczywiście przed wyjazdem dobrze jest zapoznać się w swoim banku z cennikiem.

 

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments