Mahdia

15 marca 2019
Click to rate this post!
[Total: 5 Average: 3.8]

Mahdia to miasto w północno-wschodniej części Tunezji o bużliwej historii, związanej z wojnami na tle religijnym. Po tym niespokojnym czasie do dzisiaj zachowały się niektóre zabytki, a także repliki starożytnych zabudowań. W X wieku naszej ery miejscowość ta była punktem strategicznym dla kontynentalnych szlaków handlowych, ponieważ dysponowała pokaźną flotą oraz ze względów bezpieczeństwa, otoczona była sporych rozmiarów fortyfikacjami obronnymi. Mahdię charakteryzują niedostępne dla tubylców świątynie muzułmańskich duchownych, do których pielgrzymują tunezyjscy wyznawcy islamu. Miasto jest jednym z najważniejszych punktów na religijnej mapie kraju.

Atrakcje turystyczne Mahdii

Bez wątpienia największą uwagę przykuwają tutaj zabytkowe świątynie, które udostępniane są do zwiedzania jedynie w czasie pomiędzy rytualnymi modlitwami. Unikatowe na skalę światową są surowe świątynie Fatymidów. Szczególnie odznacza się tutaj Wielki Meczet Hadża Mustafy Hamzy- skromna, monumentalna świątynia, pozbawiona tradycyjnych minaretów.

Poza obiektami sakralnymi Mahdia szczyci się również zabytkową medyną oraz sporym, prężnie funkcjonującym portem – znakomita większość lokalnych mieszkańców zajmuje się rybołówstwem lub działalnością turystyczną. Portowe restauracje przyciągają turystów wybornymi owocami morza – szczególnym powodzeniem cieszą się makrele i sardynki poławiane w okolicznych zbiornikach. Mahdia to idealne miejsce dla wczasowiczów nastawionych na plażowanie. Miasteczko nie jest duże, odwiedzających jest tu relatywnie mniej niż w innych tunezyjskich kurortach, dzięki czemu warunki do wypoczynku nad morzem są tutaj idealne. Śnieżnobiały piasek, ciepła, czysta woda i zatoczki idealne zarówno dla nurków jak i dla żeglarzy to prawdziwy wakacyjny raj. Mahdia to także wyśmienita baza wypadowa by zwiedzić Monastir, Safakis czy Hammamet i Sousse. Niedaleko stąd jest także do miasteczka Al.- Dżamm, gdzie zobaczyć można Amfiteatr Rzymski, trzeci co do wielkości na świecie.

Informacje praktyczne
– Mahdia jest rajem dla nurków – w mieście działa popularna szkółka nurkowania Cap Afrique.
– Czas przelotu do Tunezji do około 3,5 h.
– Zmiana czasu: w okresie letnim przylatując do Tunezji cofamy zegarki o jedną godzinę w tył w stosunku do czasu polskiego.
– Fotografowanie na wczasach: do Tunezji nie wolno wwozić dronów. Przywieziemy tu jedynie tradycyjne kamery i aparaty fotograficzne.
– Plaże: w Mahdii sam wstęp na plaże (z wyłączeniem tych hotelowych) jest bezpłatny, za wypożyczenie leżaka i parasola trzeba jednak zapłacić ok. 10 TND (13 zł).
Temperatury w Mahdii: w sezonie letnim od czerwca do września temperatura waha się od 30 do 36 stopni. Zimą oscylują w granicach 20 stopni.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments