Monastir

17 marca 2019
Click to rate this post!
[Total: 3 Average: 3]

Monastir jest miastem portowym, ulokowanym u wschodnich wybrzeży Tunezji. Jego bogata historia wiąże się z czasami fenickimi i rzymskimi. Okres prosperity Monastiru przypada jednak na średniowiecze, kiedy powstał tu chrześcijański klasztor.

Atrakcje turystyczne Monastiru

Miasto ma dwa punkty obowiązkowe, które odwiedza każdy turysta. Pierwszym z nich jest Ribat Harthema – pokaźnych rozmiarów kompleks zabudowań obronnych z muzułmańskim klasztorem, który chronił linię brzegową kraju od VIII w. n.e. Funkcjonuje tu muzeum sztuki i kultury islamskiej, w którym znajduje się sporo kolekcji monet, tradycyjnej biżuterii, zachowanych fragmentów Koranu oraz map i fotografii przedstawiających Monastir sprzed modernizacji.
Drugą ważną atrakcją jest staromiejska medyna z tradycyjnymi arabskimi sklepikami oraz ciekawymi bramami niegdyś prowadzącymi do głównej części miasta. Znajduje się tu także Wielki Meczet – wspaniała surowa budowla zbudowana z IX wieku. Niestety można go oglądać tylko z zewnątrz, wstęp do środka mają bowiem jedynie muzułmanie. Medyna to także wiele straganów lokalnymi wyrobami, które z powodzeniem nadają się na piękne pamiątki z tunezyjskich wakacji. Kupimy tu pikantne przyprawy oraz wszelkiego rodzaju cuda rękodzielnicze, między innymi pachnące, skórzane torebki, tkane na płasko koce, narzuty i dywaniki oraz kosze wiklinowe w każdym rozmiarze. W Monastirze warto udać się także do dostojnej, monumentalnej budowli, jaką jest Mauzoleum Burguiby (prezydenta Tunezji), ulokowanej na terenie muzułmańskiego cmentarza. Potężne minarety mauzoleum widoczne są z wielu punktów w mieście. Mauzoleum jest bogato przyozdobione złotymi detalami.
Wizytówką Monastiru są także czyste, pozbawione tłumów turystów plaże. Klimatyczna promenada prowadząca pod strzelistymi palmami prowadzi aż do portu jachtowego, gdzie można obejrzeć tutejsze łodzie lub smacznie zjeść w portowej restauracji. Owoce morza są tutaj naprawdę niedrogie i bardzo świeże.
Turyści chętnie odwiedzają także zabytkową willę na odległej o 3 km od portu plaży – był to dom prezydenta Burgiby, w którym mieszkał do końca swojego życia.

Informacje praktyczne:
-W Monastirze naprawdę ciężko jest kupić alkohol. Trunki najłatwiej dostępne są w hotelowych barach i restauracjach.
-Turyści nastawieni na rozrywkę i życie nocne najlepiej zabawią się w dzielnicy Skanes, gdzie w sezonie letnim działają kluby i dyskoteki czynne do białego rana.
-Jedną z najbardziej polecanych plaż w Monastirze jest plaża nieopodal route de la Corniche.
-Monastir jest rajem dla miłośników golfa. Kilkaset metrów od centrum miasta działają dwa prestiżowe pola golfowe: Flamingo Golf Club i Palm Links Golf Club.
-Sklepy w mieście są czynne codziennie (także w niedziele i święta). Najlepsze produkty można jednak nabyć na targu, gdzie wszystko jest świeże i tańsze niż w marketach.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments