Jak dojechać do Macedonii?

16 sierpnia 2017
Click to rate this post!
[Total: 71 Average: 4.4]

Samolotem, pociągiem czy samochodem? Oto jeden z najważniejszych dylematów, jaki muszą rozstrzygnąć osoby planujące urlop w Macedonii. Który środek transportu jest najlepszy? Na uwadze trzeba mieć różne przesłanki – włącznie z indywidualnymi upodobaniami i możliwościami.

Samolotem do Macedonii

Samolot to wygodny środek transportu, niemniej decydując się na ten wariant, należy liczyć się z tym, że w rachubę wchodzi głównie lot z przesiadkami, np. w Brukseli, Paryżu, Frankfurtcie, Mediolanie, Eindhoven, Oslo, Sztokholmie czy w Malme. Można też polecieć np. do greckich Salonik i stamtąd autokarem udać się do Skopje. Średni czas lotu do Macedonii to ok. 2 godzin, ale podróż może się znacząco wydłużyć – w zależności od czasu oczekiwania na przesiadkę. Bilet w obie strony zarezerwowany z miesięcznym wyprzedzeniem można kupić średnio za 400-450 zł (mowa tu o tanich liniach).

Jeśli ktoś się uprze i koniecznie chce dostać się samolotem do Macedonii bez przesiadek, to powinien wiedzieć, iż jakiś czas temu linie Small Planet Airlines uruchomiły czarterowe połączenia z Katowic do Ochrydy. Bilet w obie strony kosztuje ok. 1200 zł.

Przeczytaj również:

Autokarem do Macedonii

Do Macedonii można wybrać się autokarem. Taka opcja znajduje się w ofercie kilku przewoźników. Do wyboru są zwykle dwie trasy do Skopje – z Warszawy i Katowic, pojazdy nie kursują z dużą częstotliwością. Szybciej będzie wyjechać z Niemiec, np. z Frankfurtu nad Menem do Ochrydy – cena biletu kształtuje się na poziomie ok. 105 EUR.

Pociągiem do Macedonii

Podróż pociągiem do Macedonii to wariant dla cierpliwych, albowiem i w tym przypadku nie ma bezpośrednich połączeń. Co zatem zrobić? Jest parę możliwości. Jedną z nich jest przejazd do Budapesztu pociągiem, stamtąd również koleją do Belgradu i stąd do Skopje. Do Budapesztu można ponadto dostać się tanimi liniami lotniczymi – bilet na samolot kupiony ze stosownym wyprzedzeniem, np. dwumiesięcznym, nie będzie dużym obciążeniem dla kieszeni. Za bilet na pociąg z Budapesztu do Belgradu w obie strony zapłacimy ok. 26 EUR – i mniej więcej tyle samo za podróż w obie strony z Belgradu do Skopje.

Samochodem do Macedonii

Podróż samochodem z Polski do Macedonii trwa ok. 18 godzin, ale jeżeli planujemy sporo postojów i chcemy po drodze zobaczyć parę ciekawych rzeczy, dojazd do miejsca docelowego zajmie nam więcej czasu. Oto przykładowa trasa:

– z Warszawy kierować się na Kielce, Kraków, przez Słowację trzeba przejechać do Budapesztu, stamtąd ruszyć na Nowy Sad i Belgrad, przez serbski Nisz i następnie do Skopje.

Powyższą trasę pokonuje się w większości autostradami, jadąc przez Węgry i Słowację najlepiej poruszać się tamtejszymi drogami krajowymi. Zatem nie ma problemów z tym, żeby odbywać wakacje samochodem.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments