Waluta Macedonii

16 sierpnia 2017
Click to rate this post!
[Total: 184 Average: 4.3]

Planujesz urlop w Macedonii? Zapewne zatem zastanawiasz się, jaką walutę najlepiej ze sobą zabrać. Takimi kwestiami najlepiej zainteresować się jeszcze przed wyjazdem, aby na miejscu uniknąć ewentualnych niespodzianek.

Macedońską walutą jest denar macedoński. 100 MKD to ok. 6,90 zł. Aktualnie w obiegu znajduje się  bilon o nominałach: 1, 2 i 5, 10, 50 denarów. Do 2014 r. w obiegu była również moneta 50 deni, ale została wycofana.

Jaką walutę zabrać do Macedonii?

Z nabyciem denarów macedońskich w Polsce może być kłopot. O ile w dużych miastach da się znaleźć kantor, gdzie omawiana waluta jest dostępna, o tyle w mniejszych miejscowościach nie jest to już proste. Z tego też względu najlepszym rozwiązaniem jest zabranie ze sobą euro. Wymiana euro na denary w macedońskich kantorach nie przysporzy problemu. Poza tym w wielu restauracjach, sklepach czy hotelach przyjmowane są płatności w euro – to dość ciekawe zjawisko zważywszy na fakt, że Macedonia nie leży w strefie euro. Co więcej, nie jest nawet członkiem Unii Europejskiej – w 2005 r. przyjęto ją w poczet państw kandydujących.

Przeczytaj również:

Kupując denary w kantorach w Macedonii, trzeba brać poprawkę na dwie rzeczy. Po pierwsze – kurs tej waluty jest z góry narzucony, a to oznacza, iż we wszystkich kantorach jest jednakowy. Po drugie – niektóre kantory doliczają prowizję za wymianę.

Ponadto warto mieć przy sobie kartę. Bezgotówkowe transakcje są honorowane w Macedonii, więc gdyby niespodziewanie skończyła się nam gotówka, płatności w różnych punktach handlowych i usługowych dokonamy kartą.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments