Macedonia Północna to kraj, który – pomimo swoich licznych atrakcji – bywa często pomijany w trakcie wyprawy po Półwyspie Bałkańskim. A trzeba tu podkreślić, że ta europejska perełka posiada naprawdę wiele cudów przyrodniczych oraz architektonicznych. Do najbardziej znanych i cenionych miejsc w kraju należą Jezioro Ochrydzkie (nazywane „słodkim morzem” lub „perłą Macedonii”), Kanion Matka, Skopje – stolica państwa, piękne pasma górskie oraz urokliwe kościółki i cerkwie. Podróżując po wciąż niezgłębionej Macedonii Północnej, można natrafić także na przepyszne, pachnące i kolorowe pamiątki. Lokalne bazary emanują prawdziwymi pysznościami, a sympatyczni handlarze oferują ręcznie tworzone souveniry. Warto wybrać się na targ z całą rodziną!
Jakie prezenty należy przywieźć z podróży po Macedonii Północnej?
Oto kilka propozycji dla miłośników smacznych, słodkich oraz praktycznych pamiątek
– Propozycja nr 1 – alkohole
Trunki – słodkie, półwytrawne lub wytrawne – to trafiony pomysł na prezent dla wszystkich amatorów alkoholi. Jako że w Macedonii Północnej nie można narzekać na brak napojów wysokoprocentowych, każdy znajdzie coś tylko dla siebie (lub dla swoich najbliższych). Lubicie rakiję? Doskonale! Lokalne targi i bazary pękają w szwach od nadmiaru tego trunku. Przepyszną, domową rakiję z winogron można kupić już za około 150.00 – 200.00 denarów lub spróbować jej wprost od producenta. A oprócz rakii, przydadzą się Wam również specjalne kieliszki. Naczynia do popijania tego dość ciężkiego napoju alkoholowego są wykonane z grubego szkła i charakteryzują się długimi szyjkami.
Innym alkoholowym souvenirem może być również piwo – czyli znany Nam dobrze… browar. Krali Marko, Skopsko i Zlaten Dab to najpopularniejsze piwa w tej części Półwyspu Bałkańskiego. Jeśli jednak lubicie rozkoszować się wieczorną lampką wina, polecamy Wam alkohole domowej roboty.
Zobacz również:
- Macedonia – zabytki
- Co zabrać do Macedonii?
- Atrakcje dla dzieci w Macedonii
- Macedonia – kontynent
- Macedonia – wycieczki fakultatywne
- Macedonia – gniazdka
– Propozycja nr 2 – pasty warzywne
Ajwar, pindżur, lutenica – czy mówią Wam coś te nazwy? Pewnie nie! Dlatego też nie będziemy dłużej trzymać Was w niepewności i zdradzimy, że są to nazwy past warzywnych. Ajwar stanowi najpopularniejszą pastę na bazie jarzyn i składa się z pieczonych czerwonych papryk, bakłażanów i czosnku. Ciekawostką jest fakt, że to aromatyczne smarowidło wywodzi się z kuchni serbskiej. Czym różni się ajwar od pozostałych dwóch? W paście pindżur znajdziemy nie tylko paprykę i bakłażany, ale także moc pomidorów, zaś lutenica to smakołyk robiony z domieszką marchewki.
Do czego przydadzą się Nam pasty warzywne? Głównie do smarowania chleba, do aromatycznego gulaszu i jajecznicy, a także jako dodatek do serów czy wędlin.
– Propozycja nr 3 – sery i kiełbasy
Sery, kiełbasy i wina to wymarzone trio na wieczorny seans filmowy lub spotkanie z przyjaciółmi. Jeśli kiedykolwiek będziecie na wakacjach w Macedonii Północnej, to koniecznie przywieźcie stamtąd lokalne wyroby mleczne oraz aromatyczne wędliny. Do wyboru macie m.in.:
- sirenje – biały ser solankowy;
- kaszkawał – żółty ser;
- jogurty naturalne;
- kajmak – rodzaj kremu nabiałowego;
- kulen – suszoną, paprykową kiełbasę;
- kiełbasę herbacianą.
To będzie prawdziwa uczta!
– Propozycja nr 4 – przyprawy
Z pewnością nie będzie żadnym zaskoczeniem fakt, że najpopularniejszą macedońską przyprawą jest suszona papryka. Aromatyczną, słodką i grubo mieloną przyprawę można kupić na każdym lokalnym bazarze, a wybór jest naprawdę ogromny.
Pamiętajcie! Każdy gulasz będzie Wam „wdzięczny”, jeśli podczas gotowania dorzucicie do niego szczyptę macedońskiego przysmaku.
– Propozycja nr 5 – słodycze i inne bałkańskie słodkości
Lokum (galaretki w cukrze pudrze), pszeniczne ciasteczka z figą, miód z ekologicznej pasieki, slatko (owoce gotowane w syropie) – tak w wielkim skrócie można opisać słodką stronę Macedonii Północnej. Ciekawostkę stanowi również fakt, że slatko przygotowuje się nawet ze… skórki arbuza. Brzmi intrygująco, prawda? Sprawdźcie to sami!
– Propozycja nr 6 – aromatyczna kawa
Lubicie pić poranną kawę? Kto nie lubi… Jako że większość osób celebruje tak swoje poranki, świetnym pomysłem na prezent będzie mocna, aromatyczna kawa. Sama kawa to jednak nie wszystko. Jeśli chcecie, by Wasz napój smakował jeszcze lepiej, koniecznie dokonajcie zakupu małego rondelka z dzióbkiem do parzenia kawy po turecku. Giezwa – bo o nim tutaj mowa – będzie świetnym „pomocnikiem” podczas przygotowywania małej czarnej…
– Propozycja nr 7 – herbata
Herbata to jeden z ulubionych napojów Polaków. Podawana na gorąco, na zimno, z cukrem lub z cytryną stanowi nieodłączny element każdego posiłku. W Macedonii Północnej również nie brakuje aromatycznych ziół do zaparzania, które można serwować na wiele oryginalnych sposobów. Macierzanka, dzika róża, pokrzywa, czarny bez i gojnik (szałwia libańska) to tylko kilka propozycji z całej gamy produktów. Już czuć niesamowitą woń unoszącą się w powietrzu!
– Propozycja nr 8 – orzechy i prażone ziarna
Czy jedliście kiedyś… prażoną ciecierzycę? Jeśli nie, to koniecznie musicie wybrać się na wakacje do Ochrydy. Na miejscu będziecie mogli objadać się także prażoną kukurydzą, orzeszkami w miodzie oraz chrupiącymi, migdałowymi batonikami. Chrupanie słychać tu… na każdym kroku.
– Propozycja nr 9 – ręcznie robione pamiątki
Przechadzając się po macedońskich targach i bazarach, na każdym kroku można spotkać prawdziwe cudeńka wytwarzane przez lokalnych rzemieślników. Gliniane naczynia, filigrany oraz biżuteria z perłą ochrydzką, z pewnością przypadną do gustu każdej miłośniczce pięknych przedmiotów.
Pamiętajcie! Romantyczne kolczyki z perłami zadadzą szyku na niejednym spotkaniu i przyjęciu. Warto mieć je w swojej toaletce!
– Propozycja nr 10 – pozostałe pamiątki
Żeby już nie przedłużać, przedstawiamy Wam listę 8. pozostałych macedońskich souvenirów:
- ikony;
- magnesiki na lodówkę (do wyboru: gliniane, porcelanowe i inne);
- breloczki do kluczy;
- pocztówki;
- drewniane, trójwymiarowe puzzle (robione ręcznie);
- lampy z tykwy;
- kiść suszonych papryczek;
- rozmaite kubki i kubeczki (np. na poranną kawkę).