Macedonia – praktyczne porady

21 grudnia 2018
Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 3]

Republika Macedonii stanowi kwintesencję Bałkanów – jej wielowiekowe zabytki, a także urokliwe, zapierające dech w piersiach zakątki, pozostawiają trwały ślad w pamięci turystów. Jeśli jesteście Państwo zainteresowani podróżą do jednego z najpiękniejszych krajów Półwyspu Bałkańskiego, koniecznie sprawdźcie, jak przygotować się do wyjazdu.

Napiwki w Macedonii

Przyjęte jest dawanie napiwków zarówno kelnerom, przewodnikom, jak i kierowcom – zazwyczaj jest to 10 – 15 procent rachunku.

Alkohole w Macedonii

Najchętniej spożywanym alkoholem w Republice Macedonii jest wino – kraj ten może pochwalić się naprawdę wybornymi trunkami. Warto wiedzieć, że najwięcej winorośli znajduje się w rejonie miasta Kavadarci oraz Negotino.

Innym, równie chętnie sączonym specjałem jest rakija – w Macedonii rakiję otrzymuje się z winogron. A piwa? Dobrą informacją dla wszystkich miłośników bursztynowego napoju jest fakt, że Macedonia posiada swoje browary.

Zobacz również:

Polecane piwa:

– Zlaten Dab,
– Krali Marko,
– Skopsko.

Komunikacja miejska w Macedonii

Największe skupisko autobusów znajduje się w Skopje – stolicy kraju. Warto wiedzieć, że z tej części Macedonii dostaniemy się niemal wszędzie.

Ważne! Dworzec w Skopje jest zlokalizowany obok dworca kolejowego, niedaleko centrum.

Macedonia – pozostałe porady

1). Jeśli zamierzasz spędzić urlop w sezonie wakacyjnym, koniecznie zabierz ze sobą najpotrzebniejsze rzeczy.

Oto lista akcesoriów, które przydadzą się w podróży:

– apteczna podręczna (naszpikowana lekami stosowanymi w chorobach przewlekłych, lekami przeciwwymiotnymi oraz przeciwbiegunkowymi, tabletkami przeciwbólowymi, środkami przeciw poparzeniom, materiałami opatrunkowymi, wodą utlenioną, sprayami na owady, żelami na ukąszenia, elektrolitami na wzmocnienie organizmu, wapnem, a także węglem);
– przybory do mycia oraz pielęgnacji ciała (żel pod prysznic, mydło, szampon oraz odżywka do włosów, tonik do twarzy, balsam do ciała, pasta oraz szczoteczka do zębów, krem do twarzy, ręczniki do osuszania ciała, grzebień lub szczotka do włosów);
– ubrania – najlepiej letnie;
– sprzęty elektroniczne (telefon komórkowy, aparat fotograficzny, ładowarki, karty pamięci, przejściówka itp.);
– dodatkowe rzeczy (m.in. mapy oraz przewodniki po kraju, rozmówki, igła i nitka, latarka, zapalniczka, sznurek do wieszania bielizny, woreczki foliowe itp.).

2). Pamiętaj, że obywatele polscy nie potrzebują wiz wjazdowych przy pobytach nie przekraczających 90 dni (w okresie 180 dni). Jedynymi dokumentami podróży uprawniającymi ich do przekraczania granicy, a także pobytu na terenie Macedonii są paszport lub/i dowód osobisty.

3). Przy wjeździe do Macedonii nie są wymagane szczepienia ochronne.

4). W większości dużych hoteli, restauracji, sklepów oraz stacji paliw można płacić kartami kredytowymi.

Najczęściej akceptowane karty to:

• Visa,
• EuroCard/MasterCard,
• Diners Club,
• American Express.

5). Na terenie Macedonii znajduje się dobrze rozwinięta sieć bankomatów. Banki są zazwyczaj czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 18.00 oraz w sobotę od 8.00 do 12.00.

6). Republika Macedonii, ze względu na swoje górzyste położenie, jest krajem polecanym miłośnikom górskich wycieczek.

7). Kuchnia macedońska, podobnie jak kuchnia całego Półwyspu Bałkańskiego (Bałkanów), znajduje się pod silnym wpływem tureckim. Kawa, Baklava, a także cevapi stanowią podstawę menu Macedończyka.

Tego musisz spróbować!

Typowo macedońskim przysmakiem jest Ajwar (ajvar) – lekko pikantny przecier z wielu warzyw (głównie z papryki oraz bakłażanów), serwowany jesienią.

8). Językiem obowiązującym w Macedonii jest macedoński. Trzeba jednak wiedzieć, że turyści mogą porozumiewać się z mieszkańcami także w języku angielskim oraz rosyjskim.

9). Na terenie kraju istnieje obowiązek meldunkowy – jeśli pobyt przekracza 24 godziny, należy dopełnić formalności.

Obowiązku meldunkowego zazwyczaj dokonuje osoba goszcząca (w przypadku prywatnych wizyt) bądź właściciel hotelu, pensjonatu, kempingu lub kwatery. W przypadku, gdy noclegi organizujemy we własnym zakresie, jesteśmy zobowiązani do dokonania meldunku na najbliższym posterunku policji (mac. policiska stanica).

10). 10 miejsc, które warto zobaczyć w Macedonii.

Oto nasza lista:

• Kanion Matka – macedońska „perła” zlokalizowana 15 kilometrów od Skopje.
• Ochryda – miasto położone w południowo – zachodniej części Macedonii, nad Jeziorem Ochrydzkim.
• Skopje – orientalna stolica Republiki Macedonii.
• Stobi – ruiny największego antycznego miasta.
• Park Narodowy Mawrowo oraz góry Korab – najwyższe, a także najdziksze góry Macedonii.
• Park Narodowy Galiczica oraz góry Galiczica – góry zlokalizowane pomiędzy największymi jeziorami Macedonii, między Jeziorem Ochrydzkim oraz Prespą.
• Klasztor Treskawec – jeden z najpiękniejszych klasztorów w kraju.
• Klasztor św. Nauma – obiekt położony przy granicy z Albanią.
• Bitola – miasto zlokalizowane w południowo – zachodniej części Macedonii, położone 15 kilometrów od granicy z Grecją.
• Tetowo – niewielkie miasto zlokalizowane u stóp gór Szar Płanina.

Ciekawostka! Republika Macedońska, pomimo obecności ciekawych miejsc oraz zabytków, należy do najrzadziej odwiedzanych krajów w Europie

11). Najlepszymi miesiącami na odwiedzenie „Bałkanów w Pigułce” są miesiące wiosenne (późna wiosna) oraz letnie (wczesne lato).

12). Instytucje publiczne w Macedonii pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:30 – 16:30, natomiast sklepy są czynne od poniedziałku do piątku od 8:00 do 20:00 oraz w soboty od 8:00 do 15:00 (w sezonie turystycznym sklepy mogą być czynne nawet do 23.00).

13). Nie zapomnij o przywiezieniu regionalnych pamiątek.

Najciekawszą pamiątką regionu będą przepiękne perły ochrydzkie, wytwarzane jedynie z… jednego gatunku ryb (a właśc. z ich ości). Warto zauważyć, że długi sznur pereł upiększy każdą (zwłaszcza wieczorową) stylizację, a także przypomni o fascynującej podróży na Bałkany.

„Coś” dla miłośników drobiazgów

Osoby, które lubią bardziej praktyczne pamiątki, z pewnością ucieszą się z zakupu magnesu na lodówkę lub cieplutkich skarpetek.

14). Na terenie Republiki Macedonii jest honorowane polskie prawo jazdy.

Uwaga! W przypadku pobytów przekraczających trzy miesiące, wskazane jest posługiwanie się międzynarodowym prawem jazdy.

15). Najbardziej niebezpiecznymi regionami Macedonii (pod względem kradzieży) są tereny północno – zachodnie.

16). Macedończycy są narodem życzliwie nastawionym do turystów z Polski.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments