Macedonia to bałkańska perełka wzbudzająca coraz większe zainteresowanie wśród turystów z Polski i nie tylko. Atrakcje w postaci niezwykłych walorów przyrodniczych i unikalnych na skalę światową zabytków przyciągają niczym magnes. Planując podróż w te strony zastanawiamy się, jak wygląda tam kwestia korzystania z internetu.
Macedonia jako samodzielny kraj funkcjonuje od 1992 r. (powstała wskutek rozpadu Jugosławii). Trzy lata później uruchomiono dostęp do internetu – pierwszym jego dostawcą w Macedonii był Unet. Obecnie bezprzewodowa sieć dostępna jest dla ok. 95 proc. Macedończyków – nawet tych, którzy zamieszkują odległe wioski na obszarach górskich. W hotelach z darmowym wi-fi może być problem, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zakup odpowiedniej karty SIM dającej dostęp do mobilnego internetu.
Aktualnie w Macedonii liczy się trzech operatorów dostarczających internet. Są to Vip, Telekom i Lycamobile. Vip z 52 proc. udziałem w internetowym rynku macedońskim posiada pozycję lidera, którą wzmocniła fuzja z firmą One w 2017 r. Kartę SIM można bez problemu nabyć w punktach operatora. Z kartą Prepaid Vip w cenie 299 MKD karta SIM kosztuje 300 MKD. Aktywowana karta Prepaid Vip zachowuje ważność przez 12 miesięcy. Po upływie tego okresu jeszcze przez 3 miesiące da się odbierać połączenia telefoniczne oraz wiadomości tekstowe – aby natomiast w pełni korzystać z usług, trzeba kupić doładowanie za 100, 200, 300, 500 lub 1000 MKD. Domyślnie za 5,9 MKD uzyskujemy 1 MB transmisji danych. Oprócz tego specjalnie dla turystów sieć Vip przygotowała ofertę w postaci turystycznej karty SIM za 499 MKD z 5 GB danych i obniżonymi stawkami za połączenia telefoniczne.
Przeczytaj również:
- Koszty życia w Macedonii
- Pogoda w Macedonii
- Macedonia – waluta
- Kiedy jechać do Macedonii?
- Jak dojechać do Macedonii?
Z kolei w sieci Telekom karta SIM z nielimitowanymi połączeniami, 100 smsami i 100 MB danych jest sprzedawana za 399 MKD. Innym wariantem jest przedpłacona karta SIM z pakietem 5 GB danych na miesiąc za 499 MKD. Można dokupić doładowanie – za minimum 100 MKD.
Jeżeli komuś nie odpowiada żadna z powyższych ofert, ma do dyspozycji jeszcze mobilny internet w Lycamobile. Operator ten kilkakrotnie podejmował próby zaistnienia na rynku macedońskim – ostatecznie udało mu się to w 2016 r. Startowa karta SIM jest dostępna za darmo – dlatego właśnie tak ciężko ją dostać. Gdy wejdziemy w jej posiadanie, najlepiej od razu dokupić doładowanie (przy doładowaniach online przyznawany jest 10 proc. bonus). Do wyboru są pakiety: 500 MB za 59 MKD, 1 GB za 99 MKD, 2 GB za 129 MKD, 3 GB za 219 MKD i 5 GB za 249 MKD.