Słowacja

27 sierpnia 2019
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Każdy, kto chce zobaczyć coś ciekawego, wcale nie musi wyjeżdżać na drugi koniec świata. Warto również odwiedzać kraje, które nie są zbytnio oddalone od Polski – za świetny przykład niech posłuży tutaj Słowacja.

Słowacja to państwo śródlądowe w Europie Środkowej graniczące z Austrią, Polską, Czechami, Ukrainą i Węgrami. Zajmuje powierzchnię 49 035 km kw. Stolicą kraju jest Bratysława. Lot na Słowację trwa około godziny, samoloty odlatują m.in. z Warszawy, Krakowa, Katowic i Gdańska.

Słowacja leży w strefie klimatu umiarkowanego. Im dalej na północ, tym chłodniej. W kwestii pogody Słowacja jest dość podobna do Polski. Lipiec na Słowacji jest najcieplejszym miesiącem – termometry pokazują wówczas średnio 27 st. C. Turyści odwiedzają Słowację o różnych porach roku – w zależności od preferencji co do spędzania wolnego czasu. Dużą popularnością wśród Polaków kraj ten cieszy się zimą – nasi rodacy chętnie jeżdżą tam na narty. To, co zabrać na wakacje na Słowację, zdeterminowane jest charakterem i terminem wyjazdu, nie wolno rzecz jasna zapomnieć pieniędzy i dokumentów. Osoby podróżujące samochodem muszą pamiętać o nabyciu winiet. Z internetem na Słowacji nie ma problemów – w hotelach jest wi-fi, a do telefonu najlepiej kupić kartę SIM.

Bezpieczeństwo na Słowacji

Słowacja jest bezpiecznym krajem, choć ryzyka pewnych zdarzeń nie da się wykluczyć. Tak jak wszędzie, tak i tu, zdarzają się kradzieże, napady i włamania, dlatego trzeba zachować ostrożność. Należy pilnować bagażu, dokumentów i pieniędzy oraz rozważnie podchodzić do zawierania nowych znajomości.

Słowacja – wiza

Słowacja na dowód osobisty? Jak najbardziej tak – obywatele Polski korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego, w związku z czym nie jest potrzebna im wiza (pod warunkiem, że pobyt na Słowacji nie trwa dłużej niż 90 dni). Ważny dowód osobisty wystarczy do przekroczenia granicy, może to być też paszport. Bardzo istotne jest to, aby dokument potwierdzający tożsamość nie nosił śladów zniszczenia.

Jaką walutę zabrać na Słowację?

Jednostką monetarną Słowacji jest euro (1 EUR to ok. 4,37 zł – kurs z dnia 27 sierpnia 2019 r.). Jaką walutę zabrać na Słowację? Oczywiście euro, aczkolwiek na miejscu nie będzie problemu z wypłaceniem gotówki z bankomatu czy opłaceniem rachunku kartą. Na Słowacji ceny są wyższe niż w Polsce, lepiej zatem przygotować się na większe wydatki. W ramach pamiątki ze Słowacji można przywieźć wędzone sery owcze (Parenica i Parenicky), ser bryndza, bazujący na herbacie likier Tatrzański czaj, wyroby rękodzielnicze, porcelanę oraz lokalne piwa i wina.

Zabytki na Słowacji

Planując wyjazd na Słowację, warto przygotować plan zwiedzania uwzględniający takie atrakcje jak m.in.:

– obiekty z listy dziedzictwa UNESCO: Bańska Szczawnica (jedno z najstarszych w Europie miast górniczych), Bardejów (miasto w północno-wschodniej Słowacji), Cerkiew pw. św. Mikołaja w Bodružalu, Dobszyńska Jaskinia Lodowa na terenie płaskowyżu Słowacki Raj, zespół zabytkowych świątyń słowackiej architektury drewnianej w Karpatach, kościoły artykularne (w Hronseku, Świętym Krzyżu, Istebném, Leštinach i Kieżmarku), Park Narodowy Kras Słowacki, miasto Lewocza, pierwotne lasy bukowe Karpat, siedziba biskupów Spiska Kapituła, Katedra św. Marcina w Spiskiej Kapitule, miasto Spiskie Podgrodzie, fragment bukowego lasu pierwotnego Stužica, wieś Vlkolínec, Zamek Spiski z przełomu XI i XII w. (jeden z największych tego typu obiektów w środkowej Europie), wieś Żehra,

– liczne jaskinie, np. Jaskinia Bielska, Demianowska Jaskinia Lodowa, Jaskinia Krasnogórska, Jaskinia Ważecka etc.,

– zamki, np. Beckov, Budatín, w Čachticach, Devín, w Levicach, Orawski, Powaski, Sokolí Kameň, w Trenczynie itp.,

– parki narodowe: Mała Fatra, Niżne Tatry, Muránska planina, Wielka Fatra, Słowacki Raj, Pieniński Park Narodowy, Park Narodowy „Połoniny”, Tatrzański Park Narodowy,

– miasta, np. Bratysława, Koszyce, Bańska Bystrzyca, Brezno, Trenczyn, Poprad etc.,

– pałac w Smolenicach,

– obszary chronionego krajobrazu: Dunajskie Łęgi, Polana, Wyhorlat.

Kurorty na Słowacji

Najchętniej odwiedzanymi kurortami na Słowacji są m.in.:

– Bojnice – jedno z najstarszych uzdrowisk na Słowacji leżące w środkowo-zachodniej części kraju,

– Pieszczany – słowackie uzdrowisko leżące w dolinie Vagu i słynące z wód termalnych o unikalnym składzie,

– Trenczyńskie Cieplice – znane  uzdrowisko w zachodniej Słowacji, leży w dolinie potoku Teplicka w obszarze gór Strażowskich,

– Turčianske Teplice – uzdrowisko w środkowej Słowacji położone  na wysokości 495 m n.p.m. w Kotlinie Turczańskiej,

– Drużbaki Wyżne – miejscowość uzdrowiskowa w kraju preszowskim na Słowacji,

– Bardejów-Zdrój – ośrodek uzdrowiskowy znajdujący się u podnóża masywu Magury,

– Dudince – miejscowość uzdrowiskowa położona na południu Słowacji,

– Sklené Teplice – kurort leżący w dolinie Gór Stiavnickich,

– Sliač – uzdrowisko usytuowane w dolinie rzeki Hron,

– Terchová – miejscowość położona 25 km na wschód od Żyliny,

– Podhájska – kurort w południowo-zachodniej Słowacji,

– Štúrovo – miejscowość usytuowana w południowej Słowacji, przy granicy z Węgrami,

– Zuberec – ośrodek leżący w północnej części kraju,

– Wysokie Tatry – miasto leżące w słowackich Tatrach,

– Zdziar – wieś u podnóża Tatr Bielskich i Magury Spiskiej na słowackim Spiszu,

– Beszeniowa – miejscowość w północnej Słowacji leżąca wzdłuż rzeki Wag,

– Liptowski Jan – miejscowość usytuowana na terenie Parku Narodowego Tatry Niskie,

– Dunajská Streda – miasto leżące na Małej Nizinie Naddunajskiej.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments