Gdzie na wakacje samochodem?

12 czerwca 2024
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

W pandemicznym, 2020 roku, wczasy swoim samochodem cieszyły się rekordowym zainteresowaniem, ale mnóstwo Polaków wybiera takie wyjazdy za każdym razem. Gdzie możesz pojechać autem na wakacje za granicę, żeby było ciepło i jak długo trwa podróż? Oto przykładowe kierunki, które mogą Cię zainteresować. Wakacje samochodem mogą być ciekawą przygodą!

Na skróty:

Bułgaria

Jeden z takich kierunków, które cieszą się wśród Polaków szczególnym zainteresowaniem. Już kilkadziesiąt lat odwiedzaliśmy Złote Piaski czy Słoneczny brzeg, gdzie latem jest po prostu bardzo ciepło. Temperatura w Bułgarii w lipcu czy sierpniu jest wysoka, a morze jest ciepłe. Natomiast jeśli wybierzesz się tam na wakacje w czerwcu, to może jednak być różnie. Maj w Bułgarii to już duże ryzyko pod względem pogody – nie jest to okres, w którym możesz plażować. Woda w morzu będzie zimna. Często wybieramy ten kierunek m.in. ze względu koszty życia w Bułgarii, które są bardzo niskie. Dlatego możesz spędzić tam wakacje bardzo niskim kosztem – zdecydowanie taniej niż nad polskim morzem. Ile czasu trwa dojazd na miejsce? Samochodem do Bułgarii z Warszawy, do Burgas, pojedziesz około 22 h, ale bez przerw. Przed Tobą ponad 1600 km. Możesz wybrać jedną z kilku tras. Odległość spora, ale zdecydowanie warto wybrać ten kierunek, gdyż w wakacje cieszysz się tam gwarantowaną pogodą! Bułgaria od lat pozostaje jednym z ulubionych celów urlopowych Polaków.

A gdzie się zatrzymać? Masz do wyboru całą masę miejsc noclegowych – miejscami we wręcz śmiesznych cenach! Ogromna liczba kurortów i różne rodzaje zakwaterowania – wybierz idealne dla Ciebie rozwiązanie. Znajdziesz tam m.in. cudowne hotele na wakacje z dzieckiem.

Chorwacja

Kolejny, jeden z najpopularniejszych kierunków, które są wybierane przez Polaków i prawdopodobnie częściej niż samolotem docieramy tam samochodami. Przyczyny? Jest ich wiele, ale przede wszystkim chodzi o temperatury w Chorwacji. W zasadzie sezon zaczyna się już w maju, ale jednak wakacje w maju w tym państwie nie będą najlepszym rozwiązaniem dla fanów upałów i ciepłej wody. Natomiast Chorwacja w maju stanowi już niemal gwarancję wysokich temperatur. Ceny w Chorwacji są w dalszym ciągu atrakcyjne jak na polską kieszeń. Właśnie dlatego kierunek ten jest tak chętnie wybierany. Dla wielu minusem tego kraju są kamieniste plaże – piaszczystych jest bardzo mało. Jak wygląda podróż samochodem do Chorwacji? Jej czas zależy przede wszystkim od tego, gdzie zamierzasz jechać. Wybrzeże w tym kraju jest bardzo długie i w zależności od tego, gdzie się wybierzesz, różny będzie czas podróży. Np. do popularnej miejscowości Makarska, które znajduje się na południu kraju pojedziesz ok. 16 godzin. Jeśli wybierzesz kurort na północy, to wówczas oszczędzisz kilka godzin. Interesuje Cię ekonomiczny wariant wakacji? W takim razie sprawdź pola namiotowe w Chorwacji.

Chorwacja zapewnia ogromną liczę miejsc noclegowych. Mało jest jednak wysokiej klasy hoteli. Natomiast bez problemów znajdziesz miejsce u gospodarzy, w doskonale wyposażonych apartamentach.

Węgry

Ten kierunek wakacyjny wybierany jest przez Polaków od dziesiątków lat. Przyczyn tego jest wiele, ale należą do nich temperatury na Węgrzech, które są dużo wyższe niż w Polsce latem. Po prostu – jadąc tam w wakacje możesz mieć pewność atrakcyjnej pogody i ciepłej wody. Czy to wystarczy? Kolejnym argumentem jest krótka droga na Węgry z Polski. Dojedziesz tam z Warszawy w zaledwie ok. 9 h, a jeśli mieszkasz na południu Polski, to nawet ponad 3 godziny szybciej! Kolejną zaletą tego kraju są stosunkowo niskie koszty urlopu. Ceny na Węgrzech są atrakcyjne jak na polską kieszeń. Poza tym nie będziesz się tam nudzić. Zdecydowanie godny odwiedzenia jest m.in. Budapeszt, czyli stolica kraju. Węgry nie mają dostępu do morza – urlop spędza się tam nad Balatonem, gdzie latem masz w zasadzie gwarancję bardzo ciepłej wody.

Na Węgrzech nie będziesz się nudzić, a kolejnym plusem tego kraju są dostępne w bardzo atrakcyjnej cenie miejsca noclegowe.

Włochy

Kolejnym kierunkiem, który możesz wybrać, jeśli chcesz jechać na wakacje własnym autem są Włochy. To kolejny z bardzo lubianych przez Polaków kierunków. Jedną z miejscowości godnych polecenia jest tam Bibione, które znajduje się na północy kraju. To duży kurort z ogromną liczbą miejsc noclegowych i wszystkim, czego możesz oczekiwać na wakacjach. Atrakcje dla dzieci, miejsca do spacerowania i wiele więcej – nie będziesz się nudzić. Ceny we Włoszech są wyższe niż w Polsce, ale nie bardzo wysokie. Sezon tam wprawdzie nie jest bardzo długi, ale będąc tam latem, masz zapewnione idealne warunki. Oczywiście autem możesz dotrzeć nawet na Sycylię czy Sardynię, ale to już większa wyprawa. Podróż z Warszawy do Bibione zajmie Ci około 13 godzin – najszybsza trasa do Włoch wiedzie przez trasy szybkiego ruchu, więc nie będziesz długo wyczekiwać na dotarcie do wakacyjnego celu. Imponujące są zabytki we Włoszech. Na zwiedzanie tego kraju możesz poświęcić całe miesiące, a i tak poznasz tylko namiastkę tego, co oferuje.


Choć Włochy mogą się wydawać drogim kierunkiem, to w praktyce kraj ten oferuje wiele tanich, atrakcyjnych miejsc noclegowych.

Albania

Jednym z kierunków, które wśród Polaków zyskały w ostatnich latach ogromną popularność jest Albania. Przemawiają za tym niskie koszty życia w Albanii, co przekłada się na atrakcyjną cenę za wakacje. Poza tym ten kraj gwarantuje rewelacyjne, piaszczyste plaże, całkiem podobne do tych, które mamy w Polsce. Sezon w tym kraju jest dosyć długi – Albania w kwietniu nie będzie jeszcze dobrym wyborem, ale już w maju możesz się spodziewać dobrych warunków. Trasa do Albanii jest niestety dosyć długa, więc przygotuj się na podróż, która potrwa powyżej doby – z Warszawy do popularnego kurortu Saranda pojedziesz około 23 godzin, ale jadąc bez żadnych przerw, co raczej będzie trudne. Kiedy dojedziesz na miejsce, to zaskoczy Cię pozytywnie atrakcyjna temperatura w Albanii – w sezonie możesz mieć w zasadzie pewność doskonałych warunków. Ten kraj to jednak nie tylko wypoczynek – zabytki Albanii mogą Ci zająć wiele  dni, a na pewno zrobią ogromne wrażenie!

Kolejną zaletą tego kraju są bardzo tanie hotele – również hotele z basenami. Z dojazdem własnym zapłacisz naprawdę mało:

Grecja

Kolejnym kierunkiem, w którym możesz się wybrać własnym autem jest Grecja. O ile większym wyzwaniem jest zorganizowanie wyjazdu na wyspy, to już na część położoną na półwyspie dotrzesz bez problemów. Którędy jechać do Grecji? Niestety, ale droga nie jest krótka ani prosta, ale warto się tam wybrać, gdyż sezon jest tam długi – trwa w zasadzie od maja do października, ale oczywiście najlepsze warunki do wypoczynku uzyskasz latem. Temperatury w Grecji są wówczas bardzo wysokie – cały czas przekraczają 30 stopni Celsjusza. Waluta grecka to euro, ceny są wyższe niż w Polsce, ale na pewno nie bardzo wysokie. Koszt życia w Grecji wcale nie jest taki duży. Na pewno jednak należy ten kraj wyróżnić ze względu na rewelacyjne zabytki – na pewno nie będziesz się tam nudzić. Kiedy jechać do tego kraju? Maj w Grecji a może kwiecień? Nawet wtedy powinno być już atrakcyjnie, ale ciepłej wody spodziewaj się dopiero w czerwcu. Z Warszawy do Paralii, która jest położona na północy kraju pojedziesz około 20 godzin, ale bez przerwy. Czy warto? Zdecydowanie tak. To kierunek, który zapewnia znakomite warunki pogodowe.

A jak wygląda kwestia miejsc noclegowych? Jest tanio – w apartamentach przenocujesz za grosze.

 

Hiszpania

Hiszpania od lat należy do ulubionych celów wyjazdów Polaków. Wybieramy zarówno wyspy, takie jak Majorca, ale przede wszystkim liczne miejscowości turystyczne na Costa Brava, Costa del Sol i nie tylko. Hiszpania ma wiele cel, a wśród nich – ceny. Koszty życia w Hiszpanii nie są wysokie. Nad morzem jest najczęściej taniej niż nad Bałtykiem, a jednak trudno porównać warunki pogodowe. Temperatury w Hiszpanii są wysokie, ale przez jak długo, to już zależy od regionu kraju. Na południu warunki są wypoczynku są nawet zimą. Natomiast na północy sezon jest zdecydowanie krótszy – trwa około 3 miesięcy, od połowy czerwca do połowy września. Tylko czy to jest aby na pewno dobry kierunek na wyjazd własnym samochodem? Jak najbardziej! Trasa z Polski do Hiszpanii, a konkretnie z Warszawy do Lloret de mar na północy kraju wymaga około 22 godzin jazdy. Tak więc jest to dosyć długa wyprawa, ale zdecydowanie warto. Kraj ten zapewnia nie tylko doskonałe warunki do wypoczynku, ale również cudowne miejsca godne zobaczenia, takie jak choćby Barcelona.

Jak wygląda kwestia miejsc noclegowych w tym kraju? Masz ich do wyboru, do koloru i to w niskiej cenie!

Czarnogóra

Czarnogóra to jeden z takich krajów, które cieszą się wśród Polaków ogromną popularnością od lat, ale daleko jej do takiej, jaką uzyskały inne kierunki. Jeśli chodzi o kierunki podróży, które znajdują się na Bałkanach, to preferujemy Chorwację czy Grecję, ale warto zainteresować się również i tym państwem. Kraj ten znajduje się nad Morzem Adriatyckim. Sezon jest tutaj dosyć długi. Jeśli wybierzesz Czarnogórę w maju, to nie spodziewaj się upałów, ale dosyć atrakcyjnej pogody i fajnych warunków. Natomiast latem możesz już liczyć na wysokie temperatury. Hotelarstwo w Czarnogórze jest wciąż rozwijane – jak na razie dominującym rodzajem miejsc noclegowych są apartamenty. Ceny w Czarnogórze są dosyć atrakcyjne, jak na polską kieszeń, ale jednak z roku na rok jest coraz drożej. Waluta Czarnogóry to euro. Ile się jedzie samochodem do Czarnogóry? Podróż z Warszawy do Budvy, czyli najbardziej popularnego kurortu w Czarnogórze trwa około 19 godzin.

Portugalia

Do mniej popularnych wśród Polaków kierunków należy Portugalia. Nie zmienia to jednak faktu, że to bardzo atrakcyjny kraj pod względem turystycznym – zapewnia wiele ciekawych miejsc godnych zobaczenia na czele z Lizboną czy też Porto. Natomiast problem mogą stanowić ceny w Portugalii, które nie należą do niskich. Jeśli zależy Wam na wysokiej klasie hotelu z pakietem all inclusive, to przygotujcie się na wysoki wydatek, ale oczywiście są tam również dostępne inne miejsca noclegowe. Na pewno jest to miejsce idealne dla tych, którzy nie przepadają za upałami. Temperatury w Portugalii nie są wysokie nawet w sezonie, tzn. nie przekraczają 30 stopni Celsjusza, ale możesz się spodziewać, że na pewno będzie przyjemnie i słonecznie. Jednak miej na uwadze to, że woda w oceanie nie będzie tak ciepła, jak choćby w basenie Morza Śródziemnego. Czy warto tam jechać samochodem na urlop? Na pewno przygotuj się na długą wyprawę. To 35 godzin drugi, czyli tak naprawdę, biorąc pod uwagę przerwy, korki, możesz się spodziewać, że będzie to trwać nawet ponad 40h. Ale tutaj akurat macie trasę do kurortu położonego na południu kraju, a są również miejscowości turystyczne na północy.

Teoretycznie urlop w Portugalii nie należy do tanich, ale można znaleźć ciekawe miejsca. W cenie powyżej 2 tysięcy to już będzie hotel z pakietem all.

Francja

Lazurowe wybrzeże nie należy do bardzo popularnych wśród Polaków, ale głównie wynika to z tego, że ceny we Francji nie należą do zachęcających. Tymczasem jest to piękny kraj, w którym możesz zobaczyć wiele przepięknych miejsc. Walura Francji to oczywiście euro, a na pewno jest to jeden z takich kierunków, który powinien zadowolić osoby, które nie przepadają za upałami. Temperatury we Francji nie są bardzo wysokie, a sezon jest stosunkowo krótki. Dojazd samochodem do Francji, a dokładnie na wybrzeże jest dosyć wymagająca. Przygotuj się na to, że podróż będzie trwać około 19-20 godzin, zakładając, że dotrzesz na miejsce bez odpoczynku. Francja jest krajem bogatym w zabytki – na pewno nie będziesz się tam budzić. Same zabytki Paryża wymagają poświęcenia im co najmniej kilku dni, tak więc jest to kierunek, który na spokojnie możesz odwiedzić kilkukrotnie i za każdym razem będziesz mieć tam co robić.

Macedonia

Jeśli szukasz kraju, w którym latem będzie ciepło, ale nie upalnie, to ciekawym pomysłem na wyjazd z dojazdem własnym może być choćby

taki kraj, jak Macedonia. Dlaczego? Otóż nawet w lipcu i sierpniu nie jest tak upalnie – jest ciepło, przyjemnie, pogoda podobna do tej w Polsce, ale mniej kapryśna. Temperatury w Macedonii są bardzo atrakcyjne, ale uwaga: kraj ten nie ma dostępu do morza. Swój urlop możesz spędzić np. nad Jeziorem Ochrydzkim. Turystyka w Macedonii jest dopiero rozwijana, powstają coraz nowocześniejsze hotele, tak więc na pewno nie będziesz mieć powodów do narzekania, jeśli chodzi o warunki na urlopie. Ponadto – nie będziesz się tam nudzić, gdyż do Twojej dyspozycji jest mnóstwo atrakcyjnych miejsc – spokojnie znajdziesz ciekawe lokalizacje na przynajmniej kilka dni zwiedzania. Na jak długą drogę musisz się przygotować? Samochodem do Macedonii pojedziesz około 19 godzin, o ile oczywiście będziesz jechać bez przerwy. Na pewno jednak zdecydowanie warto się tam wybrać – tym bardziej, jeśli jeszcze nie odwiedziłeś tego kraju. Jest to miejsce atrakcyjne do wypoczynku pod wieloma względami – weź je pod uwagę!

trasa polska macedonia

Ceny w Macedonii nie są bardzo niskie, ale na pewno do akceptacji dla turystów z Polski. Jak to wygląda w przypadku noclegów?

Słowenia

Słowenia nie jest bardzo popularnym kierunkiem wyjazdowym wśród Polaków, ale warto wiedzieć, że jest to jeden z najszybciej rozwijających się krajów w tej części Europy. Warto się tam wybrać z wielu względów. Zacznijmy od tego, że ceny w Słowenii są dosyć przystępne jak na polską kieszeń. Wprawdzie hotelarstwo nie jest tam jeszcze rozwinięte na bardzo wysokim poziomie, to na pewno nie będziesz narzekać na to, co spotka Cię na miejscu. Sezon w Słowenii nie jest bardzo długi. Na urlop warto się tam wybrać przede wszystkim latem, ale urlop w czerwcu czy we wrześniu również może być przyjemnością. Jeśli zależy ci na ciepłym morzu i ogólnie dostępie do wielu atrakcji turystycznych, to postaw na wypoczynek w ścisłym sezonie. Tak naprawdę kraj ten warto odwiedzać przez cały rok – choćby dla zobaczenia licznych zabytków, które się tam znajdują. Jak przebiega droga samochodem do Słowenii? Do tego kraju naprawdę nie jest daleko! Jeśli wybierasz Ankaran, jeden z najpopularniejszych kurortów w Słowenii, to dojedziesz tam autem w około 12 godzin!

Ile zapłacisz za pobyt na miejscu? Nie obawiaj się! Nie będzie się on wiązać z bardzo wysokim wydatkiem!

Autor

Szymon Machniewski
Szymon Machniewski
Od ponad 20 lat podróżuję po świecie - zarówno z biurami podróży, jak i na własną rękę. Przygotowuję szczegółowe recenzje hoteli, wskazówki do planów wycieczek i inne informacje, które możesz wykorzystać podczas wyjazdu. Na co dzień prowadzę małą agencję marketingową.

 

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments