Węgry

27 lutego 2019
Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 4]

Dość często można spotkać się z opinią, że jeśli chcemy zobaczyć coś ciekawego, powinniśmy wyjechać daleko. Tymczasem nie jest to prawdą, ponieważ mnóstwo interesujących kierunków znajduje się na wyciągnięcie ręki. Węgry są tego doskonałym przykładem.

Węgry leżą w Europie Środkowej. Stolicą tego kraju jest Budapeszt. Warto się tu wybrać choćby i na weekend – zwłaszcza że z Polski nie mamy daleko, z Warszawy lot na Węgry trwa średnio godzinę i kilkanaście minut. Samolot to najlepszy środek transportu, jeśli chcemy jak najszybciej dojechać na Węgry. Termin wyjazdu dopasujmy do naszych możliwości oraz preferencji w zakresie spędzania wolnego czasu. Okres od czerwca do sierpnia na Węgrzech upływa pod znakiem temperatur oscylujących w granicach 30 st. C. Ogólnie rzecz biorąc, uwarunkowania pogodowe w tym kraju są zbliżone do tych panujących w Polsce – temperatury na Węgrzech w poszczególnych miesiącach niezbyt wiele odstają od temperatur w Polsce, aczkolwiek zimy są tam nieco cieplejsze niż u nas.

Oczywiście z internetem na Węgrzech nie ma najmniejszego problemu – najlepszym rozwiązaniem jest zakup karty SIM u jednego z lokalnych operatorów.

Bezpieczeństwo na Węgrzech

Na Węgrzech spędzimy bezpieczne wakacje. Pod względem bezpieczeństwa Węgry nie odbiegają od większości krajów europejskich. Tak jak w innych miejscach, tak i tu trzeba zachować ostrożność – nie zostawiać bagażu bez opieki oraz pilnować pieniędzy i dokumentów. Jeżeli decydujemy się na wyprawę samochodem, pilnujmy go – kradzieże aut osobowych nie należą niestety do rzadkości.

Węgry – wiza

Wybierając się na Węgry, zabierzmy ze sobą ważny dowód osobisty lub paszport. Przy wyjazdach turystycznych nie jest wymagana wiza. Jeśli natomiast zamierzamy przebywać na Węgrzech dłużej niż 3 miesiące, musimy uzyskać zezwolenie na pobyt.

Jaką walutę zabrać na Węgry?

Jednostką monetarną Węgier jest forint (1 HUF to ok. 0,013 zł). Jeśli ktoś się zastanawia, jaką walutę zabrać na Węgry, opcje są trzy. Pierwszą z nich są forinty – z nabyciem ich w polskich kantorach nie powinniśmy mieć większych problemów. Pozostałe dwa warianty to dolary i euro. Z wypłatą gotówki z bankomatów nie będzie na Węgrzech trudności.  Jeśli zaś chodzi o ceny na Węgrzech, to za większość produktów zapłacimy mniej niż w Polsce. Węgry uchodzą za miejsce atrakcyjne pod względem cenowym.

Zabytki na Węgrzech

Na Węgrzech na brak atrakcji nie można narzekać. Na liście tej znajdują się m.in.:

– Budapeszt – w stolicy Węgier zobaczymy np. obiekty z listy dziedzictwa światowego UNESCO (Zamek Królewski w Budzie, Plac Bohaterów, brzeg Dunaju, Góra Gellerta, aleja Andrássyego wraz z otoczeniem, pierwszy odcinek metra – linia M1 zwana Milenijną Koleją Podziemną), mosty (Most Łańcuchowy, Most Małgorzaty, Most Elżbiety, Most Wolności etc.), parki (np. na Wyspie Małgorzaty), łaźnie lecznicze (Széchenyiego, Rudas, Gellerta itd.), budynek parlamentu, obiekty sakralne i wiele innych,

– obiekty z listy UNESCO: wieś Hollókő z zachowanymi arcydziełami ludowej architektury, Jezioro Nezyderskie, Jaskinie Krasu Węgierskiego, opactwo benedyktyńskie Pannonhalma i jego otoczenie, cmentarz wczesnochrześcijański w Pécsu, Park Narodowy Hortobágy, krajobraz kulturowy Tokaju,

– średniowieczny zamek w Ostrzyhomiu,

– jaskinie systemu termokrasowego Budy,

– państwowa stadnina koni w Mezöhegyes,

– system umocnień u zbiegu Dunaju i Wagu w Komárnie,

– siedziby królewskie w Ostrzyhomiu i Wyszehradzie,

– drewniane dzwonnice w regionie Górnej Cisy,

– parki narodowe: Małej Kumanii, Gór Bukowych, Krasu Węgierskiego, Jezioro Nezyderskie-Hanság, Dunaj-Drawa, Keresz-Marusza, Wzgórz Balatońskich, Dunaj-Ipola, Őrség,

– zamek Diósgyőr w Miszkolcu,

– miasto Eger,

– winnica AÉS Ferenca Csutorása niedaleko Eger),

– Grandhotel Galya w Górach Matra,

– skansen Művészeti,

– Egerszalók – miejscowość słynąca z domów wykutych w skałach oraz ze źródła leczniczego,

– Balaton – największe jezioro w Europie Środkowej,

– Szentendre – miejscowość przypominająca klimatem polski Kazimierz Dolny,

– miejscowość Wyszehrad.

Kurorty na Węgrzech

Najwięcej kurortów na Węgrzech znajduje się nad Balatonem. To właśnie tutaj latem przyjeżdżają turyści spragnieni słońca i plażowania. Najbardziej obleganą miejscowością jest Balatonfüred. Nie sposób przy tej okazji nie wspomnieć o uzdrowiskach, które również na brak gości nie mogą narzekać. Bogács, Egerszalók, Harkány, Hajdúszoboszlói, Hévíz, Mezőkövesd, Szentes, Zalakaros – to tylko niektóre z tych miejscowości. Mnóstwo hoteli znajduje się w regionie Dunakanyar cieszącym się sporym zainteresowaniem ze strony turystów.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments