Ochryda

4 kwietnia 2018
Click to rate this post!
[Total: 51 Average: 4.2]

Planując podróż na Bałkany, warto uwzględnić miejsca, które koniecznie trzeba zobaczyć – a nie brakuje ich na mapie tego pięknego i wyjątkowego regionu Europy. Z całą pewnością należy do nich Ochryda w Macedonii – prawdziwa perła i absolutny unikat na skalę światową.

Ochryda to miasto w południowo-zachodniej Macedonii. Leży nad Jeziorem Ochrydzkim, u stóp gór Galiczica. Jej korzenie sięgają czasów starożytnych, kiedy to na tym obszarze znajdowały się ośrodki Diassarites i Lychnidos. Również tędy przebiegała słynna droga rzymska Via Egnatia. Na bogatą i burzliwą historię Ochrydy składa się mnóstwo rozmaitych zdarzeń, m.in. trzęsienie ziemi w 526 r. czy najazdy słowiańskie, awarskie, bułgarskie i osmańskie. Obecnie patronem miasta jest św. Klemens Ochrydzki, któremu przypisuje się stworzenie cyrylicy. W Ochrydzie znajduje się międzynarodowy port lotniczy, dlatego też jeśli ktoś zastanawia się jak dojechać do Macedonii, niech wybierze samolot – to najszybszy środek transportu (lot do Macedonii w te strony trwa średnio ok. 2 godzin).

Ceny w Ochrydzie

Niższe niż w Polsce ceny w Macedonii to jedna z zalet wypoczynku w tym kraju. Obowiązującą walutą w Macedonii jest denar macedoński: 100 MKD to ok. 7 zł. Na wymianę zabierzmy ze sobą euro – denary kupimy np. na lotnisku w Ochrydzie. Zresztą, przyda się i trochę euro w portfelu – Macedończycy przyjmują płatności i w tej walucie, choć ich kraj nie jest członkiem Unii Europejskiej i nie leży w strefie euro. Z pamiątek, które warto przywieźć z Ochrydy, wymienia się przede wszystkim biżuterię z perłami ochrydzkimi wytwarzanymi z łusek ryby zwanej płaszicą. Ceny tej biżuterii są zróżnicowane, ale np. komplet składający się z kolczyków i łańcuszka z wisiorkiem kosztuje średnio 20-30 EUR. W ramach ciekawostki można tu przytoczyć informację, iż biżuterię z ochrydzkimi perłami nosi sama brytyjska królowa.

Zabytki w Ochrydzie

Ochryda i Jezioro Ochrydzkie figurują na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Z tego, co warto zobaczyć w Ochrydzie wymienia się m.in.:

– świątynie: cerkiew św. Zofii należący do grona najważniejszych zabytków macedońskich (istniał już prawdopodobnie u schyłku X w.), meczet Ali Paszy z 1573 r., kościół św. Konstantyna i Heleny z 1477 r., kościół NMP Peribleptos z 1295 r. itd. – w wielu świątyniach można podziwiać świetnie zachowane freski,

– pozostałości greckiego teatru wybudowanego ok. 200 r. p.n.e.,

– ruiny chrześcijańskiej bazyliki pochodzącej prawdopodobnie z V w.,

– pozostałości twierdzy cara Samuela z X w.: do czasów współczesnych przetrwały mury i kilkanaście wież obronnych,

– stary platan w centrum miasta: legenda głosi, iż posadził go w 967 r. św. Kliment.

A co jest ciekawego w okolicy? Jak się okazuje, także i niedaleko Ochrydy jest co zwiedzić, np. klasztor św. Nauma (ok. 25 km na południe od miasta) oraz Muzeum na Wodzie zwane Zatoką Kości (przypomina polski Biskupin, znajduje się pomiędzy miejscowościami Pesztani i Trpejca).

W lipcu czy sierpniu temperatury w Macedonii mogą być dla niektórych męczące, dlatego też najlepszymi porami na zwiedzanie są wiosna i późne lato.

Plaże w Ochrydzie

Główna plaża w Ochrydzie ulokowana jest po drugiej stronie zamkowego wzgórza (patrząc od centrum). Oprócz niej znajduje się tu kilka mniejszych plaż. Warto przypomnieć, iż nad Jeziorem Ochrydzkim miejsc do kąpieli nie brakuje, ale nie wszystkie plaże nadają się do tego, by się na nich wylegiwać, gdyż część z nich jest bardzo wąska i kamienista.

 

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments