Struga

4 kwietnia 2018
Click to rate this post!
[Total: 26 Average: 3.8]

Bałkany to niezwykle fascynujący i nie do końca jeszcze odkryty kierunek turystyczny. Za doskonały przykład niech posłuży Macedonia. Póki co przyciąga mniej zagranicznych gości niż Grecja czy Chorwacja, ale to powoli się zmienia. Nie brakuje tutaj miejsc, gdzie można spędzić przyjemny i spokojny urlop – wśród nich jest m.in. Struga.

Struga to nieduże miasteczko leżące w południowo-zachodniej Macedonii, nad Jeziorem Ochrydzkim i rzeką Czarny Drin. Może się poszczycić długą historią – początki osadnictwa na tych terenach datuje się na epokę neolitu. W czasach starożytnych znajdowało się tu miasto Enchalon. W średniowieczu Struga pełniła funkcję ważnego ośrodka handlowego. Dziś skupia się na rozwoju turystyki. Jeśli ktoś zastanawia się, jak najszybciej dojechać do Macedonii w te strony, odpowiedź brzmi: samolotem. W odległości kilku kilometrów od Strugi jest bowiem port lotniczy Ochryda – to, ile się leci do Macedonii do Ochrydy zależy m.in. od miejsca wylotu, ale średnio zajmuje to ok. 2 godzin.

Ceny w Strudze

Odnośnie cen w Macedonii należy wiedzieć, iż są one ogólnie niższe niż w Polsce – nawet w sezonie trwającym od maja do października. Płatności zrealizujemy zarówno w walucie Macedonii, którą jest denar macedoński (100 MKD to ok. 7 zł), ale i w euro (pomimo że Macedonia nie jest w Unii Europejskiej i nie należy do strefy euro). Euro to najlepsza opcja, jeżeli chodzi o walutę, jaką zabrać na wymianę.

Zabytki w Strudze

Czy jest coś, co warto zobaczyć w Strudze? Zdecydowanie godna uwagi jest cerkiew pw. św. Jerzego, gdzie podziwiać można freski pochodzące z XIV-XVI w. Lokalną atrakcją jest także coroczny festiwal poetycki „Strużańskie wieczory poezji” cieszący się ogromną popularnością wśród artystów z całego świata. Wśród jego laureatów znajdują się laureaci Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, np. Josif Brodski czy Eugenio Montale.

A co jest ciekawego w okolicy? Warto zwiedzić m.in. monaster Kališta z freskami z XIV i XV w., cerkiew pw. Bogurodzicy we wsi Vraništa czy ruiny bazyliki z IV w. z zachowaną mozaiką we wsi Ladorišta.

Plaże w Strudze

Najbardziej znaną plażą w Strudze jest Women’s Beach – krystalicznie czysta woda i piękne otoczenie zachęcają do wypoczynku z rodziną i przyjaciółmi. Poza tym nad jeziorem Ochrydzkim na brak kąpielisk nie ma co narzekać, choć plaże są tu różne. Niektóre są kamieniste, inne piaszczysto-żwirowe.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments