Kenia

13 września 2018
Click to rate this post!
[Total: 40 Average: 4.3]

Rozległe sawanny, niezwykła przyroda, dzikie zwierzęta – z tym kojarzy się Kenia. Jej uroki podziwiać można m.in. podczas safari dostarczającego niezapomnianych wrażeń. Miłośników egzotyki kierunek ten kusi licznymi atrakcjami – warto zobaczyć je na własne oczy.

Kenia – często określana mianem kolebki ludzkości, symbolu kontynentu afrykańskiego czy bramy Afryki – to państwo leżące we wschodniej Afryce nad Oceanem Indyjskim, na równiku. Graniczy z Etiopią, Somalią, Sudanem, Tanzanią i Ugandą, a jej stolicą jest Nairobi. Charakteryzuje się bardzo zróżnicowanym ukształtowaniem powierzchni i znajduje się pod wpływem klimatu równikowego, co powinien mieć na uwadze każdy, kto zastanawia się, kiedy lecieć do Kenii. W Kenii temperatury są wyrównane przez cały tok – jest tu bardzo gorąco, niemniej najlepiej zaplanować podróż w okresie od grudnia do marca, kiedy panuje pora sucha. Aby jak najszybciej dojechać do Kenii, trzeba wsiąść w samolot. To, ile trwa lot do Kenii, zależy przede wszystkim od miejsca wylotu – z Polski samoloty odlatują z Warszawy, Gdańska, Katowic, Poznania, Wrocławia, Rzeszowa i Lublina. Średni czas podróży wynosi od 10 do 14 godzin.

Bezpieczeństwo w Kenii

Czy w Kenii spędzimy bezpieczne wakacje? Kenia uchodzi za jeden z najbezpieczniejszych krajów w Aryce, aczkolwiek Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzega przed wycieczkami w te strony z uwagi na dość niestabilną sytuację polityczną. Jeżeli zatem ktoś decyduje się na wyjazd, powinien zachować szczególną ostrożność. Nie zaleca się zatem samotnych wypraw po okolicy, samodzielnego wychodzenia po zmroku oraz zbliżania się do ulicznych demonstracji i większych spotkań o charakterze politycznym.

Poruszając zagadnienia związane z bezpieczeństwem, nie sposób nie wspomnieć o kwestiach zdrowotnych. Na okoliczność wyjazdu do Kenii nie musimy obowiązkowo wykonywać żadnych szczepień, ale warto zaszczepić się przeciw: wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, durowi brzusznemu, błonnicy, tężcowi, polio, wściekliźnie, żółtej gorączce i meningokokom. Najlepiej na kilka miesięcy przed terminem podróży udać się do lekarza medycyny tropikalnej. W Kenii bardzo ważne jest przestrzeganie zasad higieny oraz stosowanie profilaktyki antymalarycznej.

Kenia – wiza

Podróżni z Polski wybierający się do Kenii muszą posiadać paszport ważny co najmniej 6 miesięcy od daty planowanego powrotu oraz wizę turystyczną. Najszybciej uzyskamy ją na lotnisku w Kenii – jej koszt to ok. 50 USD. Istnieje również opcja wyrobienia jej przez internet, z tym, że koszt zwiększony jest wówczas o opłatę transakcyjną, a wyrobienie dokumentu trwa do 48 godzin.

Jaką walutę zabrać do Kenii?

W Kenii walutą jest  szyling kenijski (1 KES to ok. 0,037 zł – kurs z dnia 13 września 2018). Na wymianę zabierzmy dolary amerykańskie – najlepiej te wydane po 2004 r. Starsze dolary wymienimy jedynie na lotnisku po okazaniu wizy. Co się zaś tyczy cen, Kenia jest pod tym względem umiarkowanym krajem. Pamiętajmy, że w dużym stopniu utrzymuje się z turystyki. Z wypłaceniem pieniędzy z bankomatu nie będziemy mieć problemu w dużych miastach, tu również – w hotelach, restauracjach i większych sklepach – na ogół są akceptowane karty płatnicze. Lepiej jednak mieć przy sobie gotówkę – kart nie wszędzie są w użytku, poza dużymi miastami przyjmowane są jedynie płatności gotówkowe.

Zabytki w Kenii

Jakie atrakcje warto mieć w planach podczas podróży po Kenii? Oto garść propozycji:

– Nairobi – stolica Kenii założona została przez Brytyjczyków w 1899 r., warto tu zajrzeć do restauracji Carnivore specjalizującej się w grillowanych mięsach, domu Karen Blixen oraz do Muzeum Narodowego Kenii,

– parki narodowe: Nairobi, Aberdare, Jeziora Nakuru, Amboseli, Central Island, Góry Kenia, Mount Elgon, Marsabit, Sibiloi i Tsavo – w wielu z tych miejsc organizowane są safari,

–  morskie parki Kisite-Mpunguti i Watamu – są to miejsca wymarzone dla miłośników nurkowania i podziwiania podwodnego świata,

– Mombasa – drugie co wielkości kenijskie miasto i centrum turystyczne, gdzie zobaczymy m.in. starówkę, XVI-wieczny Fort Jesus, aleję Moi Avenue, liczne świątynie etc.,

– jeziora Bogoria i Baringo oraz Wielkiej Doliny Ryftowej,

– Kakamega Fores – to jedyna w Kenii pozostałość po lesie deszczowym,

– Rezerwat Narodowy Masai Mara.

Każdego turystę interesuje ważna kwestia – taka mianowicie czy w Kenii internet działa dobrze? Z tym jest różne. W dużych miastach funkcjonują kafejki internetowe, zaś hotele oferują darmowe wi-fi – z tym, że w praktyce z jakością połączeń bywa krucho. Podczas zwiedzania przyda się mobilna sieć, ale i z tym może być kłopot. Do wyboru jest  internet przedpłacony lub ze stałą opłatą miesięczną – sami musimy wykalkulować, co nam się bardziej opłaca.

Kurorty w Kenii

Najważniejszymi ośrodkami turystycznymi w Kenii są Nairobi i Mombasa – tutaj znajduje się zdecydowanie najwięcej hoteli, liczącym się pod tym względem miastem jest także Malindi.  Bardzo popularne są również kurorty na Wybrzeżu Mombasy, zaliczają się do nich m.in.:

– Nyali – ośrodek oddalony ok. 7 km na północ od Mombasy,

– Bamburi Beach – słynie z pięknej plaży z rafą koralową,

– Kikambala – letnisko leżące 25 km na północ od Mombasy,

– Kilifi – nieduże miasteczko pomiędzy Mombasą oraz Malindi,

– Diani Beach – to ulubiona plaża Kenijczyków (ok. 35 km od Mombasy), przy której znajdują się hotele,

– Ukunda – mała miejscowość znajdująca się ok.2 km od Diani Beach.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments