Kenia – szczepienia przed wakacjami

5 maja 2017
Click to rate this post!
[Total: 124 Average: 4.5]

Kenia to państwo leżące we wschodniej części Afryki. Nie jest to kraj słynący z atrakcji turystycznych, nie mniej jednak – wbrew pozorom – chętnych do wyjazdu w te strony nie brakuje. Trzeba jednak zachować wyjątkową ostrożność, aby nie wpędzić się w naprawdę poważne problemy natury zdrowotnej. O te zaś na całym kontynencie afrykańskim nietrudno. Powody? Jest ich wiele. Na pewno jest to bardzo niski poziome opieki medycznej oraz ogólnie panujące warunki higieniczne, które zostawiają niemało do życzenia, nie wspominając nawet o tym, że do standardów obowiązujących w Europie jest im niezmiernie daleko. To jedna sprawa. Poza tym przebywanie w tropikach wiąże się z zagrożeniem w postaci wielu bardzo niebezpiecznych i groźnych chorób takich jak między innymi malaria, wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, żółta febra czy cholera.

Jakie szczepienia przed Kenią?

W wielu przypadkach odpowiedzialność za przenoszenie tych chorób ponoszą owady. Tak jest w przypadku chociażby malarii i żółtej febry. Cholerę natomiast wywołuje kontakt z osobą zarażoną lub też skażona woda. Jeśli zaś chodzi o zapalenie wątroby typu A i B, to możliwości zarażenia się jest wiele – w toaletach, za sprawą brudnych narzędzi czy poprzez kontakty seksualne. W tym ostatnim przypadku istnieje też ryzyko zarażenia się AIDS, na które do tej pory nie udało się naukowcom wynaleźć szczepionki. Są to tylko niektóre z zagrożeń, jakie czyhają na podróżnych w Kenii. Dlatego też bardzo ważne jest wykonanie odpowiednich szczepień przed wyjazdem do tego kraju – to najistotniejszy element zdrowotnej profilaktyki. Jakie szczepienia przed wyjazdem są zatem zalecane? Oprócz tych na wymienione powyżej choroby (oprócz AIDS) są to jeszcze szczepienia na dur brzuszny, błonnicę, tężec i polio, wściekliznę oraz szczepionka meningokokowa. Dodatkowo można, chociaż nie jest to opcja konieczna, zaszczepić się przeciwko japońskiemu zapaleniu mózgu. Wiele też w tym momencie zależy od tego, w jakim charakterze wyjeżdża się do Kenii. Przed planowanym wyjazdem koniecznie trzeba się zgłosić do Poradni Chorób Tropikalnych. Tam udzielone zostaną informacje na temat tego jakie w danym przypadku szczepienia są zalecane, ile kosztują i gdzie je można wykonać.

Badania lekarskie przed Kenią

Będzie to oznaczało konieczność wykonania zaleconych badań lekarskich. Tematem trzeba też zainteresować się odpowiednio wcześniej, ponieważ każda ze szczepionek potrzebuje odpowiedniej ilości czasu, aby zadziałać. Dodatkowo osobom wybierającym się do Kenii zaleca się wykupienie ubezpieczeń kosztów leczenia zagranicą oraz zdrowotnego. Jeśli bowiem komuś przytrafi się coś niefortunnego, za opiekę medyczną, której nie dość, że nie otrzyma na wysokim poziomie, będzie musiał bardzo słono zapłacić, a licznik bije tutaj dosłownie za wszystko. Często narzekamy na nasze polskie, państwowe szpitale, ale w Kenii poziom ten jest nieporównywalnie niższy – jest wręcz fatalny, więc na różne ewentualności trzeba się przygotować. Nie zaszkodzi też lektura artykułów dotyczących profilaktyki zdrowotnej podczas pobytu w Kenii.

Uwaga: przed wyjazdem najlepiej skonsultować się z lekarzem. Powyższy artykuł to tylko informacje przewodnikowe w połączeniu z doświadczeniami turystów.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments