Kenia – praktyczne porady

20 stycznia 2019
Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 3]

Republika Kenii stanowi jeden z najchętniej odwiedzanych krajów afrykańskich. „Kolebka Ludzkości” – bo tak często nazywa się Kenię, słynie głównie z elektryzujących wypraw safari, pięknych, piaszczystych plaż, a także różnorodności kulturowej. Jeśli jesteście Państwo zainteresowani podróżą do świata dzikiej przyrody oraz zwierząt, koniecznie sprawdźcie, jak przygotować się do wyjazdu.

Napiwki w Kenii

W wielu miejscach Republiki Kenii napiwki są wręcz obowiązkowe. W hotelach napiwki wręcza się bagażowym, np. za wniesienie bagażu w dniu przylotu oraz wyniesienie w dniu wykwaterowania, natomiast na wyprawach safari – kierowcom oraz lokalnym pilotom. Warto pamiętać, że napiwki w Kenii są formą wyrażania wdzięczności za rozmaite usługi.

Alkohole w Kenii

Kenia jest krajem, w którym panują bardzo wysokie temperatury powietrza – idealne do delektowania się zimnymi napojami. A jakim napojem można najlepiej schłodzić się w upalne dni? Oczywiście, piwem. Najsłynniejszymi kenijskimi piwami są piwa marki Jager, White Cap oraz Tusket. To jednak nie wszystkie możliwości – za lokalny specjał uznaje się bowiem napój piwny o nazwie Muratyna, wytwarzany ze sfermentowanej trzciny cukrowej.

Dobrą informacją dla miłośników mocniejszych trunków jest fakt, że w Kenii produkuje się także miejscowe odpowiedniki takich alkoholi jak: wódka, gin, whisky oraz brendy.

Komunikacja miejska w Kenii

Najpopularniejszymi środkami transportu publicznego w Nairobi – stolicy Kenii, są Matatu – zbiorowe taksówki, które mieszczą nieokreśloną liczbę osób (a dokładniej, tyle, ile zmieści się…). Matatu zazwyczaj jeżdżą tymi samymi trasami.

Kenia – pozostałe porady

1). Turyści, którzy w najbliższym czasie zamierzają podróżować do Republiki Kenii, powinni zaopatrzyć się w szereg najpotrzebniejszych rzeczy. Poniżej przygotowaliśmy zestawienie kilkudziesięciu akcesoriów, które warto włożyć do swojej walizki.

Oto przykładowa lista rzeczy:

– Paszport.

(Uwaga! Okres ważności dokumentu paszportowego nie może być krótszy niż sześć miesięcy od daty planowanego powrotu).

– Międzynarodowa legitymacja studencka ISIC (International Student Identity Card) – w przypadku studentów.

– Leki, m.in. leki stosowane w chorobach przewlekłych, leki przeciwwymiotne oraz przeciwbiegunkowe, tabletki przeciwbólowe, środki przeciw poparzeniom, środki przeciw oparzeniom słonecznym, woda utleniona, węgiel, wapno, witamina C, materiały opatrunkowe (wata, plastry, bandaże itp.), elektrolity na wzmocnienie organizmu, spraye oraz żele na ukąszenia.

– Środki do pielęgnacji ciała oraz włosów – żel pod prysznic, szampon oraz odżywka do włosów, pasta i szczoteczka do zębów, tonik do twarzy, chusteczki nawilżane, balsam do ciała, krem do twarzy, szczotka do włosów, gąbka do mycia.

– Zestaw plażowicza – krem z wysokim filtrem, nakrycie głowy (czapka z daszkiem, chusta lub kapelusz), parasol plażowy, strój kąpielowy, duży, rozkładany ręcznik, okulary przeciwsłoneczne, sprzęt do nurkowania.

– Zestaw na safari – lornetka/lunetka, dobry aparat fotograficzny, kapelusz chroniący głowę, koszula z długim rękawem, długie spodnie z wąskimi nogawkami, kryte obuwie, okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem oraz słodycze i upominki dla dzieci (m.in. gumy do żucia, cukierki, długopisy itp. – na wypadek wizyty w wiosce masajskiej).

– Dodatkowe akcesoria – moskitiera, woreczki foliowe, lornetka, zapalniczka, rozmówki polsko – kenijskie, przewodniki oraz mapy po kraju, a także igła i nitka.

2). Obywatele polscy, którzy zamierzają spędzić urlop w afrykańskiej Mombasie, są zobligowani do posiadania wizy pobytowej. O wizę mogą oni ubiegać się na stronie http://evisa.go.ke/evisa.html lub na granicach kenijskich. Wiza pobytowa to wydatek rzędu 50,00 USD.

3). Republika Kenii jest krajem podwyższonego ryzyka. Zaleca się zatem, aby nie uczestniczyć w demonstracjach ulicznych oraz wiecach politycznych, nie nawiązywać bliskich kontaktów z dziećmi (zwłaszcza z „dziećmi ulicy”), a także nie pozostawiać kosztowności, pieniędzy oraz dokumentów bez opieki.

4). Na terenie kraju nie ma problemów z wymianą walut. Dobrą informacją jest również fakt, że w większości dużych hoteli, restauracji oraz sklepów istnieje możliwość płacenia kartą kredytową. Najczęściej akceptowanymi kartami są karty Visa oraz MasterCard.

5). Od turystów podróżujących z różnych zakątków Europy nie jest wymagane świadectwo szczepienia przeciw żółtej febrze. Może ono jednak przydać się w momencie, w którym turysta zechce wyjechać z Kenii do innego kraju afrykańskiego (np. do Tanzanii) lub gdy planuje przyjechać do Kenii z innego kraju afrykańskiego.

6). W Republice Kenii, podobnie jak w innych krajach afrykańskich, stan wody z kranu pozostawia wiele do życzenia. Najbezpieczniejszą wodą jest woda butelkowana.

7). Osoby, które uwielbiają zażywać kąpieli w morzu, powinny korzystać z basenów hotelowych lub kąpać się w oceanie. Korzystanie z wolnostojących zbiorników wodnych może bowiem skutkować problemami zdrowotnymi, np. schistosomatozą. Schistosomatoza jest chorobą pasożytniczą, wywoływaną przez przywry.

8). W kilku miejscowościach Republiki Kenii pracują polscy misjonarze oraz siostry zakonne – w skrajnych okolicznościach można zwrócić się do nich o pomoc.

9). Mombasa jest miastem muzułmańskim, dlatego zaleca się, aby turyści przestrzegali określonych norm, zwłaszcza podczas zwiedzania miejsc kultu religijnego.

10). Podróżowanie stanowi świetny sposób na poznawanie świata, jest także sprawdzianem dla samego siebie. Peregrynując po fascynującej Republice Kenii, postarajmy się odwiedzić najciekawsze atrakcje turystyczne kraju. Poniżej znajduje się lista 10. miejsc, które zasługują na szczególną uwagę.

• Nairobi – stolica, a także jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w Kenii.
• Mombasa – drugie pod względem wielkości miasto kraju.
• Masai Mara National Reserve (MMNR) – słynny obszar chroniony, w którym można podziwiać wspaniałe gatunki zwierząt.
• Lamu – zabytkowe miasto zlokalizowane w południowo – wschodniej części kraju.
• Diani Beach – ulubiona plaża Kenijczyków.
• Ruiny Gede – fascynujące miasto – widmo, noszące ślady osadnictwa z XII wieku.
• Watamu – urokliwe, kenijskie miasteczko, położone nad Oceanem Indyjskim.
• Las Kakamega (ang. Kakamega Forest) – jedyna pozostałość lasu deszczowego w Kenii.
• Jezioro Bogoria – tańsza alternatywa dla Jeziora Nakuru.
• Jezioro Baringo – miejsce, w którym można obserwować hipopotamy, krokodyle, a także różne gatunki ptaków.

11). Najbardziej optymalnymi miesiącami na odwiedzenie „Kolebki Ludzkości” (Kenii) są miesiące od grudnia do marca. Warto również wiedzieć, że pora deszczowa występuje tam aż dwa razy: od połowy października do połowy grudnia (tzw. pora krótka) oraz od marca do maja (tzw. pora długa).

12). Nie należy łudzić się, że podróż do Kenii to przysłowiowa „bułka z masłem” – lot z Warszawy (w Polsce) do Mombasy (w Republice Kenii) wynosi średnio 10 godzin.

13). Przebywając na wakacjach w Kenii, warto rozejrzeć się za lokalnymi pamiątkami. Już teraz podpowiadamy Państwu, jakie souveniry można przywieźć do Polski:

– wyroby koszykarskie;
– etniczną biżuterię (np. kolczyki z kolorowych koralików);
– drewniane przedmioty codziennego użytku (m.in. misę na owoce, maski plemienne, łyżki do sałatek oraz figurki afrykańskich zwierząt);
– wyroby z liści palmowych – kosze, torebki lub kapelusze;
– posążki makonde – charakterystyczne drewniane rzeźby, najczęściej przedstawiające ludzką postać;
– malowane chusty;
– kawę oraz herbatę;
– magnesy na lodówkę, maskotki, kubki i inne.

Uwaga! Tego nie należy kupować w Kenii:

– muszli,
– motyli,
– korali,
– wyrobów z kości słoniowej,
– skór dzikich zwierząt.

14). Przed wyjazdem do jednego z najchętniej odwiedzanych krajów afrykańskich, dobrze jest zapoznać się z cenami podstawowych produktów spożywczych oraz usług. Poznajmy je już teraz:

– cena jednego litra mleka – 89.00 KES (0.76 EUR; 0.87 USD; 3.30 PLN),
– cena jaj (12 sztuk) – 152.00 KES (1.30 EUR; 1.50 USD; 5.60 PLN),
– cena pół kilograma świeżego białego chleba – 52.00 KES (0.45 EUR; 0.51 USD; 1.90 PLN),
– cena jednego kilograma sera lokalnego – 662.00 KES (5.70 EUR; 6.50 USD; 25.00 PLN),
– cena jednego kilograma wołowiny lub podobnego czerwonego mięsa – 469.00 KES (4.00 EUR; 4.60 USD; 17.00 PLN),
– cena kilograma piersi z kurczaka – 646.00 KES (5.60 EUR; 6.30 USD; 24.00 PLN),
– cena kilograma kiełbasy – 2,800.00 KES (24.00 EUR; 28.00 USD; 105.00 PLN),
– cena półtoralitrowej butelki wody mineralnej – 79.00 KES (0.68 EUR; 0.78 USD; 2.90 PLN),
– cena kilograma ziemniaków – 114.00 KES (0.98 EUR; 1.10 USD; 4.20 PLN),
– cena kilograma pomidorów – 107.00 KES (0.92 EUR; 1.00 USD; 4.00 PLN),
– cena kilograma jabłek – 260.00 KES (2.20 EUR; 2.50 USD; 9.60 PLN),
– cena kilograma pomarańczy – 165.00 KES (1.40 EUR; 1.60 USD; 6.10 PLN),
– cena jednej główki sałaty – 64.00 KES (0.55 EUR; 0.63 USD; 2.40 PLN),
– cena butelki wina ze średniej półki – 950.00 KES (8.20 EUR; 9.30 USD; 35.00 PLN),
– cena paczki papierosów (np. Marlboro) – 200.00 KES (1.70 EUR; 2.00 USD; 7.40 PLN),
– cena jednego litra benzyny – 105.00 KES (0.91 EUR; 1.00 USD; 3.90 PLN),
– cena pojedynczego biletu do kina – 700.00 KES (6.00 EUR; 6.90 USD; 26.00 PLN).

Powyżej zaprezentowane ceny są cenami orientacyjnymi.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments