Jak dojechać do Albanii?

21 kwietnia 2017
Click to rate this post!
[Total: 69 Average: 4.2]

Planując urlop w Albanii, należy koniecznie zastanowić się nad wyborem środka transportu. Jest kilka możliwości, niemniej w każdym przypadku trzeba liczyć się z pewnymi niedogodnościami. Z czego one wynikają? Chociażby z tego względu, iż Albania nie jest tak popularnym kierunkiem jak np. Chorwacja – należy mieć nadzieję, że to się będzie zmieniać.

Samolotem do Albanii

Podróż samolotem wielu osobom wydaje się najlepszym rozwiązaniem z uwagi na stosunkowo niedługi czas jej trwania. Ale uwaga: z Polski do Albanii nie ma bezpośrednich połączeń. Dostępne są opcje lotów z Warszawy, Krakowa, Katowic, Wrocławia i Gdańska z przesiadkami m.in. w Wiedniu, Stambule, Rzymie, Monachium i Lublanie, Frankfurcie nad Menem etc. Ceny biletów zaczynają się od 500 zł w jedną stronę. Lot – w zależności od miejsca wylotu i przesiadki oraz czasu oczekiwania na kolejny samolot – trwa od ok. 4 godzin do nawet ponad 20. Portem docelowym jest najczęściej lotnisko położone w odległości ok. 20 km od stolicy Albanii – Tirany. Znane jest ono jako port lotniczy Rinas im. Matki Teresy. Stamtąd do stolicy można dostać się taksówką lub autobusem.

Można też wybrać jeszcze inną opcję, a mianowicie przelot do Budapesztu, stamtąd również samolotem do Bari, a z Bari promem do Durres.

Pociągiem do Albanii

Jeżeli ktoś decyduje się na podróż pociągiem, musi pamiętać o tym, że bezpośrednie połączenie kolejowe z Albanią nie istnieje. Trzeba zatem kombinować, mając przy tym na uwadze inne środki transportu jak samolot czy autokar. Oto przykładowe warianty:

– Warszawa – Budapeszt – Belgrad – Podgorica lub Bar – Ulcinja – Szkodra lub Tirana

Do Budapesztu można dostać się autokarem, pociągiem lub samolotem, np. tanich linii. Z Budapesztu do Belgradu kursują bezpośrednie pociągi, z Belgradu do Podgoricy lub Baru również dojeżdża się pociągiem. Do Ulcinja jedzie się autobusem, a stamtąd do Szkodry albo Tirany busem.

– Warszawa – Budapeszt – Belgrad – Skopje – Tirana

Dojazd do Belgradu odbywa się na takich samych zasadach jak w przedstawionym powyżej punkcie. Z Belgradu do Skopje jeżdżą pociągi, a stamtąd do Tirany kursują liczne autobusy.

Autokarem do Albanii

Wczasy w Albanii znajdują się w ofercie wielu biur podróży. Mnóstwo tego typu propozycji obejmuje przejazd autokarem – zwykle przez Czechy, Słowację, Węgry, Serbię i Macedonię. Jeżeli ktoś nie chce organizować wyjazdu do Albanii na własną rękę, takie rozwiązanie będzie dobrym pomysłem.

Samochodem do Albanii

Wyprawa samochodem jest najbardziej czasochłonna, ale ma swoje plusy. Podróż można bowiem zaplanować tak, by po drodze zatrzymać się w paru ciekawych miejscach. Do pokonania jest ponad 2000 km, co zajmuje średnio ok. 21 godzin. Można zdecydować się na jedną z poniższych, przykładowych tras:

– Warszawa – Budapeszt – Belgrad – Nis – Prisztina – Prizren – Morine

Z Polski trzeba kierować się na Budapeszt, a stamtąd drogą E75 na Szeged, Novi Sad i Belgrad. Z Belgradu do miejscowości Nis prowadzi autostrada, następnie drogą E80 należy udać się do Prisztiny, stamtąd drogą E65 lub E851 do Prizren. Z Prizren drogą E851 trzeba kierować się do przejścia granicznego w Morine.

– Warszawa – Budapeszt – Belgrad – Nis – Skopje – Debar – Struga – Elbassan – Tirana

Do Nis podróż przebiega tak, jak opisano powyżej. Z Nis należy skierować się na Skopje i dalej drogą E65 na Strugę. Stamtąd trzeba udać się do przejścia granicznego w Kjafasan, a potem przez Elbassan do Tirany.

 

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments