Waluta Albanii

20 kwietnia 2017
Click to rate this post!
[Total: 171 Average: 4.3]

Przed wyjazdem do Albanii warto zainteresować się kilkoma ważnymi kwestiami – w tym także finansowymi. Informacje o cenach obowiązujących w tym pięknym bałkańskim kraju z pewnością okażą się przydatne – podobnie jak te dotyczące metod płatności czy waluty, jaką trzeba przy sobie posiadać.

Albania jest krajem, gdzie przeprowadzane są głównie transakcje gotówkowe, w związku czym należy zadbać o to, by nie zabrakło jej w portfelu. Niemniej w kraju tym z roku na rok systematycznie przybywa bankomatów oraz miejsc, gdzie można płacić kartą – np. w niektórych dużych sklepach i lokalach gastronomicznych, na wybranych stacjach benzynowych etc. Co się zaś tyczy cen, to na ogół są niższe niż w Polsce, ale wiele zależy w tym momencie od terminu pobytu w Albanii oraz od regionu kraju. Najdrożej jest oczywiście w sezonie – głównie wzdłuż wybrzeża.

Jaką walutę zabrać do Albanii

Walutą Albanii jest lek, w skrócie ALL. 100 ALL to ok. 3,13 zł. W obiegu znajdują się banknoty o nominałach 200, 500, 1000, 2000 i 5000 leków oraz monety: 1, 5, 10, 50 i 100 leków. W Polsce z zakupem tej waluty może być poważny problem – generalnie dość ciężko ją nabyć poza granicami Albanii. Dlatego też wybierając się do tego kraju, najlepiej zabrać ze sobą odpowiednią ilość euro i stosownej wymiany dokonać na miejscu – w lokalnych kantorach i bankach. Trzeba przy tym uważać, gdyż nie brakuje kantorów pobierających dodatkowe prowizje. Te, które jej nie naliczają, oznaczone są napisami typu „no commision” bądź „commision free”. Plusem jest to, że kantory działają do późnych godzin wieczornych.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments