Albania – paszport czy dowód osobisty?

27 lipca 2018

Albania, Republika Albanii, jest krajem położonym w południowo – wschodniej Europie, na Półwyspie Bałkańskim. Od zachodu oblewają ją wody Morza Adriatyckiego, natomiast od południowego zachodu – wody Morza Jońskiego. Stolicą tego około trzymilionowego państwa jest Tirana – miasto oferujące bogate życie nocne.

Albanię warto odwiedzić z wielu powodów. Po pierwsze, kraj ten oferuje gościom wspaniałe miejsca do wypoczynku oraz zwiedzania, a także pozwala cieszyć się wybornym smakiem win (zwłaszcza win czerwonych). Spontaniczny wyjazd za granicę wymaga szybkiej organizacji, dlatego warto zadbać o każdy szczegół. I co najważniejsze – przed podróżą do Republiki Albanii, koniecznie sprawdźmy, jakie dokumenty są wymagane na granicy.

Paszport czy dowód osobisty?

Na wstępie należy zaznaczyć, że obywatele Polski od maja 2009 roku mogą wjeżdżać na terytorium Republiki Albanii na podstawie ważnego dowodu osobistego. Paszport nie jest wymaganym dokumentem. Ważną informacją może być jednak fakt, że brak paszportu powoduje trudności w uzyskaniu ubezpieczenia medycznego dla turystów.

Na terytorium Albanii można przebywać do 90 dni (w ciągu 180 dni od pierwszego wjazdu). Osoby chcące przedłużyć swój pobyt, mogą to uczynić w Urzędach Imigracyjnych – na podstawie ważnego paszportu.

Przedłużenie pobytu jest możliwe, gdy:

– zamierzamy zawrzeć małżeństwo z obywatelem Albanii,
– zamierzamy założyć działalność na terytorium Republiki Albanii,
– zamierzamy podjąć legalne zatrudnienie.

Uwaga! Paszport będzie także wymagany, gdy planujemy trasę samochodową przez Kosowo.

Ważność dokumentów w Albanii

Przed długo wyczekiwanym wyjazdem do Republiki Albanii (kraju określanego mianem „Krainy Orłów”), należy sprawdzić, czy jeden z w/w dokumentów (paszport lub dowód osobisty) posiada wymagany termin ważności. Niezwykle istotne jest, aby przynajmniej jeden z dokumentów tożsamości był ważny jeszcze trzy miesiące od planowanego wyjazdu z Albanii.

Zobacz Również

Komentarze