Albania – paszport czy dowód osobisty? Albania na dowód?

27 października 2023
Click to rate this post!
[Total: 187 Average: 4.4]

Albania, Republika Albanii, jest krajem położonym w południowo – wschodniej Europie, na Półwyspie Bałkańskim. Od zachodu oblewają ją wody Morza Adriatyckiego, natomiast od południowego zachodu – wody Morza Jońskiego. Stolicą tego około trzymilionowego państwa jest Tirana – miasto oferujące bogate życie nocne.

Albanię warto odwiedzić z wielu powodów. Po pierwsze, kraj ten oferuje gościom wspaniałe miejsca do wypoczynku oraz zwiedzania, a także pozwala cieszyć się wybornym smakiem win (zwłaszcza win czerwonych). Spontaniczny wyjazd za granicę wymaga szybkiej organizacji, dlatego warto zadbać o każdy szczegół. I co najważniejsze – przed podróżą do Albanii, koniecznie sprawdźmy, jakie dokumenty są wymagane, aby spędzić urlop w tym kraju.

Paszport czy dowód osobisty do Albanii?

Na wstępie należy zaznaczyć, że obywatele Polski od maja 2009 roku mogą wjeżdżać na terytorium Republiki Albanii na podstawie ważnego dowodu osobistego. Paszport nie jest wymaganym dokumentem. Ważną informacją może być jednak fakt, że brak paszportu powoduje trudności w uzyskaniu ubezpieczenia medycznego dla turystów.

Na terytorium Albanii można przebywać do 90 dni (w ciągu 180 dni od pierwszego wjazdu). Osoby chcące przedłużyć swój pobyt, mogą to uczynić w Urzędach Imigracyjnych – na podstawie ważnego paszportu.

Dokument musi być ważny przez 3 miesiące, licząc od dnia powrotu do Polski. 

Przedłużenie pobytu jest możliwe, gdy:

– zamierzamy zawrzeć małżeństwo z obywatelem Albanii,
– zamierzamy założyć działalność na terytorium Republiki Albanii,
– zamierzamy podjąć legalne zatrudnienie.

Uwaga! Paszport będzie także wymagany, gdy planujemy trasę samochodową przez Kosowo.

Sprawdź również: hotele w Albanii

Albania paszport czy dowód

Wjazd autem – co trzeba mieć na granicy?

Jeśli wybierasz się do Albanii samochodem, to pamiętaj o zabraniu prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego i zielonej karty. Po ten ostatni dokument zgłoś się do ubezpieczyciela, u którego masz wykupione OC. Uwaga: możliwe, że wjedziesz bez ubezpieczenia do Albanii, ale jeśli spowodujesz wypadek, to zostaniesz obciążony wszystkimi kosztami związanymi ze szkodą. Zapomniałeś o zielonej karcie? Kup zatem na granicy ubezpieczenie graniczne. Ponadto przygotuj się na kolejki – z czekaniem na granicy bywa różnie.

Czy można jechać do Albanii na paszport tymczasowy?

Paszport tymczasowy jest dokumentem, który wystarczy do wjazdu na teren Albanii. Natomiast w dalszym ciągu należy spełnić kryterium ważności – dokument musi być ważny przez co najmniej trzy miesiące od momentu wyjazdu z Albanii.

Zobacz również: bezpieczeństwo w Albanii

Ważność dokumentów w Albanii

Przed długo wyczekiwanym wyjazdem do Republiki Albanii (kraju określanego mianem „Krainy Orłów”), należy sprawdzić, czy jeden z w/w dokumentów (paszport lub dowód osobisty) posiada wymagany termin ważności. Niezwykle istotne jest, aby przynajmniej jeden z dokumentów tożsamości był ważny jeszcze trzy miesiące od planowanego wyjazdu z Albanii.

Sprawdź także: ceny w Albanii

Czy jest wymagana pisemna zgoda opiekuna na podróż dziecka z osobą trzecią do Albanii?

Tak. Powinien to być dokument notarialny w języku angielskim.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments